Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Bez smjena u opoziciji nema smjene vlasti * Posao dao firmi svog druga * Uzeo stambeni kredit, a stan nije prijavio * Šverc organizovao kum Radoja Zvicera * Umalo od gotovog veresija * Đoković rutinski sa Dutra Silvom * Mornar najuspješniji, Ljiljani Matović tri medalje
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 29-05-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
ERO ŠKRIJELj, AKTIVISTA DPS-a:
Ko ti je rekao da dođeš na Konik? Pitam te, ko ti je rekao da dođeš na Konik?

Vic Dana :)

Dovez‘o Mujo Fatu kući s Hammerom, a majka je pita:
- Jesi ono ti kćeri iz trafike izašla?
U gradskom autobusu gužva i žena se sa kraja dere:
– Jel` ima ovdje negdje doktora?
Doktor se progura kroz masu, staje ljudima na noge, pada, jer se autobus ljulja i napokon stiže do žene:
- Ja sam doktor.
Žena:
– Bolest tri slova.
Radi neki električar u bolnici i nešto mu ne ide pa psuje, naiđe doktor, čuo to, pa upita:
- Šta je majstore, opet si zabrljao nešto?
Odbrusi majstor:
- Ja kad nešto zabrljam ja to i popravim, ti kad nešto zabrljaš zatrpaš zemljom.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-05-26 FILMSKO PREISPITIVANJE: IGOR PRETNAR „PET MINUTA RAJA” (1) Svakodnevno druženje sa smrću Scenario: Vitomil Zupan; Režija: Igor Pretnar; Fotografija: Eduard Bogdanić; Muzika: Bojan Adamič; Scenografija: Veselin Badrov, Mirko Lipužić; Montaža: Vojislav Vanja Bjenjaš; Uloge: Lojze Rozman, Stevo Žigon, Mira Nikolić, Milan Vujanović, Boris Kralj, Strahinja Petrović, Dubravka Gal; Proizvodnja: Bosna film, 1959.
Dan - novi portal
-Piše: dr Radoslav T. Stanišić, filmski i TV reditelj

Igor Pretnar rođen je 1924 godine u Ljubljani. Pozorišnu akademiju završio je u Ljubljani, a Visoku filmsku školu pohađao je u Moskvi. Jedno kratko vrijeme bio je učenik slavnog Sergeja Ejzenštajna. Uporedo sa radom na filmu uspješno je razvijao i svoju plodnu aktivnost u teatru kao rukovodilac, reditelj i pedagog. U slovenačkoj i jugoslovenskoj kulturnoj javnosti uživa ugled izuzetnog poznavaoca filmske i pozorišne umjetnosti. Imao je uticaja u sredinama gdje je radio kao začetnik i pokretač mnogih planova u borbi protiv konformizma u stvaralaštvu. Smrt ga je zadesila 1978 godine u Ljubljani i tako prekinula jedan plodan i mnogostruk život pravog umjetnika. Svojom pričom u ominibusu „Na valovima Mure” Igor Pretnar je nagovijestio talenat kroz nastojanje da bude u izrazu što plastičniji i ubjedljiviji. Veoma brzo je svoja rediteljska htijenja približio mogućnostima filmske slike. „Pet minuta raja” je jugoslavenski crno-bijeli ratni film snimljen 1959. u režiji Igora Pretnara.
Radnja se događa u nacističkoj Njemačkoj za vrijeme Drugog svjetskog rata, a protagonisti su dva zatvorenika koncentracionog logora koje vlasti, ne želeći da riskiraju živote svojih ljudi, šalju da demontiraju neeksplodirane bombe nakon savezničkog bombardovanja, a pri čemu oni počinju uživati u kratkim trenucima slobode od svojih mučitelja.
U filmu „Pet minuta raja” Igor Pretnar ispoljio je daleko sigurniji, inventivniji i određeniji izraz – za Lucijana i Štefana, zatočenike iz Nebeskog odreda, ulazak u kuću njemačkog generala, gdje treba demontirati jednu zaostalu avionsku bombu, predstavlja trenutak u kome se cio život iskazuje kao apsurd. Saznanje da je bombu nemoguće demontirati konfrontira ih sa smrću, a od odnosa sa predmetima, reditelj gradi stanje svijesti u kome akteri otkrivaju sebe. Sva ta prošlost, pa i sasvim jasna budućnost izmiješani su i poistovjećeni sa prizorima u kojima se zatvorenici predaju uživanju u radnjama koje su za njih već odavno izgubile svako značenje. Pretnar tako dolazi sve više do izražaja, ima scena u kojima potpuno iščezava ukočenost i spoljni okvir napetosti. Kadrovi dobijaju dublji smisao i formi obezbjeđuju značenje koje se često izdiže iznad ovako uslovljene situacije. Lucijan i Štefan su, po svemu sudeći, ljudi našeg podneblja, ali ih nije potrebno detaljnije opisivati.
Dovoljno je da su to dva različita temperamenta – jedan impulsivniji i osjećajniji, drugi smireniji i ciničniji, pa sve drugo za film gubi osnovnu važnost. Obojica su dovedena iz logora i pokrenuta sa poslova oko spaljivanja leševa i svakodnevnog druženja sa smrću. To spaljivanje drugih postala je njihova realnost kojoj bi i sami prije ili poslije pripali.
U tom krugu ljudsko biće je u svemu definisano i čini se da svaki kadar sadrži to konačno uvjerenje. Tu je još jedino moguća psihološka analiza odnosa prema smrti i Pretnar se, u scenama koje zatim slijede, time najviše i bavi. Prostrana generalska vila stvara privid – oko kuće su stražari, a unutra, zaustavljena na stepeništu, nalazi se velika neeksplodirana bomba.
(Nastaviće se)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"