Predsjednik Sindikata prosvjete Zvonko Pavićević kazao je za „Dan” da će kontrolisati primjenu novih akata o sistematizaciji u školama, koji su usvojeni prema izmijenjenim zakonima. Pavićević ističe da su na osnovu kolektivnog ugovora predložili Vladi da novim budžetom za 2018. opredijeli sredstva za povećanje plata nastavnicima, čime će utvrditi da li Vlada deklarativno najavljuje boljitak u obrazovnom sistemu.
– Pratićemo raspisivanje konkursa za radna mjesta u školama i zapošljavanje nastavnog kadra, kako bi znali da li je to ono što smo dogovorili i kako se sprovodi zakon. U slučaju da se nastavi dosadašnja praksa zapošljavanja prema političkim kriterijumima, reagovaćemo i spriječiti dalje propadanje obrazovnog sistema. Pokušaćemo u saradnji sa Ministarstvom prosvjete da spriječimo takvu praksu. Nećemo više polemisati sa akterima sadašnjeg sistema, već samo tražiti rješenje nagomilanih problema – poručuje Pavićević.
On kaže da godinama pokušavaju da se izbore sa depolitizacijom i decentralizacijom obrazovnog sistema i da je na javnosti da ocijeni da li Vlada preduzima prave korake da unaprijedi tu oblast.
– Nakon što se završi prvi ciklus ili tromjeseče u školama napravićemo analizu reforme obrazovnog sistema, koja će detaljno pokazati na koje su probleme kolege nailazile. Uspjeli smo našim aktivnostima da zaštitimo prosvjetne radnike. Nakon analize stručnih pitanja u školama, dobićemo informacije šta treba preduzeti da se unaprijedi obrazovni proces. Nakon svih analiza i informacija od kolega mi ćemo imati svoj komentar na reformu – kaže Pavićević.
On ističe da im je prioritetni zadatak da prosvjetni radnici imaju bolje uslove za rad i veće zarade, jer to godinama ne mogu da ostvare. Pavićević objašnjava da je kao predsjednik Sindikata, a na osnovu kolektivnog ugovora, bio pozvan da učestvuje u predlaganju budžeta i saopšti svoje stav.
– Tražili smo da bude u potpunosti ispoštovan u predlogu budžeta za 2018. godinu kolektivni ugovor, koji predviđa povećanje plata preko koeficijenta zarada. Očekujemo da će se stvoriti uslovi za povećanje plata i da ćemo sjesti za sto, kako bi ispunili naše zahtjeve. U odnosu na razvijene države, u Crnoj Gori se za obrazovanje odvaja samo 4,2 odsto bruto društvenog proizvoda, što je nedovoljno za unapređenje školstva. U Evropi je prosjek oko šest, što pokazuje kakav je odnos nadležnih institucija prema nastavnicima. Vidjećemo da li je Vladi i svim obrazovnim institucijama prioritet da društvo napreduje, da ulažu sredstva za bolji obrazovni sistem i veći standard prosvjetara. To su najave državnih funkcionera, ali ćemo vidjeti da li će preduzeti konkretne korake – ističe Pavićević.
„Dan” je prekjuče objavio da je Pavićević optužio u otvorenom pismu bivšeg premijera Mila Đukanovića da je odgovoran za partijska zapošljavanja i da 30 godina od kada je na čelu države nije preduzeo ništa da unaprijedi obrazovni sistem. Pavićević je reagovao na izjavu Đukanovića da prosvjetnim radnicima nije prvi poziv rad u školama i da treba školovati nastavnike samo za to zanimanje.
D.B.
Problem sa raspodjelom časova
Pavićević ističe da su donekle uspjeli da prebrode raspodjelu časova i da je većina nastavnika i profesora u ovoj školskoj godini ostavrilo punu normu, ali da postoje vidljivi problemi u osnovnom obrazovanju, zbog smanjenja nastavnih programa.
– Imali smo problema sa raspodjelom časova za profesorima određenih predmeta, kao što su istorija i geografija, kojima nijesmo mogli da obezbijedimo normu, ali smo preko izbornih predmeta uspjeli da premostimo te nedostatke. Dešavalo nam se po prvi put da iz fizike, matematike i hemije imamao dosta slobodnih časova zbog smanjenja norme, ali smo i to uspjeli da povežemo i riješimo – kaže Pavićević.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.