Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Korito Tare devastirano, tok rijeke promijenjen * Sumnjivoj kompaniji zabranili da grade * Dobili 145 hiljada za posao koji je već obavljen * Ministar se nezakonito obračunava sa sportom * Dobar provod postao tradicija * Drugo mjesto ostalo san * Masne zarade i za bivše crnogorske ministre
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 11-06-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije:
– Dešava se prvi put u istoriji, da ne kažem i čovječanskoj, da jedan ateista, ateistička vlast, stvara crkvu.

Vic Dana :)

– Probudi se, pijanico!, drma žena muža:
– Upravo sam čula miša kako cvili!
– I šta očekuješ od mene - govori čovjek: „da ga ulovim i podmažem?”
Zašto se Indijanci sahranjuju iza brda?
Tamo im je groblje.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Hronika - datum: 2021-05-03 TRGOVCI DRAGOCJENOSTIMA ROBERT FRANJEK I ENTONI STRELINSKI OSAM GODINA BEZUSPJEŠNO POKUŠAVAJU DA OD CRNE GORE POVRATE OTETU IMOVINU KOJA SE KRIJE U SEFU CENTRALNE BANKE
Država zaplijenila dragulje vrijedne dvije milijarde Uvidom u carinsku dokumentaciju sa aerodroma u Cirihu zaključuje se da su Fanjek i Strelinski preko carine u Švajcarskoj prenijeli dva kofera u kojima je bilo 33,8 kilograma opala, koji su unijeti u Crnu Goru, ali iz nje nijesu izašli „Dan“ je imao uvid u sertifikate za opale i u tim dokumentima jasno stoji da su Fanjek i Strelinski njihovi vlasnici. Samo kolekcija crnog opala prodaje se po 15.000 do 25.000 eura po karatu, a neke kolekcije imaju i po 30.000 karata
Dan - novi portal
U trezoru Centralne banke pohranjeni su već osam godina opali, drago i poludrago kamenje, čija se vrijednosti procjenjuje na oko dvije milijarde eura, a vlasnici tih vrijednosti Robert Franjek i Entoni Strelinski tvrde da ih je država Crna Gora nezakonito i na prevaran način uzela od njih i odbija da ih vrati od 2012. godine. „Dan“ je ekskluzivno došao u posjed dokumentacije koja pokazuje da su opali bez ikakvih problema prošli granične prelaze u Evropi, a problemi su nastali u Crnoj Gori, gdje su oduzeti i njima je otad nemoguće legalno raspolagati jer država nema sertifikate za njih.

Naime, Robert Franjek i Entoni Strelinski tokom su 2011. godine kontaktirani kao trgovci opalima i obaviješteni da u Crnoj Gori postoji kupac za veću količinu opala. Garancije koje su im dali bile su sa najvišeg nivoa u Crnoj Gori, jer je to vrijeme bilo specifično i u Crnoj Gori je bilo dosta trgovaca iz Rusije koji su kupovali drago kamenje. Sklopili su ugovor sa B.Ć. o zastupanju i sređivanju dokumentacije u slučaju da do prodaje dođe na teritoriji Crne Gore. Njihovom dolasku prethodila je posjeta ljudi koje je B.Č. poslao da se uvjere da ovi trgovci zaista imaju tu količinu opala, raspoređenih u sedam kolekcija.

„Dan“ je imao uvid u sertifikate za opale i u tim dokumentima jasno stoji da su Franjek i Strelinski njihovi vlasnici. Samo kolekcija crnog opala prodaje se po 15.000 do 25.000 eura po karatu, a neke kolekcije imaju i po 30.000 karata. Između ostalog, u kolekciji je najveći opal na svijetu, čija vrijednost je enormna.

Nakon dobijanja garancije, Franjek i Strelinski se zaputili u Crnu Goru, a prije dolaska 15. septembra 2011. sa B.Ć. i F.K. sklopili su predugovor o zajedničkom upravljanju opalima koji su u tom trenutku bili pohranjeni u Carinskoj zoni na aerodromu u Cirihu. Predugovor je predviđao eksploataciju na teritoriji Crne Gore, Rusije ili drugih zemalja. Franjek i Strelinski su predugovorom garantovali da opali nijesu prodati ili pod sporom, dok su B.Ć. i F.K. imali zadatak da u Crnoj Gori „pruže carinskim vlastima svu carinsku dokumentaciju i dozvole koje su neophodne za postupak carinjenja robe (opala)“. Predugovor je bio apsolutno povjerljiv i njime je dogovoreno da se opali pohrane u sef sa dva ključa, koji se otvara samo zajedničkom upotrebom i istovremeno.

Uvidom u carinsku dokumentaciju sa aerodroma u Cirihu zaključuje se da su Franjek i Strelinski preko carine u Švajcarskoj prenijeli dva kofera u kojima je bilo 33,8 kilograma opala. Dokumentacija pokazuje da je Crna Gora trebala da bude samo tranzitna zona za dragocjenosti, ali to se ipak nije desilo.

Po dolasku na aerodrom u Podgorici, vlasnike opala je sačekao B.Ć. sa dva carinika, sa kojima ih je proveo kroz carinsku zonu bez ikakve provjere i odveo ih u svoj hotel. Dragocjenosti su pohranjene u sefu hotela „Bellevue“ i u sefu Atlas banke, a kako je vrijeme prolazilo, Franjek i Strelinski su shvatili da od prodaje nema ništa i 13. marta 2012. godine sve prijavljuju policiji. Prijavu je podnio Franjek, koji je u izjavi naveo da je prodaju opala dogovorio sa B.Ć., sa kojim je imao više sastanaka i da su do dolaska u Podgoricu imali korektnu saradnju.

