Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Branio Caneta u duvanskoj aferi pa postao diplomata * Branio Caneta u duvanskoj aferi pa postao diplomata * Za dva dana poništili tendere od 21,4 miliona * Ministra savjetuje policajac koji je bio pod istragom * Treći u svijetu po broju zaraženih * Blokiraće gradnju kolektora * Čekajući zadovoljenje pravde preminuo 121 radnik
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 15-02-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Slaven Radunović, poslanik DF-a:
– Odlaganje glasanja o izmjenama tužilačkih zakona opasnije je za državu i građane od potencijalnog privremenog zatezanja odnosa sa Briselom.

Vic Dana :)

Došla baba na pijacu pa pita prodavačicu: - Pošto ti ova marama? Ova neće odmah da kaže nego gleda da izvuče najbolju cijenu: - Pa...ne znam... pa kol’ko bi ti dala? A ni baba se ne da:
- Ne znam, kol’ko košta?
- Pa... evo 15 eura? - 15? Nema šanse! Može 10?
- 10?! Pa ja je plaćam 11! Evo, može za 12? I tu babi pukne film i kaže ona:- Ej mala, slušaj, puk’o mi je film... je l’ ima ovdje neka foto radnja gdje to može da se sredi?







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Hronika GLOBALNA INICIJATIVA PROTIV TRANSNACIONALNOG ORGANIZOVANOG KRIMINALA O BALKANSKIM PUTEVIMA DROGE
Darko Šarić Za kriminalce iz bivše Jugoslavije nema granica Danas ne postoje „kraljevi” balkanske trgovine kokainom. Umjesto toga, balkanski kriminalci sve više primjenjuju kolektivno investiranje u veoma velike pošiljke. Ove pošiljke sastavljale su se iz više izvora, sa balkanskim trgovcima koji kupuju kokain direktno od „prve ruke”
Dan - novi portal
Razvijanje evropskog tržišta kokaina omogućilo je drugim potencijalnim zemljama gdje se nalaze kriminalne organizacije da razviju svoje veze i ovaj nelegalni posao. Tako su kotorski klanovi, „škaljarski” i „kavački”, postali jedno od žarišta sukoba koje traje od 2015. godine kada je nestalo 200 kilograma kokaina. Prema navodima Globalne inicijative za borbu protiv transnacionalnog organizovanog kriminala, jedne od glavnih organizovanih kriminalnih grupa jesu uprave one sa Balkana, prije svega iz Crne Gore, Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Albanije. Posebno se istakao Pljevljak Drako Šarić, poznat kao „kralj kokaina”.

– Takozvani balkanski kralj kokaina Darko Šarić rođen je u Crnoj Gori kada je još bila dio Jugoslavije. Uspostavio je kokainsku mrežu vrijednu milijardu dolara sa vezama i u Latinskoj Americi i u Evropi, sa navodnim saučesništvom moćnih srpskih i crnogorskih privrednika i javnih zvaničnika. On je jedan od prvih balkanskih kriminalaca koji je ušao u trgovinu kokainom. Šarić je preslikao model italijanske mafije gradeći mreže u Evropi i uzvodno. Dokazi prikupljeni od istražitelja pokazali su kako je izvozio kokaina u Evropu iz Argentine, Brazila i Urugvaja – navodi se u analizi Globalne inicijative.

Apelacioni sud u Beogradu krajem 2020. godine potvrdio je presudu Specijalnog suda, kojom je Pljevljak Darko Šarić osuđen na 15 godina zatvora zbog šverca narkotika iz Južne Amerike. Šarić je optužen da je organizovao kriminalnu grupu koja je tokom 2008. i 2009. godine pokušala da prošvercuje 5,7 tona kokaina iz Južne Amerike u zapadnu Evropu. U obrazloženju odluke o kazni sud je naveo da je olakšavajuća okolnost za Šarića što je porodičan čovjek.

​Balkanski ratovi devedesetih otvorili su vrata za organizovani kriminal koji je procvjetao u regionu. Mreže formirane za promet oružja, ljudi i droge, uglavnom heroina, dolazile su iz Avganistana i Turske. Ratovi su, takođe, podsticali ljude na nasilje, dajući im vojsku kao i krivično iskustvo i vještine. Ističu da danas ne postoje „kraljevi” balkanske trgovine kokainom. Umjesto toga, balkanski kriminalci sve više primjenjuju kolektivno investiranje u veoma velike pošiljke. Ove pošiljke sastavljale su se iz više izvora, sa balkanskim trgovcima koji kupuju kokain direktno u Kolumbiji, Ekvador, a prije svega u Peruu i Brazilu. Balkanske mafije razbijaju pošiljke i premještaju ih na različita tržišta širom kontinenta, u nekim slučajevima čak i vođenje trgovine „od kraja do kraja” – kupovina u Latinskoj Americi i prodaju na malo, neke albanske mreže sada to rade u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Krvavi obračuni „škaljaraca” i „kavčana”, na koje su građani Crne Gore poslednjih godina navikli, nisu nepoznanica ni za druge zemlje u kojima trenutno žive pripadnici ova dva kriminalna klana iz Kotora. Neke od zemalja u kojima su izvršena ubistva crnogorskih državljana koji važe za pripadnike klanova izrazile su zabrinutost za svoju bezbjednost. Da granice nisu prepreka da se izvrši osvete, preuzme vođstvo u kriminalnim poslovima ili da se pokaže nadmoć jednog klana nad drugim govori i to da je 2020. godine izvan Crne Gore ubijeno šest osoba bliskih crnogorskim kriminalnim klanovima, od kojih su čak četiri bile visokopozicionirane u tim strukturama.

Ž.B.




Brodski kontejneri savršena prilika krijumčarima
Tokom protekle decenije brodski kontejneri su postali ubjedljivo najčešći oblik trgovine Evropom. Svake godine se otpremi 750 miliona kontejnera na zemaljskoj kugli, ali manje od dva odsto njih se pregleda. Ovo je trgovcima drogom pružilo savršenu priliku za dosezanje globalnih tržišta. Izazov je kamufliranje velikih pošiljki kokaina da bi se sveo na minimum rizik od zaplene, dok uvećava profit. Europol je upozorio na povećanje nasilja povezanog sa drogom u Evropi.


Ko gubi, a ko dobija?
Obračun crnogorskih klanova, „škaljaraca” i „kavčana”, davno je prešao i na teritorije evropskih zemalja. Time su u rješavanje zločina uključeni i strani istražni organi, a pripadnici klanova koji se odluče na pokušaje ubistava i ubistava nemaju strah ni od strožih zakona propisanih na teritorijama zemalja gdje ispale smrtonosne hice nakon praćenja mete. Iako je oko 50 osoba izgubilo živote u ovim sukobima, motiv i želja za osvetom ne jenjavaju. Postavlja se pitanje ima li kraja brutalnim likvidacijama i ko gubi, a ko dobija izgubljenim životima, ili je sve ovo začarni krug u kojem će slabiji biti zamijenjeni jačima.



”Šarić je uspostavio kokainsku mrežu vrijednu milijardu dolara sa vezama i u Latinskoj Americi i u Evropi

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"