Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Pred odlazak DPS-a sebi povećali otpremnine za 40 hiljada * Pred odlazak DPS-a sebi povećali otpremnine za 40 hiljada * Budžet do marta, nema tehničkog rebalansa * Zbog ograničenja u zakonu izabrali Damjanovića * Kršenje zakona funkcioneri platili 216.385 eura * Birači iz inostranstva ostaju u inostranstvu * Očekujemo da Vlada ne donosi odluke preko koljena
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 19-12-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
ZDRAVKO KRIVOKAPIĆ, predsjednik Vlade:
– Rekao sam da je prvi princip transparentnost. To što sada fizički ne možemo da obezbijedimo materijal sa sjednica, to je problem uhodavanja.

Vic Dana :)

Dolazi dama privatnom ljekaru, svlači se i traži od njega da joj otvoreno kaže šta misli.
- Mogu vam odmah reći, gospođo- odgovara ovaj. - Prvo, dobro bi bilo da skinete nekoliko kilograma, što bi vam znatno poboljšalo izgled. Drugo, nešto svjetliji ruž bolje bi vam stajao. I treće, morali biste početi nositi naočare, jer - ja sam arhitekta, a ljekar vam je preko puta.


Pitali zavodnika:
- Kažu, muškarci po prirodi varaju, je li to istina?
- Ja bogami varam i po gradu!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2020-12-18 LIČNA I KOLEKTIVNA DRAMA 20. VIJEKA U DNEVNICIMA DOBRICE ĆOSIĆA 5
Tito i Ćosić Parcijalizacija i politizacija jezika U kulturi je jugoslovenski projekat doživio snažan udarac i to onda kada su hrvatski pisci svojom Deklaracijom o hrvatskom književnom jeziku zatražili napuštanje principa da je srpskohrvatski jedan jezik
Dan - novi portal
-Piše: MR ALEKSANDAR ĆUKOVIĆ

Ovakvim stavovima i zamišljenošću nad onim što je uslijedilo i što će tek uslijediti u eri Viriliove dromologije, Ćosić se pridružio onoj grupi najelitnijih intelektualaca koja se sve češće i sve glasnije pita – šta nakog Gutenbergove ere?

Ćosić u tom pravcu opravdano strahuje za čitaoca, ne samo svojih djela, već uopšte, crpeći legitimitet za taj strah iz fakata. On je svjestan da nema moći da od vremena rušilaca odbrani svoje knjige, kako kaže.

„Razgovarao sam sa profesorkom Jelisavetom Nikolić (...). Kaže mi da je u jučerašnjoj anketi (8.9.2001) od 90 učenika i učenica, samo jedan đak, sada četvrtog razreda, ovog leta pročitao knjigu. Taj dečak je, valjda, slučajno čitao neke moje romane. Jelisaveta kaže da nikada otkad predaje, a predaje više od tri decenije, nije primila takvu generaciju nečitača. (...) Umire čitalački narod u Srbiji. Televizija, nemaština, opšte očajništvo – ubili su knjigu“ (Ćosić 2011b: 177). Dakle, nije to bio strah koji se kod autora javio nakon objavljivanja prve knjige, kako on sam reče „strah od svake buduće“ (Ćosić 2015: 14–15), već opšti strah, sudbinski, esnafski.

U više navrata u „Piščevim zapisima“ potcrtava da u svijetu vlada poplava slabe i bezvrijedne literature, te da su dobre knjige dobre po istim kriterijumima po kojima su dobri: automobili, psi, parfemi, odjeća, obuća. Dobro je ono što se reklamira i progalsi najboljim od strane nekog plaćenog suda iz masmedija.

Razmatrajući jezik, njegovo stanje i kulturni trenutak u kom egzistira i pod čijim se pritiskom mijenja, Ćosić se fokusira ulogu jezika kao potvrde nacionalnog i istorijskog identiteta, izražavajući duboko žaljenje zbog procesa parcijalizacije jezika na našem govornom području stvarajući od njega političku kategoriju. Taj proces doživljava kao snažnu redukciju ne samo nacionalne istorije već uopšte duhovnog identiteta naroda. Stoga i izražava negodovanje da se o jeziku i njegovoj sudbini odlučuje na forumima koje čine ljudi koji su za to poslednji pozvani. O jeziku, kaže Ćosić, prije svih treba da govore oni koji ga stvaraju i naučno tumače, oni koji mu u ljudskoj zajednici svijeta daju razmjere i značaj.

„Jezik je naš izdajnik koga smo svesni“ (Ćosić 2011b: 62) i tu navodi frekventnost riječi koje su na neki način ideološki obilježile određenu političku i društvenu zbilju – „nema problema“ i „super“. Pojašnjava da je sintagma „nema problema“ bila karakteristična po frekventnosti za socijalističku epohu u Jugoslaviji, a da je nakon nje zamijenila riječ „super“. Sintagma „nema problema“ ukazivala je na obilje problema, mahom naslijeđenih, dok je riječ „super“ trebalo da iskaže zadovoljstvo trenutnim stanjem. Obje frekventnosti govore o načinu na koji se jezik običnog naroda, mase, uslovno rečeno suprotstavljao, ali ujedno i kolaborirao sistemu u kom je egzistirao izgrađujući tako „poželjnu“ sliku društva. Ta promjena frekventnosti, primjećuje Ćosić, primjetna je i kod njega samog, u njegovom spisateljskom radu, ali i govoru, uz razliku što je, kada je on u pitanju, riječ „pobjeda“ zamijenjena riječju „poraz“.

Ćosić je u svojim dnevničkim i esejističkim zabilješkama dao dubok pogled na srpsku i jugoslovensku kulturu, stanja u njoj i ocjenu izvjesnih posljedica. Pisac je razmišljanja o kulturi i kulturnim određenjima situirao u tri (istorijska) perioda: socijalistički, zatim period od 1989. do 2000. godine i nakon 2000. godine. U kulturi je jugoslovenski projekat doživio snažan udarac i to onda kada su hrvatski pisci svojom Deklaracijom o hrvatskom književnom jeziku zatražili napuštanje principa da je srpskohrvatski jedan jezik. Ćosić, kako je sam rekao, „iz taktičkih razloga“ nije učestvovao u odgovoru srpskih pisaca, Predlogu za razmišljanje.

„Mi nemamo nijednog pisca koji bi duhovnom tolerancijom i sintetično mislio o srpskoj kulturi, ne poričući nikog ko je nešto stvorio i značio“ (Ćosić 2011b: 51). Pisac je to stanje tretirao kao usud čitavog naroda, ciljajući u izvjesnoj mjeri adrese elite i inteligencije koje su za to mogle i morale ponajviše snositi odgovornosti. I otuda možda i kolektivni strah od konstantne (višedecenijske, pa i viševjekovne) provjere, prevrednovanja, revizija koje nijesu plod objektivnog angažmana, već političkih i ideoloških matrica u kulturi.


(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"