Policija Sjeverne Makedonije uhapsila je četiri osobe povezane sa švercom 1,3 tone kokaina koji je preko Crne Gore, Albanije i te zemlje trebalo da bude prokrijumčaren u zemlje Evropske unije. Tokom pretresa jednog šlepera u Makedoniji, uhapšeni su sin vlasnika preduzeća Baneks i još dvije osobe.
Uhapšen je i vozač kamiona, 31-godišnji državljanin Crne Gore, rekao je ministar unutrašnjih poslova Sjeverne Makedonije Nake Čulev na konferenciji za novinare. Crnogorski državljanin je preuzeo dio droge i šleperom je odvezao prema Skoplju.
Prema saznanjima „Dana“, firma Baneks je i ranije primala narudžbe preko Luke Bar, ali tada nije bilo sumnjivih tovara. U poslednjoj pošiljci iz Kolumbije droga je bila upakovana zajedno sa paketima banana.
– Policijske jedinice, u koordinaciji sa Osnovnim javnim tužilaštvom za procesuiranje organizovanog kriminala i korupcije, u akciji s nekoliko drugih država, sprovele su akciju suzbijanja trgovine drogom. U selu Krušopek zaplijenjen je samo dio kokaina, koji je dio veće količine, a konačno odredište bila je naša država – rekao je ministar unutrašnjih poslova Sjeverne Makedonije Nake Čulev.
Kako je saopšteno, tamošnji MUP je preduzeo širok spektar aktivnosti kako bi presjekao međunarodni kanal za trgovinu kokainom iz Kolumbije.
– Kao krajnji primalac u Sjevernoj Makedoniji identifikovana je kompanije Baneks kompani DOOEL kao kupac voća, u ovom slučaju banana. Oko 9 sati, na graničnom prelazu Kjafasan–Struga registrovan je tridesetogodišnji vozač teretnog motornog vozila, koji se kretao prema selu Krušopek u Skoplju. Pretraga je izvršena po prethodno dobijenom nalogu – kazao je Čulev.
Na licu mjesta uhapšen je sin vlasnika kompanije Baneks J.E. (22), kao i R. I. (51) iz Skoplja. Tokom pretresa pronađen je jedan paket sa kokainom, a zaplijenjeni su mobilni telefoni, gotovina i 1.980 paketa banana.
–Prekjuče su slobode lišeni J.K., S.E., J.E. i R.I. Oni će biti predati na postupak nadležnom javnom tužiocu – rekao je Čulev.
On je dodao da će narednih dana biti objavljene informacije o količini droge i kanalima kojima je švercovana.
U akciji koju su zajednički sprovele policije Sjeverne Makedonije i Italije uhapšene su četiri osobe.
Kako prenosi RTS, sjevernomakedonska policija je u kamionu koji je prevozio banane pronašla jedan kilogram kokaina, dok je ostatak završio u Italiji.
Još nije poznato zbog čega je kokain išao rutom koja nije uobičajena za švercere. Makedonski mediji navode da se radi o međunarodnoj kriminalnoj grupi koja je poznata odranije i direktno je povezana sa kartelom u Kolumbiji, te da se radi o nabavci ove skupocjene droge iz prve ruke.
– Službenici Uprave policije i Uprave carina, u koordinaciji sa Specijalnim državnim tužilaštvom, sproveli su operaciju u kojoj je učestvovalo više zemalja, a koja je rezultirala presijecanjem međunarodnog lanca krijumčarenja opojne droge kokain. Operacija je realizovana u Republici Sjevernoj Makedoniji – saopšteno je iz Uprave policije.
Ž.B.
Kokain iz Kolumbije stigao u luku Bar
Kokain je stigao u luku Bar direktno iz Kolumbije. Crnogorske bezbjednosne službe su dobile informaciju od partnerskih službi da je u barskoj luci pošiljka sa više od tone kokaina. Kako bi bili identifikovani svi akteri ovog šverca, pošiljka je propuštena, pa je kokain iz Luke Bar prebačen prvo u Albaniju, a zatim u selo Krušopek, nedaleko od Skoplja.
Ministar unutrašnjih poslova Sjeverne Makedonije Nake Čulev potvrdio je operaciju i rekao da će više detalja biti dostupno sjutra, javlja MIA.
Informaciju o švercu kokaina dobila je italijanska policija, koja je potom tražila pomoć od službi iz regiona kao bi nadzirali pošiljku.