Iako je odluka o formiranju Političkog savjeta Demokratske partije socijalista donijeta prije skoro dvije i po godine, taj stranački organ još uvijek nije formiran. Za predsjednik tog savjeta tada je izabran Svetozar Marović, koji je u junu 2016. godine podnio ostavku na sve funkcije u toj partiji. Kao razlog je naveo da želi da skine kolektivnu odgovornost sa DPS-a, imajući u vidu da je pred specijalnim tužiocem priznao krivicu za organizovani kriminal i korupciju.
Na zvaničnom sajtu DPS-a nema nikakvih podataka o funkcionisanju političkog savjeta stranke. Samo je napisano da je to tijelo formirano pretprošle godine, dok se u dijelu koji je predviđen za predsjednika savjeta ne navodi ko obavlja tu funkciju. Po saznanjima „Dana”, nakon Marovićeve ostavke, na sastancima stranačkih organa DPS-a pitanje formiranja savjeta skoro da nije ni otvarano, a nema nikakvih najava kada bi moglo biti poznato ko će biti u tom novom partijskom tijelu.
Na stranačkom kongresu održanom 20. juna 2015. godine, predsjednik DPS-a Milo Đukanović dobio je zamjenika (Duško Marković), dok su potpredsjednička mjesta ukinuta, pa je DPS od tada jedina stranka na političkoj sceni Crne Gore koja nema potpredsjednike. Tako je Marović, koji je bio potpredsjednik u prethodnom mandatu, imenovan na funkciju šefa savjeta (tijela koje ranije nije postojalo u vladajućoj partiji), ali se u javnosti tim povodom praktično nije ni oglašavao prije nego što je priveden.
Interesantno je da Đukanović za članove užeg rukovodstva DPS-a tada nije predložio ni Filipa Vujanovića i Igora Lukšića. Vujanović je ranije rekao da kao šef države ne želi da se direktnije partijski angažuje, dok je Lukšić odavno nagovijestio da neće prihvatiti partijske funkcije u DPS-u, a nije ni bio u kombinacijama za sastav nove vlade, niti se više bavi politikom.
Prema odlukama rukovodstva Đukanovićeve stranke, politički savjet DPS-a trebalo bi da ima 11 članova, uz predsjednika. Pri donošenju odluke, u vladajućoj stranci su smatrali da svi članovi tog tijela ne moraju biti i partijski angažovani, pa se očekuje da, kada (i ako) savjet bude formiran, u njemu budu i ličnosti koje formalno nijesu članovi DPS-a. Savjet bi, po stranačkim odlukama, trebalo da bude izabran na sjednici glavnog odbora DPS-a, a na predog predsjedništva stranke.
Svetozar Marović je poslednjih godina bio u fokusu brojnih afera, posebno u Budvi. U akcijama tužilaštva i policije ranije su uhapšeni njegov brat Dragan, kćerka Milena i sin Miloš. Kasnije je uhapšen i on. Bivši potpredsjednik DPS-a je sa tužilaštvom sklopio dva sporazuma o priznanju krivice i sada treba da ide na izdržavanje zatvorske kazne, ali se to još uvijek nije desilo jer se on nalazi u Srbiji, gdje se, prema zvaničnoj verziji, liječi od depresije.
Od stranačkog kongresa prošle godine do hapšenja, Marović se nije pojavljivao u javnosti i nije poznato da li je, i koliko, učestvovao u radu partijskih organa. Marovićevo hapšenje je bilo povod za česte optužbe na račun DPS-a od strane opozicionih partija, koje su isticale da je to još jedan dokaz da je ta partija političko krilo mafije u Crnoj Gori.
Pojedini opozicioni političari godinama su tvrdili da su Đukanović i Marović u sukobu, te da je Budvanin 2010. godine htio da postane premijer, ali da mu je to onemogućeno. Sadašnji šef DPS-a je, međutim, u više javnih nastupa tvrdio da nije u sukobu sa Marovićem.
M.V.
Predsjednik odgovara glavnom odboru
U statutu vladajuće partije piše da je predsjednik političkog savjeta odgovoran kongresu, a u pauzi između dvije njegove sjednice glavnom odboru. Politički savjet je, inače, konsultativno tijelo, koje ima ograničen uticaj na odluke rukovodstva stranke, i plan za njegovo formiranje bio je iznenađenje za većinu u vladajućoj partiji.