Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Ako Vlada preživi, DPS smjenjuje Ranka * Robija u samici jer ima HIV * Dan novinara kao Dan žalosti * Imovina na doboš zbog duga od 1,8 miliona * Za dobrobit čovječanstva * Ako Vlada preživi, DPS smjenjuje Ranka * Velika Britanija ubila mog Aleksandra
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 23-01-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Razgovaraju muž i žena, i žena mu kaže:
- Ti bi samo seks, a nama ženama treba i pažnja, pažnja, shvataš?!
Muž će na to:
- Pažnja, pažnja, sad će biti seksa!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura - datum: 2016-01-22 LIRSKI SOPRAN MARIJANA ŠOVRAN ODRŽALA MASTER KLAS U KOTORU
Marijana Šovran Školovani glas daleko se čuje Moja profesorka Radmila Smiljanić je uvijek tu, ako mi zatreba, sada još uvijek nije zaškripalo, ali njoj uvijek mogu da se obratim ako se nešto desi, da dođem da ona to „popravi”, da mi kaže šta ne valja
Dan - novi portal
Uče­ni­ce ni­že i sred­nje ko­tor­ske Mu­zič­ke ško­le „Vi­da Ma­tjan”, sa od­sje­ka so­lo pje­va­nja ima­le su ri­jet­ku pri­li­ku da u sa­li Cr­kve Sv. Du­ha po­ha­đa­ju jed­no­dnev­nu ra­di­o­ni­cu ma­ster-kla­sa, ko­ju je odr­ža­la oper­ska pje­va­či­ca Ma­ri­ja­na Šo­vran. Mla­de vo­ka­list­ki­nje iz Ko­to­ra i Tiv­ta: An­to­ni­ja Vu­či­no­vić, Dar­ja La­za­ren­ko, Aj­na Ka­le­zić, Ta­ma­ra Lje­sar, Isi­do­ra Ni­ko­lić i Jo­va­na Mi­lje­no­vić, te nji­ho­ve pro­fe­sor­ke Alek­san­dra Ma­gud i Mi­li­ca La­lo­še­vić, sa za­do­volj­stvom su uče­stvo­va­le u za­jed­nič­koj i in­di­vi­du­al­noj obu­ci, to­kom ko­je se Ma­ri­ja­na Šo­vran, na­kon uspje­šnog kon­cer­ta, odr­ža­nog pret­hod­ne ve­če­ri, pred­sta­vi­la i kao vr­stan mla­di pe­da­gog. Ona je dje­voj­ka­ma po­ka­za­la niz efekt­nih fi­zič­kih i vje­žbi di­sa­nja, ko­je su po­treb­ne za do­bru kon­di­ci­ju pje­va­ča, a za­tim se po­sve­ti­la ra­du na nji­ho­voj teh­ni­ci pje­va­nja, uka­zu­ju­ći im na mo­gu­će gre­ške.
– Ma­ster kla­so­vi su va­žni za usa­vr­ša­va­nje i na­pre­do­va­nje mla­dih mu­zi­ča­ra, po­go­to­vo kad su u pi­ta­nju so­lo-pje­va­či. Oni uvi­jek po­ma­žu, za­to što će­te na tom ma­ster-kla­su uvi­jek ču­ti do­sta do­brih stva­ri. Svi ti pro­fe­so­ri i pje­va­či uvi­jek pri­ča­ju istu stvar, ali sva­ko od njih će to da ka­že na dru­ga­či­ji na­čin i to je ja­ko bit­no, za­to što sva­ko di­je­te mo­ra da ima po­se­ban, dru­ga­či­ji pri­stup. Na ma­ster kla­so­vi­ma sam usa­vr­ša­va­la svo­ju teh­ni­ku. Uvi­jek bih ču­la ne­što što mi je upra­vo ne­do­sta­ja­lo, kao kad vam se de­si onaj „klik” u gla­vi, pa ka­že­te: „A, to je to, ka­ko to ni­sam ra­ni­je shva­ti­la!?” – ka­že za „Dan” Ma­ri­ja­na Šo­vran.
Ovo joj je pr­vi put da ra­di sa uče­ni­ca­ma so­lo-pje­va­nja u for­mi ma­ster kla­sa, iako ima is­ku­stva kao pre­da­vač u pri­vat­noj re­ži­ji. Ta­ko­đe, na fa­kul­te­tu je ima­la do­bru prak­su- išla je po sred­njim ško­la­ma i dr­ža­la pre­da­va­nja, te do­bi­la po­hva­le pro­fe­so­ra, a iz pred­me­ta Me­to­di­ka so­lo-pje­va­nja do­bi­la ocje­nu 10.