– Na aerodromu u Podgorici sačekao nas je B.Ć. u dijelu gdje se podiže prtljag, što je obično zabranjeno privatnim licima koja dočekuju putnike. Primijetio sam da je B.Ć. sa dva carinika dok sam podizao prtljag. B.Ć. nam je rekao da ima svu carinsku dokumentaciju i otpratio nas do svog „mercedesa“ kako bismo prebacili robu u hotel „Bellevue“ u Budvi, sa obzirom da su u tom trenutku banke bile zatvorene i B.Ć. nam je rekao da ćemo opale privremeno pohraniti u privatni sef hotela. Prihvatili smo ovo vjerujući da je sve u redu, uz saznanje da smo potpisali ugovor u kojem su navedeni valjani i zakoniti zahtjevi – navodi se u prijavi.

Franjek dalje u prijavi ističe da su od B.Ć. u više navrata tražili da im preda carinsku dokumentaciju i da im vrati opale, a uručili su mu i dopis o kršenju sporazuma.

– On je to odbio, tvrdeći da pokušava da smjesti opale u uglednu banku, kako bismo mogli dobiti potvrdu o pohranjivanju u sef, koju bi on mogao pokazati kupcima. Ovo se nastavilo narednih pet mjeseci i B.Ć. nam nije obezbijedio validnu finansijsku priznanicu o pohranjivanju u sef u ime zakonitih vlasnika, niti je doveo ijednog kupca da vidi opale – naveo je Franjek i dodao da im B.Ć. nije dao oficijelnu fakturu o pohranjivanju opala u sef hotela, „što može biti tumačeno kao prevara“.

Policija je već 14. marta 2012. zaplijenila veći dio opala, a „Dan“ je imao uvid u potvrdu o privremeno oduzetim predmetima. Kako policija i tužilaštvo nemaju mogućnost čuvanja te vrijednosti, sve su predali Centralnoj banci Crne Gore. Policija je protiv njih trojice, čak i protiv vlasnika opala koji su prijavili kraću dragocjenosti, pokrenula ekspresni postupak oduzimanja sredstava koji je završen 19.septembra 2012. godine. Vlasnici opala i B.Ć. su kažnjeni za carinski prekršaj. Ipak, vlasnicima nijesu vraćeni opali, koji su stavljeni na raspolaganje Upravi za državnu imovinu. Prema nezvaničnim informacijama, opali su u ranijem periodu zalagani za neke državne zajmove, ali u Centralnoj banci ne žele da govore o tome.

– U skladu sa Odlukom o depo poslovima, Centralna banka Crne Gore ne komentariše sadržaj trezora. Za sva pitanja vezana za različite statuse državne imovine nadležna adresa je Uprava za katastar i državnu imovinu – kazali su iz Centralne banke.

M.SEKULOVIĆ




Advokatici prijećeno nakon podnošenja tužbe?
Zbog oduzimanja opala, Franjek i Strelinski su 2017. podnijeli tužbu protiv države, odnosno Uprave policije, ali se na ročištu nije pojavila njihova advokatica. Tačan razlog njenog nepojavljivanja nije poznat. U rješenju Osnovnog suda u Nikšiću navodi se da se tužba smatra povučenom jer je punomoćnik tužilaca neopravdano izostao sa ročišta. Prema nezvaničnim informacijama, advokatici je prijećeno da će trpjeti posledice ukoliko se pojavi na suđenju, ali te prijetnje nijesu prijavljene.

Trgovina opalima je inače kompleksna i gotovo je nemoguće legalno prodati kolekcije ukoliko ne postoji dokaz o njihovom porijeklu i sertifikat. Ipak, postoje i ilegalni tokovi za prodaju, koja podrazumijeva da opali budu izrezani u manje komade, ili da se stave kao garancija za zajmove.






Gonili oštećene, Marković upoznat sa svim
U priču o oduzimanju opala upućen je i bivši premijer Duško Marković, koji je 14. juna 2012. godine, tada kao ministar pravde i ljudskih prava, upoznao Fanjeka da je od Vrhovnog državnog tužilaštva tražio informacije, koje mu je dostavila tadašnja glavna tužiteljka Ranka Čarapić. Ona je u dopisu ministru kazala da su Fanjek i Stelinski prijavili B.Ć. da je na „prevaran način došao u posjed robe – opala, čiji su vlasnici“, te da je policija u Budvi uzela dragocjenosti iz hotela „Belavue“, a podgorička iz Atlas banke. Navela je da su vlasnike opala saslušali u izviđaju, a od prijavljenog B.Ć. prikupili određena obavještenja. Čarapić je u dopisu navela i da su opali uzeti iz sefova koji se vode na ime B.Ć.
–Navedeni predmeti su rješenjem Osnovnog suda u Podgorici odmah oduzeti, a zatim smješteni u trezor Centralne banke. Povodom događaja, ovo tužilaštvo je 14. maja 2012. Područnom organu za prekršaje Podgorica podnijelo zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka protiv Strelinskog i Fanjeka zbog prekršaja iz člana 240 stav 2 u vezi sa članom 1 tačka 1 carinskog zakona, a protiv B.Ć. zbog prekršaja iz člana 273a Carinskog zakonika, jer je ocijenjeno da u spisima predmeta postoji dovoljno dokaza za takvu odluku – navela je Čarapić u dopisu.
U cijelom postupku nijedan carinik nije bio priveden na saslušanje.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"