Parlamentarni odbor za stabilizaciju i pridruživanje Evropske unije i Crne Gore (POSP), koji će danas i sjutra zasjedati u Podgorici, u nacrtu deklaraciju i preporuka ukazao je da i dalje postoje brojni problemi u oblasti vladavine prava. U nacrtu deklaracije POSP poziva Agenciju za sprečavanje korupcije (ASK) da djeluje nezavisno od bilo kakvog političkog uticaja i izražava zabrinutost zbog malog broja konačnih presuda u predmetima organizovanog kriminala i široko rasprostranjene upotrebe sporazuma o priznanju krivice u predmetima organizovanog i teškog kriminala.
– Postignut je određeni napredak u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala i insistiramo na potrebi da se nastavi sa ostvarivanjem konkretnih rezultata u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala na svim nivoima, uključujući učinkovite finansijske istrage, oduzimanje imovine, krivično gonjenje i konačne presude, posebno u oblastima kao što su pranje novca i trgovina ljudima. Podsjećamo na potrebu za učinkovitim odgovorom na navodnu zloupotrebu državnih resursa za političke stranke i nezakonito finansiranje političkih stranaka – navodi se u nacrtu deklaracije POSP-a.
Konstatovano je i da je Crna Gora, sa 32 otvorena pregovaračka poglavlja od ukupno 33 i tri privremeno zatvorena, zemlja koja je najviše napredovala u pregovaračkom procesu, ali je i izraženo žaljenje što tokom 2019. godine nije otvoreno jedino preostalo pregovaračko poglavlje. Iz POSP-a pozivaju vlasti da pojačaju napore na ispunjavanju privremenih mjerila za poglavlja 23 i 24, koja se odnose na vladavinu prava, i završnih mjerila za ostala poglavlja.
– Svaka država kandidat se mora ocjenjivati prema sopstvenim zaslugama. Zato posebno naglašavamo važnost učinkovitog sprovođenja reformskih mjera. Napredak u vladavini prava će i dalje određivati ukupnu dinamiku pregovora, pa zato pozivamo Crnu Goru da bude proaktivnija u postizanju daljih opipljivih rezultata. Očekujemo da će poglavlje 8 biti otvoreno do kraja hrvatskog predsjedavanja Savjetu EU– piše u deklaraciji.
Iz POSP-a su izrazili zabrinutost i zbog nedostatka napretka u oblastima slobode izražavanja i slobode medija, koje predstavljaju ključni element procesa pridruživanja Crne Gore Evropskoj uniji.
– Potrebno je da se osnaži profesionalizam medija i da se unaprijede uslovi za rad novinara i medijskih organizacija, koji bi trebalo da bude bez političkog i uređivačkog pritiska. Oštro osuđujemo sve vrste napada na novinare i zastrašivanja novinara, što bi trebalo učinkovito istražiti i procesuirati kao prioritetne slučajeve, naročito kada postoji rizik od zastare u procesuiranju. Javni emiteri treba uvijek da ostanu nezavisni i zaštićeni od neprimjerenog uticaja i pritiska sa bilo koje strane– naglašeno je u deklaraciji POSP-a.
Pozdravljeno je dosledno i potpuno usklađivanje vanjske politike Crne Gore sa svim stavovima i deklaracijama Evropske unije po pitanju zajedničke vanjske i bezbjednosne politike. Naglašen je i značaj Berlinskog procesa kao glavne platforme za regionalnu saradnju i ukazano na odlučnost Evropske unije da pojača pružanje pomoći Crnoj Gori i drugim zemljama na zapadnom Balkanu u kojima postoji vidljiv napredak u oblasti vladavine zakona, kao i u sociološkim i ekonomskim reformama.
S.R.–M.V.
Traže da se dijalog vodi u parlamentuIz POSP-a su naglasili i značaj uloge crnogorskog parlamenta u procesu integracije u EU, ali i izrazili žaljenje zbog dugotrajnog bojkota parlamenta od strane pojedinih poslanika. Pozivaju sve političke snage da zauzmu odgovoran stav i da se uključe u smislen i prijeko potreban inkluzivni politički dijalog u Skupštini, kako bi ispunili svoje parlamentarne dužnosti u korist svih građana Crne Gore i ojačali zakonodavnu i nadzornu ulogu parlamenta kroz čitav proces pristupanja.
Pozvali su sve političke stranke da učestvuju u procesu daljeg unapređenja izbornog zakonodavstva.
– Veoma je značajno unaprijediti postojeći izborni okvir, koji je od izbora 2016. već mijenjan implementacijom određenog broja preporuka OEBS/ODIHR-a i postizanjem međustranačkog sporazuma o reformi zakonodavstva koje se odnosi na EU. Odgovornost je svih političkih snaga zastupljenih u parlamentu da u potpunosti ispune preostale preporuke OEBS/ODIHR-a i misija za posmatranje izbora, kako bi se dodatno ojačala transparentnost i profesionalnost organa za sprovođenje izbora – navode iz POSP-a.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.