– Ja­ko sam sreć­na što imam pri­li­ku da sa ovom dje­com u Ko­to­ru po­di­je­lim svo­je zna­nje ko­je sam ste­kla na ra­zno-ra­znim ma­ster kla­so­vi­ma. Ni­sam ima­la pri­li­ku da, kao sred­njo­škol­ka po­ha­đam kur­se­ve so­lo pje­va­nja u Ko­to­ru, ni­je­dan ma­ster klas. Ka­sni­je je mo­ja pro­fe­sor­ka Mi­re­la Šća­sni ra­di­la ope­ru „Se­stra An­đe­li­ka” Đ. Pu­ći­ni­ja, što je ja­ko bit­no za mla­de so­lo-pje­va­če da stek­nu is­ku­stva na sce­ni, što pje­vač­ki, što glu­mač­ki. Ka­da sam uči­la u sred­njoj ško­li ni in­ter­net ni­je bio to­li­ko po­pu­la­ran, a sa­da je nji­ma sve na dla­nu: mo­gu da slu­ša­ju pre­sti­žne pro­duk­ci­je, čak bu­du di­rekt­ni pre­no­si iz Mi­tro­po­li­ten ope­re, iz Mi­lan­ske Ska­le, to je ja­ko bit­no za raz­voj mla­dih pje­va­ča, jer gle­da­nje i slu­ša­nje dru­gih, ko­ji su do­bri u svom po­slu, ta­ko­đe je ko­ri­sno za uče­ni­ke. Do­bro je i ka­da vi­de lo­še iz­vo­đe­nje, da zna­ju ka­ko ne tre­ba... Naj­bo­lje je ipak, ka­da uži­vo ima­ju pro­fe­so­ra, ko­ji će im pre­ni­je­ti zna­nje u lič­noj ko­mu­ni­ka­ci­ji, ob­ja­šnja­va mla­da so­pra­nist­ki­nja. Ona pod­sje­ća da je ra­di­la sa kon­tra­al­tom Ma­ri­ja­nom Mi­ja­no­vić, po­zna­tom pje­va­či­com iz Nje­mač­ke, ko­ja sa­da ra­di u Švaj­car­skoj, i sa di­ri­gen­tom Pre­dra­gom Go­stom, ko­ji su odr­ža­li ne­ko­li­ko ba­rok­nih aka­de­mi­ja u Be­o­gra­du – tu je, ka­že, na­u­či­la do­sta in­te­re­sant­nih stva­ri ko­je se for­si­ra­ju na za­pa­du. Sa­ra­đi­va­la je i sa Ke­trin Ha­ta­ja iz Fin­ske, ko­ja je osno­va­la Udru­že­nje „Ope­ro­sa”, za­tim, sa Li­li­jom Ili­je­vom iz Bu­gar­ske, ko­ja je ima­la se­mi­nar u Ko­to­ru, po­ha­đa­la je i ma­ster klas kod Da­ni­je­le De­mar­ko u Ri­mu, gdje je kao mla­da so­list­ki­nja u di­sci­pli­ni sa­kral­nog pje­va­nja osvo­ji­la tre­ću na­gra­du. Ma­ri­ja­na is­ti­če da je ulo­ga lič­nog uči­te­lja ne­mjer­lji­va u ka­ri­je­ri oper­skog pje­va­ča.
- Svi pje­va­či se usa­vr­ša­va­ju ci­je­log ži­vo­ta, to­me ne­ma kra­ja. Ni­kad ne smi­je­mo da ka­že­mo: „E, ja sam sad na­u­či­la sve i ne tre­ba mi vi­še uči­telj”. Uvi­jek mo­ra sva­kog da­na da se ra­di na se­bi, čak i ve­li­ka ime­na uvi­jek ima­ju svog „ko­u­ča” (ka­ko u ino­stran­stvu zo­vu lič­nog tre­ne­ra, pro­fe­so­ra), kao u spor­tu, jer so­lo pje­va­nje je je­dan sport i zah­ti­je­va pu­no od­ri­ca­nja. Mo­ja pro­fe­sor­ka Rad­mi­la Smi­lja­nić je uvi­jek tu, ako mi za­tre­ba, sa­da još uvi­jek ni­je za­škri­pa­lo, ali njoj uvi­jek mo­gu da se obra­tim ako se ne­što de­si, da do­đem da ona to „po­pra­vi” ili da mi ka­že šta ne va­lja. Mo­že da se de­si da se od­lu­ta u teh­nič­kom smi­slu, da do­đe do pro­ble­ma u iz­go­vo­ru ne­kog slo­ga, ili da se gla­sni­ce umo­re, to su de­ta­lji... Mla­da sam i idem na do­sta tih ma­ster kla­so­va, za sa­da sam u do­broj for­mi, re­kla je mla­da di­va, či­ji je glas „pra­va de­fi­ni­ci­ja lir­skog so­pra­na”. Mo­žda će, ka­že, sa sa­zri­je­va­njem da pre­ra­ste u dram­ski so­pran, ali po­treb­no je što du­že pje­va­ti lir­ski re­per­to­ar, ka­ko bi glas bio u što bo­ljoj kon­di­ci­ji i funk­ci­ji. Za dram­ski re­per­to­ar ima vre­me­na, ima to­li­ko div­nog pre­li­je­pog lir­skog re­per­to­a­ra i tre­ba ga iz­vo­di­ti, do­da­je Ma­ri­ja­na.
