Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Mila ni da pomenu, a kamoli da ga uhapse * Državne bolnice napustilo 150 ljekara * Stvoriti uslove za prekid bojkota * Čarapići naslijedili četiri stana i dvije kuće * Dinosaurusi ponovo među nama * Sjajnija od supernove * Mila ni da pomenu, a kamoli da ga uhapse
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 30-06-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Đorđije Pinjatić, bivši poslanik DPS-a :
Ruskom partneru uzeo sam 300.000 eura za nelegalno finansiranje kampanje DPS-a.

Vic Dana :)

Kaže muž ženi:
- Draga, kad umrem, želim da me kremiraš.
- A koliko to košta?
- Oko 500 eura.
- Ih, kad se radi o tvom zadovoljstvu, tebi ništa nije skupo!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-06-27 FILMSKO PREISPITIVANJE: VATROSLAV MIMICA „INSPEKTOR SE VRATIO KUĆI”
Kadar iz Mimičinog „Inspektora” Prelamanje komičnog i dramatičnog Scenario i režija: Vatroslav Mimica; glavni crtač: Aleksandar Marks; glavni animator: Vladimir Jutriša; fotografija: Ivan Hercigonja, Zlatko Sačer; muzika: Kurt Grider; scenografija: Zlatko Bourek; montaža: Lidija Jojić; proizvodnja: Jadran film, 1959. godine
Dan - novi portal
- Piše: Dr Radoslav T. Stanišić, filmski i TV reditelj

Pažnja se stoga i usredsređuje na figuru i režija osjeća da je to zapravo samo jedno Ijudsko stanje duha do kraja opredmećeno. Ukoliko ono bude okruženo afektivnijom situacijom i superiornošću samog reditelja, utoliko će prije doći do željene eksplozije, uz napomenu da se sve to ne čini samo zato da bi figura bila obezvrijeđena ili ponižena, već radi čežnje za izgubljenom harmonijom u ovom svijetu. Zbog toga se transformacije izvode u nekoliko slojeva, pa čak i u više faza, tokom samog filma. Treba podsjetiti da su u ovom tkanju veoma važne reakcije i promjene koje zapažamo u drugim materijalima, posebno u boji i funkciji pozadine. Rediteljski zahvat je počeo na površini, ali se istovremeno nastavio sa produbljivanjem sadržaja kako bi se i unutar ove prazne konstrukcije pojavio izvor umjetničke istine.
Zato se komično prelama kroz dramatično, dok ne zazvuči sasvim tragično. Pobuna koju neočekivano izvodi figura upravo je akt one naslućene i potisnute slobode protiv nužnosti i otuđenosti svijeta i vjerovanje da je moguće ponovo zadobiti jedinstvo, pa makar i po cijenu samouništenja.
Jedan od najupečatljivijih portreta otuđenja u savremenim velegradima sredine prošlog vijeka ostvaren je u filmu „Mala kronika“ 1963, ostvarenju koje se uz Kristlovog „Don Kihota“ (1961) broji u najizrazitije primjere modernističkog pristupa u opusu Zagrebačke škole. Vrijedi posebno istaknuti i „Tifusare“ (1963), eksperimantalnu „slikovnicu“ nastalu po motivima poeme Jure Kaštelana, film koji se zasigurno ne broji među najkompletnija ili najujednačenija Mimičina ostvarenja, ali je pun zanimljivih rješenja i začudnih minijatura. Mimica oblikuje svoje figure takođe bez volumena, plošno, opet zajednička antidiznijevska pozicija u odnosu na iluziju trodimenzionalnosti tijela i likova, ali iz drugog razloga nego što je to činio veliki Dušan Vukotić. Mimica oblikuje svoj kadar složenom grafičkom strukturom, stvarajući atmosferu tamnim uzavrelim bojama i izražavajući stalno izvjesnu zakočenost.
Dakle, on prati unutrašnju sputanost pokreta u krajnjoj misaonoj konsekvenci ovisnost i povezanost svake vanjske akcije s unutrašnjim ograničenjima i preprekama čovjekove ličnosti. Autor u tom svijetu logično oblikuje sve elemente kao krute, neelastične plohe, opterećene u likovnom sadržaju – ne u negativnom smislu, kao što su i bića koja one apostrofiraju, opterećena morama. Prostor u pozadini gradi Mimica sistematskim promjenama planova, boje, rastvaranjem njenog pigmenta i otvaranjem širokih kolorističkih bezdana, pri čemu likovni elementi opet postaju rječiti nosioci tragičnog doživljaja. Tako Mimica dobija složenu, strukturalnu kompoziciju prostora: slažući jedan iza drugog planove boje, on postepeno osvaja dubinu da bi tako naglasio bezdanu pustoš koja tu vlada, dok mu likovi u svom plošnom, mehaničkom pomjeranju ostaju vezani za prvi plan.
Od sredine šezdesetih, Mimica je sve više posvećen igranom filmu, da bi mu se početkom sedamdesetih sasvim okrenuo. Međutim, ni igrani film nije zadržao njegov interes puno duže, već je svoju redateljsku karijeru okončao relativno rano filmom „Banović Strahinja“ iz 1981, sa Draganom Nikolićem (Kesedži Alija) i Frankom Nerom (Banović Strahinja) u glavnim ulogama.
(KRAJ)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"