Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Promijeniti menadžment i smanjiti broj radnika * Promijeniti menadžment i smanjiti broj radnika * Ispituju jesu li nezakonito dali 10 miliona pomoći * Samo istinske reforme vode do EU * Smijenjeni Marina Ratković i pet direktora * Bez posla 50.000 građana * Nagrađeni Tuzović, Divanović i Ubović
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 16-12-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Vesko Pejak, koordinator pokreta Alternativa:
– „Kuliranje“ od strane direktora Uprave za imovinu je znak nepoštovanja i neprofesionalnosti jednog javnog službenika kojeg smo mi plaćali.

Vic Dana :)

Ide Mujo pustinjom. U neka doba, Mujo sav iscrpljen krenuo da traži vodu. Nakon nekog vremena sretne on nomada. Pita ga:
- Legendo, znaš li ti gdje ima vode?
- Znam.
Pita Mujo:
- Pa gdje?
Nomad odgovara:
- Idi pravo... u utorak skreni desno, e tu ti ima vode.


Nakon odgovaranja pita učenik profesora:
– Za koliko sam odgovorio, profesore?
Profesor odgovara:
– Za deset. Pišem jedan, pamtim nula!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton LIČNA I KOLEKTIVNA DRAMA 20. VIJEKA U DNEVNICIMA DOBRICE ĆOSIĆA 3
MR ALEKSANDAR ĆUKOVIĆ Strah od književne smrti Ćosić često ističe da „njegove knjige više nikom nisu potrebne“, kako „neće biti zanimljive savremenicima“, već će jedino biti uzete u razmatranje kod preostalih Srba koji se sa arheološkim pobudama budu zanimali za srpsku istoriju 20. vijeka
Dan - novi portal
-Piše: MR ALEKSANDAR ĆUKOVIĆ

„Ja sam čovek i pisac prošlosti“, bilježi u knjizi „U tuđem veku“ (Ćosić 2011b: 22). Kaže, „Govorim o prošlosti – možda ću osvojiti neki trenutak budućnosti. Taj motiv može još uvek da održi moj nagon pisanja,“ pravdajući ovim rečenicama, na određen način, svoju potrebu da piše dnevnik. Izgleda da Ćosić koristi dnevnik kako bi se sa dnevnikom i obračunao, o čemu će, u nastavku, biti više riječi.

Dana 15.2.2001. kaže, „Pročitao sam ‘Bajku’. Prvi put u svom književnom zanatu pročitao sam svoju knjigu. Tu knjigu ja nisam napisao. Taj Dobrica Ćosić koji je napisao ‘Bajku’ više ne postoji“ (Ćosić 2011b: 131). Naziva sebe i „bivšim piscem“, razočaran što redovi romana ne zauzimaju mjesto redova dnevnika. Priređivač njegovih djela Ana Ćosić Vukić ističe da pisac nije sasvim iznevjerio romansijera pišući u kratkoj književnoj formi o svojim prijateljima, dakle u knjizi „Prijatelji moga veka“, jer se „romaneskni književni postupak razotkriva u doživljaju da su tekstovi o njegovim prijateljima koliko samostalni psihološki portreti, toliko i povesti o međuljudskim odnosima čije su sadržaje i sudbinu određivala burna istorijska zbivanja na jugoslovenskom prostoru (...)“ (Ćosić 2011a: 423). To takođe može poslužiti i kao jedan od argumenata koji bi mogao ići u prilog tezi da se, na izvjestan način, i dnevnik „U tuđem veku“ može čitati i kao roman.

Dobrica Ćosić često ističe da „njegove knjige više nikom nisu potrebne“, kako „neće biti zanimljive savremenicima“, već će jedino biti uzete u razmatranje kod preostalih Srba koji se sa arheološkim pobudama budu zanimali za srpsku istoriju 20. vijeka. Naglašava da će njegove zapise čitati možda jedino istoričari, s obzirom na to da se prije svega bavi srpskom, odnosno jugoslovenskom istorijom 20. vijeka u širokom balkanskom i evropskom kontekstu. Njegov strah od književne smrti nadvisio je onaj od biološke. U tom kontekstu, slične okolnosti počinje da primjećuje i revnosno bilježi kada je u pitanju književna sudbina njegovih prijatelja, recimo Oskara Daviča, za koga u „Prijateljima moga veka“ kaže: „Srpskoj književnosti ostavio je čitav metar svojih knjiga, za koje znaju jedino njegovi obrazovani savremenici; samo dve-tri pesničke zbirke i roman ‘Pesmu’ čitaju retki poštovaoci njegovog izuzetnog pesničkog dara. I njegova ličnost, i ideje koje je zastupao, i tolike knjige koje je napisao, sve je to prošlost koja brzo tone u arheološke ostatke jednog veka koji je olujno prohujao (...)“ (Ćosić 2011a: 159)

Dakle, Ćosić je konstantno zapitan nad sudbinom sopstvenog djela, a ta zapitanost, odlika velikih pisaca, crpila je svoje korijene i snagu iz primjera u okruženju.

Još jedna bitna stvar kada je u pitanju relacija književnost – politika, jeste sagledavanje „štete“ koju je politika pričinila književnosti, odnosno piscu Ćosiću, a koje je, čini se, više nego dovoljno bio svjestan, a na šta ga je sam dnevnik sve vrijeme podsjećao. Analizirajući relaciju pisac-vlast, odnosno da li su pisci na vlasti više dobili ili izgubili, Aleksandar Jerkov na primjeru Ćosića kaže sljedeće:

„Jako je to teško proceniti. Neki su neverovatno mnogo dobili, jer biti uz vlast i na vlasti uvek znači biti u polju privilegija i društveno povlašćenih statusa. Ne može se reći da, na primer, Dobrica Ćosić nije dobio time što je kao vrlo mlad čovek, tridesetogodišnjak, svoje prve knjige uneo u lektiru i što je narednih pola veka svaki čovek koji čita na srpskom jeziku morao čitati Dobricu Ćosića. To je jedan dobitak i pitanje je da li bi Ćosić ikada stekao književni status (ali i naišao na isti otpor) da nije bio na vlasti i uz vlast. Veliko pitanje je da li bi njegovo književno delo imalo isti status da toga nije bilo. Nije reč samo o njemu, spomenuo sam ga bez negativne predrasude, kao primer za ono što se u velikoj meri odnosi i na druge takve autore u oba režima. I u monarhiji i u titoističkoj republici neki su bili, da tako kažemo, državno podržani ili postavljeni u horizontu obavezne lektire“ (Jerkov 2015: 112–113).

I iz navedenog primjera, interesantno je posmatrati na koji način se pisac može promatrati u odgovarajućem društveno-političkom poretku, odnosno u kontekstu istorijskih prilika.


(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadr¹kom.

Zabranjen je govor mr¾nje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadr¾aj neæe biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar na¹em MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom èlanku kr¹i Kodeks novinara, prijavite na¹em Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovla¹æeno kori¹æenje sadr¾aja ¹tampanog i on-line izdanja Dana ka¾njivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na za¹titu od istog, kao i na naknadu ¹tete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, ¹tampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi naèin javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz na¹ih izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji æe biti odr¾ani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"