Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Korito Tare devastirano, tok rijeke promijenjen * Sumnjivoj kompaniji zabranili da grade * Dobili 145 hiljada za posao koji je već obavljen * Ministar se nezakonito obračunava sa sportom * Dobar provod postao tradicija * Drugo mjesto ostalo san * Masne zarade i za bivše crnogorske ministre
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 11-06-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije:
– Dešava se prvi put u istoriji, da ne kažem i čovječanskoj, da jedan ateista, ateistička vlast, stvara crkvu.

Vic Dana :)

– Probudi se, pijanico!, drma žena muža:
– Upravo sam čula miša kako cvili!
– I šta očekuješ od mene - govori čovjek: „da ga ulovim i podmažem?”
Zašto se Indijanci sahranjuju iza brda?
Tamo im je groblje.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

   
Podgoricom - datum: 2019-06-10 EKOLOŠKA INSPEKCIJA KONTROLISALA PALJENJE SMEĆA U KRUGU GRADSKOG PREDUTEĆA
Česti požari u krugu gradskog preduzeća Postupak protiv Deponije
Dan - novi portal
Ekološka inspekcija krajem prošlog mjeseca podnijela je zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka protiv Deponije i odgovornog lica u ovom pravnom licu zbog paljenja kabastog otpada na otvorenom, saopštili su iz Uprave za inspekcijske poslove. Oni su naveli da Ekološka inspekcija vrši periodične kontrole rada Deponije, kao i kontrole po prijavama. Poslednji put inspekcija je kontrolisala paljenje reciklažnog dvorišta u krugu ovog gradskog preduzeća 5. juna. Konstatovali su da je kabasti otpad paljen i da je požar lokalizovan od strane službe preduzeća.

– Na osnovu kontrole od 24. maja i tada utvrđenog stanja ekološka inspekcija je podnijela zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka protiv pravnog lica Deponija i odgovrnog lica u ovom pravnom licu, a zbog paljenja kabastog otpada na otvorenom. U oba slučaja požar je podmetnut od strane lica koja su upala na prostor koji pripada pravnom licu Deponija. Problem na ovoj lokaciji predstavlja prostor koji se koristi za privremeno skladištenje kabastog i biorazgradivog otpada, a koji je se nalazi van prostora deponije na kojoj se odlaže otpad. Zbog toga što je ovaj otpad pomiješan sa drugim vrstama koje imaju ekonomsku vrijednost on je na meti fizičkih lica iz obližnjeg izbjegličkog naselja koja izazivaju požare i sprovode druge aktivnosti. Oni ruše ogradu u cilju ulaska u prostor kojim upravlja Deponija kako bi došla u posjed metala. Deponija u cilju izbjegavanja ovog problema po informaciji koja je data Ekološkoj inspekciji od strane odgovornih lica ovog pravnog lica već se obraćalo Glavnom gradu sa hatjevom za određivanje nove lokacije za kabasti i biorazgradivi otpad – kažu iz Uprave za inspekcijske poslove.

Oni ističu da je glavni nedostatak u sistemu upravljanja otpadom činjenica da u Crnoj Gori, shodno Zakonu o upravljanju otpadom, još nema privrednog subjekta koji ima koncesiju za sakupljanje ili obradu otpadnih guma.

– Pravna lica koja imaju dozvolu Agencije za zaštitu prirode i životne sredine za sakupljanje otpadnih auto guma odbijaju da ih preuzimaju iz razloga što nije riješeno pitanje njihovog tretmana. Rješavanje ovog problema zahtijeva punu mobilnost svih organa zaduženih za planiranje, zaštitu prostora i upravljanje otpadom. U toku su aktivnosti Ministarstva održivog razvoja i turizma na iznalaženju lokacije na kojoj bi se otpadne gume privremeno skladištile do trajnog odlaganja, a sve u cilju sprečavanja njihovog paljenja. Na ovaj način će se značajno smanjiti paljenje otpada na teritoriji Glavnog grada – ističu iz Uprave.

Oni navode da Ekološka inspekcija ima dobru i redovnu saradnju sa Komunalnom inspekcijom i Komunalnom policijom i kao rezultat u prethodnom periodu realizovano je više zajedničkih kontrola.

A.D.-N.S.



Grin houm: Zagađujemo vazduh, vodu, zemljište

I NVO Grin houm kažu da je nshvatljivo da u 21. vijeku i u državi koja pretenduje da bude članica EU dolazi do paljenja bilo kakve vrste otpada, a da počinioci ne budu kažnjeni i procesuirani. Oni navode da spaljivanje otpada ima nesagledive posledice po životnu sredinu.

– Paljenjem otpada dolazi do oslobađanja štetnih hemikalija u vazduh koji udišemo. Zato u procesu kruženja materija u prirodi, toksične supstance dođu do površinskih voda, zemljišta i vazduha pa za posledicu pored zagađenja vazduha imamo i zagađenje ostalih segmenata životne sredine. Posebno je alarmantno i zabrinjavajuće paljenje otpadnih guma. Veliki problem predstavlja nepostojanje privremene lokacije za skladištenje guma, pa one obično završe u prirodi a često budu i zapaljene zbog dobijanja profita. Šti rpije treba riješiti pitanje odlaganja otpadnih guma i paljenja drugih vrsta otpada, ali i kazniti i procesuirati počinioce čime bi se pokazala briga za očuvanje životne sredine i zdravlje građana – kaže Milica Kandić, projektni koordinator.


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"