Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Do detalja pričao o planu ubistava * Beograd glavni grad svih Crnogoraca * Dvoje mrtvih u sudaru jahti * Država vratila stan Miloševom šuri * Kina sve jača u „američkom dvorištu“ * Srbija će se braniti u Vranju * Telefonitis
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 31-07-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
GORAN RADONjIĆ, POSLANIK UJEDINjENE CRNE GORE :
Srbi u Crnoj Gori sistemski su diskriminisani decenijama, brojna njihova prava su osporena ili kršena, izloženi su stalnoj propagandi i pritisku da promijene identitet, da se odreknu svoje tradicije.

Vic Dana :)

Pitali Cigu:
●Cigo, šta bi radio kada bi polomio ruku na dva mjesta?
Ciga pita:
●Kako na dva mjesta?
●Pa lijepo, na dva mjesta.
Ciga odgovori:
●Pa ne bi više išao na ta dva mjesta.


Crnka
- Šta za plavušu predstavlja crni pramen?
- Tračak nade!!!

Ulazi čovjek u prodavnicu u kojoj radi plavuša:
• Imate li tolet papir?
• Imamo bijeli i ružičasti, koji želite?
• Svejedno, koji mi vi date.
• Ja bih vam preporučila da uzmete ružičasti, manje se prlja.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-07-28 SPORTSKI TURIZAM – RAZVOJNA ŠANSA CRNE GORE – ŽABLJAK (5)
Drljević Mogućnosti razvoja sportskog turizma
Dan - novi portal
-PIŠE: Doc. dr Veselin Drljević

Nigdje na Balkanu, pa ni u Banskom (Bugarska) ili na Kopaoniku, priroda nije stvorila bolje uslove za sportski turizam nego na Durmitoru, ali čovjek, ili nije znao ili ne želi da prirodni dar pretvori u opšte dobro i biznis. Kraške zaravni u podnožju raznolikih (blagih i strmih) padina, lednički cirkovi, kameniti i strmi vrhovi, bogatstvo šumama, vodotocima i jezerima, kanjoni na tri strane planine, pećine i jame, klimatska raznolikost idealni su prirodni preduslovi za razvoj sportskog turizma. Veoma dobru osnovu razvoju sportskog turizma čini i lako edukativno stanovništvo.
Nadmorska visina (1450-2522 metra) i klimatski elementi stanovništvo područja Durmitora orijentisali su se na zimske sportove i turizam koji su se razvijali u drugoj polovini prošlog vijeka. Raspad Jugoslavije i ratna zbivanja u okruženju osiromašili su stanovništvo, zakočili turističke planove, izgubljena je klijentela, privatizovana su turistička preduzeća, a infrastruktura je devastirana. Jednostavno, Žabljak i Durmitor vraćeni su na početak! Uz sve ovo, došlo je do masovnog iseljavanja stanovništva. Sportski objekti, na prvom mestu ski-skakaonice i skijališta na Savinom kuku i Bosači, devastirani su i skoro neupotrebljivi, a turizam sa sportskom osnovom mogao bi biti zamajac razvoja ovog kraja. Mnogo je faktora trenutnom, veoma lošem stanju, razvoja turizma i skoro nepostojanja sporta kao privrednih delatnosti na području Žabljaka. Najznačajniji je, svakako ljudski faktor, jer u Crnoj Gori sportski turizam kao privredna grana uopšte je nepoznata. Vlada, Ministarstvo održivog razvoja i turizma Crne Gore, kao ni opštinska vlast na Žabljaku skoro da ni u jednom dokumentu ne pominju sportski turizam, iako, prema prirodnim potencijalima područje Durmitora možemo porediti sa najprestižnijim evropskim planinskim destinacijama. U nekim segmentima, kao što je blizina toplog mora, čak i bolja.
Da bi se uopšte razmišljalo o razvoju sportske i turističke infrastrukture, prvo moramo stvoriti pretpostavku razvoja saobraćajne infrastrukture, smeštajnih kapaciteta, vodosnabdijevanja, komunalne infrastrukture, ali i o zaštiti prirodne sredine, tim prije, što planinski masiv pripada Nacionalnom parku Durmitor. Stoga treba stvoriti zakonsku pretpostavku, da se uz poštovanje osnovnih načela zaštite prepoznatljivosti Nacionalnog parka, dozvoli razvoj i korišćenje infrastrukture u njegovim okvirima. Durmitor i Žabljak udaljeni su od aerodroma u Podgorici 130 kilometara, ili oko dva sata vožnje automobilom, a od aerodroma u Tivtu 175 kilometara, (168 km) sedam više nego do dubrovačkog i aerodroma u Sarajevu. Automobilom od Podgorice do Žabljaka moguće je doći za oko dva sata, od Tivta i Dubrovnika sat, a od Sarajeva dva sata više. Najbliža željeznička stanica (70 km) Žabljaku je ona u Mojkovcu, odakle je automobilom niz kanjon Tare, moguće doći za 1,20 časova.
Kao i većina planinskih mjesta sa nadmorskom visinom od 1500 metara i do područja Durmitora nije lako, naročito u zimskom periodu, doći kopnenim putem. Regionalni put od granice Srbije i Crne Gore preko Pljevalja i Đurđevića Tare prolazi kroz Žabljak i dalje preko Jezerske površi, kroz tunel Ivica, preko Šavnika i prevoja Vojnik, vodi dalje prema Nikšiću, odakle se relativno dobrim saobraćajnicima može prema Podgorici, Bokokotorskom zalivu ili Hercegovini i Dubrovniku. Otežavajuća okolnost dolaska na Žabljak u zimskom periodu su česte vremenske nepogode praćene sniježnim mećavama i nametima. Od Žabljaka oko Durmitora je asfaltni, 85 kilometara dug „Durmitorski prsten”, sa kojeg se u Trsi odvaja saobraćajnica prema Plužinama i dalje ka Bosni i Hercegovini. Modernizacija postojeće saobraćajne infrastrukture i sigurno saobraćanje tokom cijele godine jedan je od temelja daljeg razvoja ovog područja.NASTAVIĆE SE

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"