Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Roćenovom kumu dao posao od 300 hiljada eura * Kaznu za govor mržnje platiće ambasadori * Vratili 50 članskih karata * Nemam veze sa ubistvom Kruščića i napadom na Lakić * Profesor Slavoljub Stojadinović obuzdao napadača * Vlast sprema novu opstrukciju * Dio odbornika napustio sjednicu zbog himne
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 23-11-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Vladislav Bojović, funkcioner DNP-a:
– Vlast se igra opasnim stvarima i rizikuje produbljavanje nacionalnih podjela i zaoštravanje odnosa između pripadnika različitih konfesija.

Vic Dana :)

Brineta i plavuša voze se automobilom i pukne im guma. Pokušavaju skinuti kotač, ali neuspješno, pa se plavuša odluči:
- Ne mogu ga skinuti, pozvat ću dečka...
Pita je brineta:
- A gdje ti je rezervni?
Plavuša slegne ramenima.
- Ne javlja se na telefon!


Mujica za vrijeme ručka pita Muju: - Babo, babo, a što s’ ti oženio mater? Mujo ljutito ustaje od stola, pa kaže: - Vidiš, bona, ni malome nije jasno!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton JELENA ŠAULIĆ – BOJOVIĆ: HEROINA O KOJOJ SE NEDOVOLJNO ZNA (5)
Komitkinja Jelena Šaulić, 1917. g. Gušenje ustanka i nastavak komitske borbe Potjere za ustanicima bile su neprestane, a primoravano je i civilno stanovništvo da u njima učestvuje. Mnogi ustanici bili su primorani na predaju i potom su likvidirani ili surovo kažnjavani
Dan - novi portal
-Priredio: BOŠKO BOJOVIĆ


Nezaobilazni dio istorije Prvog svjetskog rata

Kako piše dr Miloš Luković u djelu „U vrtlogu Topličkog ustanka”, u jeku Prvog svjetskog rata, krajem zime 1917. godine, izbila je na jugu Srbije velika narodna buna protiv okupatora, koja je u istoriogafiji označena kao Toplički ustanak. Bio je to jedini ustanak na okupiranom području Evrope u Prvom svjetskom ratu. Pored masovnosti, njegovu specifičnost čine i različite okolnosti koje su doprinijele da on plane, kao i njegovo neobično rukovodstvo. U vrtlogu ustanka našlo se ne samo lokalno stanovništvo sa svojim četovođama, nego i grupa rodoljuba prispjelih iz Crne Gore i jedan izaslanik Vrhovne komande srpske vojske sa udaljenog Solunskog fronta, koji su se stavili na čelo pobunjenog naroda.

U tim razmjerama ustanak je trajao oko mjesec dana, ali su gerilske oružane akcije preživjelih ustanika i komita trajale i kasnije, da bi u završnici rata prerasle u odlučan sukob sa okupatorskim jedinicama u pojedinim mjestima Srbije i Crnoj Gore i doprinijele njihovom oslobađanju. Ustanak je bio praćen velikim herojstvom ustanika, među kojima je bilo i žena – najpoznatija je bila Jelena Šaulić, koja je potom četovala u durmitorskom kraju. Civilno stanovništvo je ustanicima pružalo veliku podršku.

Sve je plaćeno ogromnim žrtvama i stradanjima ljudi i masovnim uništenjem pokretne i nepokretne imovine, tako da se poslije rata pred državnim organima novouspostavljene Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca postavljalo pitanje odgovornosti za sve te događaje. Mnoge su nedoumice ostale i do danas, poslije isteka gotovo cijelog stoljeća, iako se o Topličkom ustanku raspravljalo u raznim prilikama, a neprestano se objavljuju novi dokumenti, svjedočanstva i rasprave o ustaničkim događajima. Ustanak je duboko urezan i u narodno pamćenje, pa su tako likovi nekih njegovih vođa i učesnika prešli u narodnu epiku i dobili mitske obrise. U svakom slučaju, cjelovita istorija Prvog svjetskog rata na tlu Srbije i Crne Gore ne da se zamisliti bez osvrta na Toplički ustanak, koji je bio mnogo šire ratno pregnuće nego što mu to naziv sugeriše, piše dr Luković.

MN: Ustanički duh nije ugašen

Bugarski okupator je u „Vojno-inspekcijskoj oblasti Morava” ubrzano prikupljao razbijene jedinice i dovodio borbene trupe s Rumunskog i Solunskog fronta. Austrougarski okupator je prikupio sve raspoložive snage u „Generalnom vojnom guvernmanu Srbija”, ali je tražio i pomoć od svoje vrhovne komande, tako da su došle u pomoć trupe s fronta na rijeci Soči. Čak su i Njemci odvojili jedan bataljon sa Solunskog fronta i poslali na ustaničko područje.

Ustaničke snage brojale su oko 15.000 boraca, ali su njihovo jezgro od oko 4.000 ratnika sačinjavali bolje naoružani i obučeni komiti. Uz pomoć artiljerije i avijacije neprijatelj je postepeno stezao obruč oko ustanika i povraćao jednu po jednu varoš, da bi 24. i 25. marta 1917. austrougarska i bugarska komanda proglasile kraj operacija na gušenju ustanka. To ipak nije značilo potpuno uništenje ustaničkih jedinica, a ostalo je aktivno oko 2.600 boraca. Ustaničke vojvode, sa svojim ljudstvom, izmicale su potjerama okupatora, stupajući povremeno u okršaje, naročito Kosta Vojinović.

Planine Kopaonik, Radan, Sokolovica, Pasjača, Vidojevica, Jastrebac i druge postale su utočišta preostalim ustanicima. U aprilu, koji je bio veoma hladan, nastalo je zatišje, a onda se iznenada pojavio iz svog skrovišta Kosta Pećanac i zakazao okupljanje ustanika. Obrazovao je odred od 1.200 ustanika i procijenivši da je u izgledu ofanziva srpske vojske sa Solunskog fronta preduzeo je u maju borbenu ekspediciju na Ristovac (u dolini Južne Morave) i Bosilegrad (tada na teritoriji Bugarske).

Ovaj Pećančev protivudar i Vojinovićeva izdržljivost u čestim okršajima pokaziva su da okupator nije postigao potpun uspjeh u slamanju ustanka. Oglasili su se i vojvode Milinko Vlahović, Toško Vlahović i Jovan Radović s preostalim ljudstvom. Toško Vlahović je dospio i na bugarsku granicu i vodio borbe u junu i julu, a Jovan Radović je djelovao jedno vrijeme u okolini Pirota, da bi se obojica vratili na područje oko planine Radan. Poslije povratka Toško Vlahović je poginuo u novembru 1917.godine.


(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"