Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Milovim prijateljima 9 miliona od građana * Brano krije odluke o radnim grupama * Brajović znao kako su plaćeni partijski skupovi * Pristaje na godinu robije i da plati 30.000 * Država da spriječi napade na novinare * Tramp preko Zelenskog htio da se obračuna sa Bajdenom * Programi brojni kao i tačke kulturnog spajanja
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 26-09-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
DUŠKO MARKOVIĆ, PREMIJER:
Vlada iskazuje poštovanje prema pravoslavnoj Mitropoliji crnogorsko-primorskoj i njenim vjernicima.

Vic Dana :)

- Mama, opet sam se svađala sa mužem, ja to ne mogu izdržati! Doći ću živjeti s tobom!
- Ne, draga, on mora platiti za svoje greške! Ja ću doći živjeti s vama!


Pitaju Piroćanca: - Kako ste nagovorili sina da pokosi travnjak? - Lako, rekao sam da sam izgubio dinar u travi.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton JUGOSLAVIJA I ORGANIZACIJE POLITIČKE EMIGRACIJE (4)
DR PETAR DRAGIŠIĆ Bježali zbog saradnje sa okupatorom i križarima Feljton smo priredili prema knjizi dr Petra Dragišića „Ko je pucao u Jugoslaviju? – jugoslovenska politička emigracija na Zapadu 1968 – 1980”, koju je izdao Institut za noviju istoriju Srbije iz Beograda, 2019. godine
Dan - novi portal
-PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ

Slika miljea hrvatske političke emigracije ne može biti potpuna bez osvrta na hrvatsku svešteničku emigraciju. Najveći dio njih je Jugoslaviju napustio na kraju Drugog svjetskog rata, 1945. godine. Po emigriranju je većina ove emigrantske grupacije, čitamo u dokumentu DSIP-a, nastavila sa borbom protiv jugoslovenskog sistema: „Osnovni motiv za emigriranje su bili kompromitovanost iz doba rata, povezanost sa okupatorom, sa križarima i sl. Većina je produžila sa neprijateljskim radom, a neki kao Cecelja, Beluhan, Marić i neki drugi, učestvovali su i u organizovanju slanja terorista u zemlju”. Ovi emigranti-sveštenici okupljali su se pod okriljem više katoličkih organizacija u Zapadnoj Evropi i preko okeana. U najistaknutije organizacije ovog tipa ubrajani su: „Katolički povijesni institut” u Rimu, kojem je na čelu bio Krešimir Zorić, „Savez katoličkih sveštenika” u Sjedinjenim Američkim Državama, „Hercegovačko-franjevački komesarijat” u SAD i Kanadi, koji je predvodio Dominik Mandić, „Hrvatska misija” u Saveznoj Republici Njemačkoj i Francuskoj „Caritas Croata” u Austriji, pod vođstvom Vilima Cecelje.

Ključne baze hrvatske političke emigracije u Zapadnoj Evropi bile su raspoređene u zemlji u kojoj je i egzistirala najbrojnija hrvatska zajednica – u Saveznoj Republici Njemačkoj. Zato ćemo u narednim redovima bliže fokusirati organizacije hrvatske političke emigracije u toj zapadnoevropskoj zemlji. Prema dokumentu Službe za konzularne poslove Ambasade SFRJ u Bonu (iz sredine 1969. godine) u SR Njemačkoj je djelovalo više organizacija hrvatske političke emigracije. Najbrojniju organizaciju u miljeu hrvatske političke emigracije u Zapadnoj Njemačkoj predstavljao je tada već pomenuti Hrvatski oslobodilački pokret (HOP). On se, prema mišljenju autora dokumenta, „nije isticao ekstremizmom”, a svoju „političko-propagandnu” djelatnost sprovodio je u filijalama u „znatnom broju gradova” u SR Njemačkoj.

Suprotno HOP-u, Jelićev Hrvatski narodni odbor nije karakterisala naročita brojnost. Imao je, međutim, navodi se u izvještaju jugoslovenske ambasade u Bonu, aktivne članove, među kojima je djelovao i „jedan broj opasnih ekstremista”. Dok je lider organizacije, dr Branko Jelić, živio u Berlinu, manje grupe njegove organizacije djelovale su u Frankfurtu, Diseldorfu i Dortmundu. U istom dokumentu nalazimo i informaciju da je Jelić bio član CDU (Christlich Demokratische Union), koja je u momentu sastavljanja ovog izvještaja bila vladajuća partija u Zapadnoj Njemačkoj. Za lidera Jelića se tvrdilo da je „veoma aktivan” i da se „redovno pojavljuje tamo gdje treba da se održi neka antijugoslovenska manifestacija (sahrana terorista u Minhenu, proslava 10. travnja)”.

Hrvatski narodni odbor je u izvještaju jugoslovenske ambasade u Saveznoj Republici Njemačkoj ocijenjen kao „izrazito ekstremna organizacija”. Kao dokaz te tvrdnje navedeno je učešće pojedinih članova HNO-a u diverzantskim akcijama u Jugoslaviji i izvan nje. Na sličan način djelovali su i Ujedinjeni Hrvati Njemačke, čije je sjedište bilo u Minhenu. Jugoslovenskim vlastima nije bilo poznato koliko je članova organizacija imala, ali je ambasada u Bonu u pomenutom dokumentu istakla da je organizacija „uspjela pridobiti jedan broj mlađih ljudi koji se obučavaju kao teroristi”. S tim u vezi napomenuto je da je „orijentacija”organizacije teroristička.

Tajni revolucionarni ustaški pokret osnovan je 1961. godine u Minhenu sa, piše u izvještaju ambasade SFRJ u SR Njemačkoj, „izrazito diverzantsko-terorističkim programom”. Organizacija je bila zabranjena, ali je naglašeno da se „aktivnost njenih bivših članova stalno osjeća na području ambasade”. Ostale organizacije hrvatske političke emigracije (poput HSS-a) nijesu, prema ocjeni jugoslovenske ambasade u Bonu, demonstrirale zapaženiju aktivnost.[...]


(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"