Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Poziv kasni, ali za izmjene ima vremena * Za 26 dana kampanje otvorili radove vrijedne 100 miliona * Provjeravaju alibi sedmorice „škaljaraca“ * Provjeriće kako se troši novac na Univerzitetu * ASK udarna pesnica u kampanji DPS-a * Subvencije dobilo 65.000 zaposlenih * Njeguju duhovni život, promovišu umjetnost i nauku
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 20-07-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Samo slijepac ne vidi da je sve, pa i Zakon o penzijskom i inval:
Mladen Bojanić, ekonomista

Vic Dana :)

- Čujem da ti sav novac daješ siromašnima - kaže Fata Muji. - Da! - Pa, od čega živiš, crni Mujo? - čudi se Fata. - Od kamate.
Plavuša se jada prijateljici:
- Ah, trebam se naći s dečkom, ali sam potpuno zaboravila jel u 8:30 ili u 3:80!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2020-07-16 LJUBIŠA JOCIĆ – RAZNOSAČ MJESEČINE 10
„Kurir na prozoru” – Jocićev „najveći pjesnički domet” Prijateljski odnosi s Krležom Feljton smo priredili prema knjizi Radovana Popovića „Raznosač mjesečine”, koju je izdao „Službeni glasnik” iz Beograda
Dan - novi portal
-Priredio: MILADIN VELjKOVIĆ

Svoju prvu knjigu pjesama objavila je i Jocićeva nova lijepa supruga Sana Tanasković (Koka) „Dan je moj posjed” (izdavač „Prosveta”, gdje je radila kao korektor i lektor). Kokinu ljepotu opisao je Momo Kapor, s ushićenjem, u svojim uspomenama jednog slikara.

Početkom 1963. godine Ljubiša Jocić je objavio novu zbirku pjesama „Kurir na prozoru” – po mišljenju tekuće kritike tom je knjigom „dostigao svoj najveći pjesnički domet”. Pojavljivanje knjige povod je za intervju za NIN. Razgovara sa reportetom Maksom Eranrajhom i sjeća se svoje književne prošlosti: „Tek 1938. godine uspio sam da nađem svoje mjesto između naprednih pisaca. Sarađujem u tada naprednim časopisima ‘Mlada kultura’, sarajevski ‘Pregled’, ‘Naša stvarnost’ itd. Dvije moje pjesme ‘Povratak japanskih vojnika u otadžbinu’, koja se odnosi na invaziju Japana na Kinu, i druga ‘Dete’, koja se odnosila na revoluciju u Španiji, štampane su u komunističkom francuskom časopisu ‘Komin’ 1939. godine. Jedan od urednika toga lista, koji je pjesme i primio, bio je Luj Aragon... Odmah poslije revolucije angažovao sam se u novinarstvu i u filmu. Činilo mi se da sam tako više bio pjesnik, nego da sam pisao pjesme. Započeo sam jednu antiratnu, antifašističku alegoriju 1941. ali sam je tek poslije 10 godina završio. Zvala se ‘U zemlji Aristata’, izašla je tek 1955. U međuvremenu zanosili su me drugi akti života, i oni mi nijesu zamjenjivali poeziju, već su oni sami bili poezija. Najzad i male stvari mogu da obuhvate cio život...”

U nastavku priče Jocić objašnjava svoj svijet slikarstva: „Za mene apstraktna umjetnost ne postoji sem kao naziv za jednu vrstu umjetnosti. Postoji dekorativna, i ona koja uobličava kaligrafske znake, i još ona koja se bavi strukturom materije i koja slika mikrokosmos. A to je vrlo realna umjetnost, zasnovana na stvarnosti... Imao sam izložbu takvih slika u Parizu 1955, i dvije u Beogradu 1956. i 1959. godine... Poslije treće svoje izložbe slika tih skrivenih svjetova, i svoje knjige izdate pod tim nazivom, poželio sam da se okrenem cjelokupnom svojom snagom svijetu običnih ljudskih očiju, čije dubine, tajne i čari nijesu nimalo manje nego ovih drugih...”

Režirao je u to vrijeme dva dokumentarna filma: „Uzdinske slikarke” i „Svetlosti u kanonu zaključane”. Privodi kraju dokumenatarac o beogradskim slikarima.

Jocić piše u Zagreb, šalje čestitku velikanu hrvatske i jugoslovenske književnosti, koji je, kako kaže, na njega najviše uticao – od malih nogu, od prvih tekstova: „Poštovanom drugu Miroslavu Krleži, koristim dolazak Irene (Irena Vrkljan, zagrebačka pjesnikinja) da Vam preko nje poželim pored vječnog, koji Vi već imate, i dug život. 25. septembra 1963...”

U Krležinoj zaostavštini, u Sveučilišnoj biblioteci u Zagrebu, među desetak hiljada pisama nalazi se i jedno pismo (kopija i svojeručni koncept) Ljubiši Jociću, odgovor na njegovo pismo od 25. decembra 1963. godine. U Krležinoj prepisci čuva se i Jocićevo pismo, odgovor od 29. decembra. Sudeći po ovoj epistoli, odnosi Jocića i Krleže bili su prijateljski i srdačni.

U njegov dom, u Smiljanićevoj 34, u prizemljušu stiješnjenu među jednospratnim i dvospratnim kućama, u kojima se njegovao kult komšiluka, svraćaju mladi pisci koji silovito ulaze u srpsku književnost – Bora Radović, Velimir Lukić, Bora Ćosić [koga su od milošte zvali Prase], Sveta Lukić, Jovan [Vava] Hristić... S nekima od njih odlazio je na Savu, na Adu, gdje bi uzeli nekoliko čamaca i s djevojkama se vozili oko Ade... U tom trkanju Jocić je obično pobjeđivao – bio je pravi atleta... Recitovali su stihove, svoje, imitirali starije pisce, posebno Marka Ristića, njegov „kreštav glas”.


Nastaviće se


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"