Poljoprivrednik iz Sukuruća Zef Dedvukaj posijao je ove godine pšenicu na preko 40 hektara. Kako navodi, dostinu zemlje je uzeo u zakup i planira još četiri, pet hektara da zakupi za pšenicu ali ako uspije da nađe sjeme.
- Problem je sa sjemenom, slabo se sad nalazi jer je izgleda svo prodato. Ja koristim NS 40 novosadsko sjeme koje se pokazalo dobro i po kvalitetu roda, i po kvalitetu hljeba i brašna. Ne bih ga mijenjao, tako da ako uspijem da ga nabavim gledaću da još koji hektar zemlje zakupim. I ove godine sam imao dobar rod i prodao sam sve, još mi traže ali je više nemam. Pet hektara imam više nego prošle godine i iako pšenicu pretežno uzimaju za hljeb, sa našeg podneblja je podjednako uzimaju i kao stočnu hranu - kazao je Dedvukaj.
On navodi i da je cijena otprilike uvijek ista, da je prošle godine sav rod prodao za 18 centi po kilogramu, a ove godine od 17 do 20 centi.
- Ko uzme 10 tona i više dajem mu je po 17 centi, ko uzme po hiljadu do dvije kilograma pšenice, ne dajem je ispod 20 centi. I ove godine nam Ministarstvo poljoprivrede daje subvencije za sjeme i to 180 eura po hektaru i da toga nema bilo bi neisplativo sijati pšenicu. Ljudi ovdje pretežno siju jer se tako obogaćuje zemlja, bukvalno se zemlja preporodi tako da šta god sadite naredne godine imaćete dobru podlogu. Bukvalno je zemlja posle pšenice nahranjena i ravna dok to nije slučaj sa parcelom na kojoj su prethodno sađene povrtlarske kulture - objasnio je Dedvukaj.
Kako je naveo, zemlju za pšenicu otkupljuje 150 eura po hektaru, a 500 eura za povrće.
S.R.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.