Sa Na­rod­nim po­zo­ri­štem u Be­o­gra­du je pot­pi­sa­la ugo­vor, pri­pre­ma ne­ke ma­nje i ve­će ulo­ge: Đe­no­vje­va u Pu­ći­ni­je­voj ope­ri „Se­stra An­đe­li­ka”, „glas so­pra­na”, u ope­ri „Plašt”, a za ulo­gu Mi­ze­te već je sprem­na, s ob­zi­rom da je sa njom za­vr­ši­la ma­ster stu­di­je. Ka­že da spre­ma i jed­nu ve­li­ku ulo­gu, či­ji na­ziv još dr­ži u taj­no­sti. Pri­mar­no že­li da bu­de oper­ska pje­va­či­ca i da se ostva­ri u pu­no ulo­ga u ra­znim ope­ra­ma, a na­kon to­ga i da se ba­vi pe­da­go­škim po­slom. Za nju je pra­vi iza­zov ulo­ga Đil­de iz ope­re „Ri­go­le­to” Đu­ze­pea Ver­di­ja. M.D.P.


Sti­gle mla­de sna­ge

- Ra­ni­je u Ko­to­ru ni­je po­sto­jao od­sjek so­lo-pje­va­nja za ni­žu mu­zič­ku ško­lu, to je po­kre­nu­to u zad­njih ne­ko­li­ko go­di­na. Ka­da sam ja uči­la, bio je sa­mo od­sjek so­lo-pje­va­nja u sred­njoj ško­li. Sa­da ima do­sta pro­fe­sor­ki so­lo-pje­va­nja, sti­gla je no­va, mla­da sna­ga. Pro­mi­je­ni­lo se na­bo­lje u smi­slu što do­la­ze ra­zni pro­fe­so­ri iz ino­stran­stva da odr­ža­va­ju ma­ster kla­so­ve. Mi­slim da je to sve do­šlo sa fe­sti­va­lom Ko­to­rArt, ka­da su ra­zna ve­li­ka ime­na pro­dr­la na na­šu sce­nu u Ko­to­ru. Ka­da sam bi­la u sred­njoj ško­li, ni­sam čak ni­jed­nu ope­ru uži­vo od­gle­da­la, ne­go tek ka­da sam oti­šla da stu­di­ram u Be­o­grad. Ta­da sam pr­vi put gle­da­la ope­ru, mi­slim da su to bi­li „Bo­e­mi”. I dan-da­nas po­sje­ću­jem raz­ne umjet­nič­ke do­ga­đa­je, ope­re, jer to mno­go zna­či za na­pre­dak.


Sa „Ope­ro­som” je lak­še

- Sa­zre­la sam, što gla­sov­no, što teh­nič­ki, vla­dam svo­jim gla­som, teh­ni­kom i svim onim što ra­dim, iza to­ga sto­ji ve­li­ki rad. Bi­la sam na ra­znim ra­di­o­ni­ca­ma stra­nih pje­va­ča, ve­li­kih ime­na, ko­ji su za­hva­lju­ju­ći udru­že­nju „Ope­ro­sa” iz Be­o­gra­da, do­ve­de­ni u Sr­bi­ju. Ina­če, ti ma­ster kla­so­vi su ja­ko sku­pi ka­da se ide u ino­stran­stvo, ta­ko da sam vr­lo sreć­na što sam ima­la pri­li­ku da učim od njih. Udru­že­nje „Ope­ro­sa” pro­mo­vi­še oper­sku mu­zi­ku, te sam sa nji­ma ra­di­la dvi­je ope­re, pro­šle go­di­ne: „La cle­men­zza di Ti­to” (Ti­to­vo mi­lo­sr­đe”) V. A. Mo­car­ta, či­je se ope­re ina­če sla­bo ra­de u Sr­bi­ji, a ove go­di­ne sam ima­la glav­nu ulo­gu u ko­mič­noj ope­ri „Apo­te­kar” J.Hajd­na” (glav­na ulo­ga Gri­le­te), bi­lo je za­i­sta div­no, ve­li­ko is­ku­stvo, glu­mač­ki vr­lo za­htjev­no.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"