Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Izmislili liderstvo, prećutali korupciju i napade na novinare * Ukinuli tendere i za privatizacije * Todorović predložen mimo pravila konkursa * Htjeli da me ubiju, policija samo gledala * Ukrajina otvara istragu protiv Bajdena? * Navodno nezavisni, a došli iz klupa DPS-a * Bugarska traži način da blokira Sjevernu Makedoniju
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 05-10-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Ivica Stanković, vrhovni državni tužilac:
Neću se povući s funkcije, nijesam zec iz gore.

Vic Dana :)

Mali Mujica upadne u dnevnu, a Mujo tamo pijucka pivo i gleda TV. Mujica se okuraži i upita Muju:
- Babo, babo, jel' znaš ti koji voz najviše kasni?
Mujo se zbuni:
- Ne znam, bolan?!
Mujica odgovara:
- Onaj što s' mi ga obeć'o kupit' za rođendan.


- Mijenjam zdravstvenu knjižicu za štednu.
Šifra: Zdravlje je najveće bogatstvo.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-09-30 JUGOSLAVIJA I ORGANIZACIJE POLITIČKE EMIGRACIJE 8
DR PETAR DRAGIŠIĆ Aktivni bili i ravnogorci i ljotićevci Feljton smo priredili prema knjizi dr Petra Dragišića „Ko je pucao u Jugoslaviju? – jugoslovenska politička emigracija na Zapadu 1968–1980”, koju je izdao Institut za noviju istoriju Srbije iz Beograda, 2019. godine
Dan - novi portal
Prvu četničku organizaciju formirao je 1948. godine general Miodrag Damjanović, a sjedište organizacije je bilo u Čikagu. Filijale UBKJV su formirane u Kanadi, Velikoj Britaniji, Saveznoj Republici Njemačkoj i Australiji. Navedeno je da je UBKJV u periodu njenog osnivanja bio jedna od najmasovnijih organizacija srpskih političkih emigranata, ali da se vremenom članstvo smanjilo. Organizaciju su mahom činili stariji pripadnici pokreta Draža Mihailović. U ranijem pomenutom dokumentu DSIP-a, Udruženje je okarakterisano kao organizacija „izrazito velikosrpskog, četničkog nacionalističkog karaktera”. UBKJV je izdavao mjesečnik „Ravnogorski borac”.

Druga četnička organizacija Pokret srpskih četnika – Ravna gora je, prema jugoslovenskim izvorima, okupljala prevashodno dinarske Srbe (Lika, Dalmacija, Hercegovina). Organizaciju su 1952. godine u SAD osnovali Dobroslav Jevđević i Momčilo Đujić. Radilo se o organizaciji prisutnoj u prekookeanskim zemljama (SAD, Kanada, Australija), ali i u Zapadnoj Evropi (Velika Britanija, Njemačka, Francuska). Pokret srpskih četnika je izdavao mjesečni časopis „Srbija”.

Srpski četnički pokret je, u poređenju sa dvije prethodno opisane četničke emigrantske organizacije, predstavljao znatno mlađi emigrantski entitet. Prema jugoslovenskim izvorima pokret je osnovan 1968. godine u Čikagu, a predvodili su ga pripadnici organizacije Draže Mihailovića. Početkom sedamdesetih godina pokret je radio na formiranju mreže u Evropi, nastojeći pritom da privuče mlađe članove drugih četničkih organizacija. [...]

Osim ravnogoraca, u dijaspori su bili aktivni i ljotićevci. Organizaciju Zbor je predvodio brat njenog ratnog lidera Dimitrija Ljotića – Jakov Ljotić. Centar Zbora nalazio se u Minhenu, ali je organizacija pristalice imala i u Velikoj Britaniji, Francuskoj, Sjedinjenim Američkim Državama i Australiji. U dokumentu DSIP-a iz 1970. godine stajalo je da organizacija nije imala veliko članstvo, ali je bila „dobro organizovana i disciplinovana”. Zbor je, stoji dalje u istom izvoru, posebno bio aktivan na propagandnom planu, odnosno, „ubacivanju propagandnog materijala u Jugoslaviju”. S tim u vezi, napomenuto je da je Zbor izdavao časopis „Iskra”. Za organizaciju Zbor je navedeno i da je bila tijesno povezana sa pojedinim obavještajnim službama. Iz Zbora je proistekao i Južnoslovenski demokratski savez, kojeg su predvodili Roko Kaleb i Slobodan Stanković. Za poslednjeg se u dokumentu DSIP-a isticalo da je bio zaposlen u „Radiju Slobodna Evropa”. Organizacija, prema jugoslovenskim podacima, nije bila masovna, ali je „bila aktivna na političko-propagandnom i obavještajnom planu”.

Kao posebno radikalna srpska emigrantska organizacija percipiran je Srpski oslobodilački/omladinski pokret – Otadžbina (SOPO), koji je osnovan u Sjedinjenim Američkim Državama 1966. godine od, kako se navodi u analizi DSIP-a iz 1970. godine, mlađih srpskih emigranata spremnih na diverzantsko-terorističe akcije”. Podvučeno je da su pripadnici SOPO izvršili više terorističkih akcija na teritoriji Sjeverne Amerike, pri čemu su apostrofirani napadi na jugoslovensko-konzularna predstavništva u Sjedinjenim Američkim Državama i Kanadi početkom 1967. godine. Početkom sedamdesetih godina Beograd je imao informacije o pokušajima ove emigrantske grupe da formira centre i izvan američkog kontinenta (u Saveznoj Republici Njemačkoj, Švajcarskoj, Belgiji i Švedskoj). Pomenuti dokument DSIP-a tematizovao je i pokušaje objedinjavanja srpske političke emigracije putem formiranja Srpskog nacionalnog odbora.

Priredio: Miladin Veljković

(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"