Direktor Instituta za kardiovaskularne bolesti „Dedinje” Milovan Bojić, koji je nedavno nakon 17 godina ponovo imenovan na tu funkciju, najavio je u razgovoru za „Dan” da će uspostaviti saradnju sa crnogorskim zdravstvenim sistemom, pogotovo sa Kliničkim centrom Crne Gore i očekuje potpisivanje ugovora. Bojić ističe da je od 1992. do 2.000 godine vodio bolnicu „Dedinje” i okupio najkvalitetniji kadar iz bivše Jugoslavije. Navodi da je obavio razgovor sa direktoricom Kliničkog centra Zoricom Kovačević u cilju unapređenja saradnje, usavršavanja kadra i slanja pacijenata u Institut na Dedinju.
– Kod nas se nedostatak novca, opreme i kadra kompenzuju velikim entuzijazmom zdravstvenih radnika do granica izdrživosti, za niske plate. Sa druge strane, tržiše i ekonomija su neumoljivi i kolegama se stvaraju mogućnosti za neki bolji, izvjesniji i perspektivniji put i zato skandinavske zemlje i Njemačka raširenih ruku čekaju naše stručnjake. Srbija i Crna Gora treba da naprave strategiju zadržavanja najkvalitetnijih ljudi ovdje, kao i da im stvore uslove za rad i obezbijede veća materijalna davanja. Neophodno je uraditi i rangiranje onoga što je nacionalni interes u ovoj oblasti. Primjera radi, ne smije istu platu da ima medicinska sestra na šalteru i ona na intenzivnoj njezi. Ni Srbija ni Crna Gora ne smiju dozvoliti da ljekari u koje je država uložila mnogo budu prepušteni tržištu i napuštanju našeg sistema – ističe Bojić.
Prema njegovim riječima, nije zadatak najboljih ljekara samo da liječi, nego i da nauče mlade kolege da ih naslijede. Bojić ističe da sindikati ne brane dovoljno interese ljekara i treba da budu objedinjeni, kako bi imali potrebnu pamet da brane interese medicinskog kadra.
– Dužan sam prema mojoj Crnoj Gori da pomognem i uspostavim svaki vid saradnje sa KCCG u Podgorici. Veliki broj ljekara je boravio i danas boravi na specijalizacijama u Beogradu, a saradnja sa Kardiocentrom KCCG je veoma dobra. Ja sam spreman da je unaprijedim. Pacijenti iz Crne Gore dobro znaju kvalitete bolnice na Dedinju. Želim da saradnja sa KCCG bude najbolja na planeti, kako bismo zajedno napredovali. Direktorica Kovačević i ja dogovorili smo da saradnju ubrzo ozvaničimo ugovorom, nakon čega ćemo imati jasne smjernice za razmjenu iskustava – kaže Bojić.
On navodi da je u vrijeme dok je prvi put bio na čelu bolnice stvoren moćan Centar za naučnoistraživački rad u kardiovaskularnoj medicini.
– Institut je prije 20 godina oplemenio medicinu na ovim prostorima i počeo da primjenjuje najsavremenije metode liječenja kardiovaskularnih bolesti. Uspjeli smo 1994. godine prvi put u ovom dijelu Evrope da izvedemo operaciju ugradnje vještačkog srca pacijentu, i to u vrijeme najtežih ekonomskih sankcija. Radili smo transplatacije jetre, srca i pankreasa. Mojim pacijentima je produžen život i do 23 godine i to je moja najveća satisfakcija. Ugrađivali smo i kardioverter defibrilatora, za pacijente sa poremećajem srčanog ritma, a to je intervencija koja nije rađena nigdje u regionu. Kao i prve operacije „Batista metodom”, kao most za presađivanje srca – ističe Bojić.
On dodaje da je sve spremno za izgradnju nove zgrade Instituta, koja je planirana i prije 17 godina, ali su promjene 5. oktobra 2000. godine u Beogradu uslovile da do toga ne dođe.
– Ova ustanova je do 2000. godine bila među četiri najbolje u Evropi i 10. u svijetu. U to vrijeme nije bilo listi čekanja i Turci su dolazili u Beograd da se operišu, a sada mi idemo kod njih da oni nas operišu. Moj cilj je da to promijenimo i vratimo Dedinju ugled, jer se država založila za izgradnju bolnice Dedinje 2 sa svim potrebnim kapacitetima – najavljuje Bojić.
D.Bogojević
„Bojićeve bebe” ponos srpskog zdravstva
Bojić navodi da je 1999. godine zaposlio 1.500 najboljih svršenih studenata medicine iz Srbije, koji su uzdigli sistem, pa su nazvani „Bojićeve bebe”.
– Oni danas drže srpsko zdravstvo, to su sada profesori na fakultetima širom države. Pored toga, uspio sam da osnujem prvi privatni Medicinski fakultet u Srbiji, koji je iznjedrio 30 diplomiranih stručnjaka, a sada su direktori bolnica. Obrazovanje treba da bude povezano sa pacijentima, odnosno da studeni od početka budu okrenuti prema njima. Gube se velike distance u učenju određenih predmeta u medicini koji nijesu bitni. Studenti treba od početka da budu uz pacijente, kako bi zavoljeli poziv i saznali šta će im biti uža specijalnost – rekao je Bojić.
Bilo je teško, ali treba praštati
Bojić ističe da su ga u Srbiji označavali kao dugodišnjeg saradnika bivšeg predsjednika Jugoslavije Slobodana Milševića i ličnog ljekara Vojislava Koštunice.
– To je tačno i sa time se ponosim. U to vrijeme je bilo veoma teško raditi, ali moj životni moto nije osveta već praštanje. Nakon što sam smijenjen prije 17 godina otvorio sam privatnu specijalisitičku internističku ustanovu, koja je veoma uspješna – kaže Bojić.
Cilj nove metode liječenja
Bojić navodi da je u planu da sadašnja bolnica na Dedinju preraste u Institut za srce i krvne sudove, a baviće se operacijama i najzahtjevnijim procedurama i koordinirati radom ustanova, koje će vršiti rutinske operacije.
– Na taj način bismo mogli da se posvetimo unapređenju medicine u Srbiji i stvaranju novih metoda za liječenje – kaže Bojić.