Pol Manafort, bivši šef predizborne kampanje američkog predsjednika Donalda Trampa, uhapšen je po nalogu specijalnog američkog tužioca Roberta Milera, koji vodi istragu o navodnom miješanju Rusije u političke procese u SAD. Manafort, bivši savjetnik Mila Đukanovića i jedan od šefova kampanje za nezavisnost Crne Gore 2006.godine, svojevremeno je bio i marketinški konsultant firme Rusal, čiji je vlasnik Oleg Deripaska.
Američki mediji su prenijeli da se Manafort juče ujutru, kada je saznao da je izdat nalog za njegovo hapšenje, dobrovoljno predao zvaničnicima Federalnog istražnog biroa (FBI) u Vašingtonu.
U zgradi FBI predao se i Manafortov poslovni partner Rik Gejts. Tužilac Miler je nalog za hapšenje Manaforta izdao na osnovu optužbi za 12 krivičnih djela, uključujući i kršenje federalnih zakona i pranje novca.
Dva istražna procesa koja vode FBI i Kongres SAD pokrenuta su da se utvrdi kakve su veze Manaforta i ruskih tajkuna i političara, imajući u vidu da je taj konsultant iz SAD dugo radio u Rusiji i Ukrajini i da je sarađivao i sa Jedinstvenom Rusijom.
Prema pisanju „Vol strit žurnala”, politička konsultantska firma Pola Manaforta bila je aktivna duže od jedne decenije i često je bila povezana sa ruskim političkim interesima ne samo u Ukrajini, nego i u Gruziji i Crnoj Gori, a i u drugim zemljama koje je Kremlj smatrao za svoju sferu uticaja.
– Deripaska je ponudio da svjedoči o navodnom ruskom miješanju u izbore pred odborima u Predstavničkom domu i Senatu u zamjenu za dobijanje imuniteta, što su kazali zvaničnici koji su upoznati s tim predmetom. Zvaničnici iz Kongresa odbili su tu ponudu, ne želeći da se miješaju u istragu koju je pokrenuo Federalni istražni biro o ulozi Rusije – navedeno je u jednom od ranijih članaka „Vol strit žurnala”.
Američki mediji su i u aprilu prošle godine pisali o vezama Manaforta sa Đukanovićem i Deripaskom. Kako je navedeno, Manafort, kojeg su nazivali Trampova desna ruka, savjetovao je bivšeg crnogorskog premijera u kampanji pred referendum 2006.godine, a u tom poslu mu je pomagao njegov partner Rik Dejvis.
Manafort i Dejvis su u Crnu Goru došli kao stručnjaci lobističko-propagandne firme „Dejvis i Manafort”, a prema pisanju američkog magazina „Slejt”, pomogli su da ruski milijarder Oleg Deripaska pokrene investicije u Crnoj Gori, u prvom redu da stekne vlasništvo nad fabrikom aluminijuma – KAP-om. Sam Manafort nikada nije negirao da radi za Deripasku, ali je njegov ugovor sa DPS-om na osnovu koga je vodio kampanju u Crnoj Gori 2006.godine prikriven od javnosti.
Agenti američkog Federalnog istražnog biroa krajem jula ove godine pretresli su kuću Pola Manaforta, tražeći dokaze o koruptivnim isplatama. Pretres njegove kuće izvršen je 26.jula, ali je to objelodanjeno tek sredinom avgusta. Prema navodima američke štampe, namjera je da se istražni organi suoče s ključnom figurom ruskog uticaja na političke prilike u SAD. Manafort je bio pod velikim pritiskom jer je tim istražitelja došao do podataka o njegovim finansijama i do detalja iz njegove profesionalne karijere dobro plaćenog stranačkog političkog konsultanta.
Magazin „Slejt” je u tekstu objavljenom 2016.godine naveo da je Manafort pomogao Olegu Deripaski u vrijeme kada je ruski tajkun naišao na probleme u pokušaju da dobije američku vizu. Kako je objavio taj magazin, njihove veze su posebno učvršćene na jednom sastanku u Švajcarskoj, kome je prisustvovao i senator iz SAD Džon Mekejn.
M.V.
Tramp: Optužbe se odnose na stvari prije moje kampanje
Manafort je 2015. i 2016.godine savjetovao sadašnjeg predsjednika SAD Donalda Trampa tokom izborne kampanje.
Trampov advokat Džon Daud kazao je da optužnica protiva Pola Manaforta nije povezana sa kampanjom za izbor predsjednika. Tramp je napisao na Tviteru da se te optužbe odnose na događaje prije nego što se Manafort pridružio njegovoj kampanji On je zatražio i da se ispitaju njegova rivalka na izborima Hilari Klinton i Demokratska stranka, ne navodeći zašto bi oni trebalo da budu predmet istrage.
– Žalim, ali ovo je bilo godinama prije nego što je Pol Manafort postao dio Trampove kampanje. Ali, zašto kvarna Hilari i Demokratska stranka nijesu u fokusu. Takođe, nije bilo dosluha (s Rusijom) – napisao je Tramp na Tviteru.