Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Bez smjena u opoziciji nema smjene vlasti * Posao dao firmi svog druga * Uzeo stambeni kredit, a stan nije prijavio * Šverc organizovao kum Radoja Zvicera * Umalo od gotovog veresija * Đoković rutinski sa Dutra Silvom * Mornar najuspješniji, Ljiljani Matović tri medalje
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 29-05-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
ERO ŠKRIJELj, AKTIVISTA DPS-a:
Ko ti je rekao da dođeš na Konik? Pitam te, ko ti je rekao da dođeš na Konik?

Vic Dana :)

Dovez‘o Mujo Fatu kući s Hammerom, a majka je pita:
- Jesi ono ti kćeri iz trafike izašla?
U gradskom autobusu gužva i žena se sa kraja dere:
– Jel` ima ovdje negdje doktora?
Doktor se progura kroz masu, staje ljudima na noge, pada, jer se autobus ljulja i napokon stiže do žene:
- Ja sam doktor.
Žena:
– Bolest tri slova.
Radi neki električar u bolnici i nešto mu ne ide pa psuje, naiđe doktor, čuo to, pa upita:
- Šta je majstore, opet si zabrljao nešto?
Odbrusi majstor:
- Ja kad nešto zabrljam ja to i popravim, ti kad nešto zabrljaš zatrpaš zemljom.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-05-24 SAMONIKLI GENIJE IZ SUVOG POTOKA: ZAPIS O VAJARU MIJU MIJUŠKOVIĆU (11) Od pravde do nepravde Kako je Mijušković 17 godina jernejevski tražio pravdu i zaštitu svog umjetničkog djela i kako je na kraju, na osnovu lažnih argumenata presuđeno na njegovu štetu
Dan - novi portal
-Piše: Budo Simonović

Mijo Mijušković je nesumnjivo najzaslužniji za izgradnju, formiranje i uređenje hidrometeorološke opservatorije u Nikšiću, koja je vremenom, naravno zahvaljujući njemu, postala svojevrsna galerija i kultno sastajalište ljudi od duha, kulture i umjetnosti.
Kad je on 1992. godine izašao iz te kuće, do punog izražaja je došao rušilački, vandalski mentalitet i nemar onih koji nemaju srca za umjetnost. Prosto rečeno: čim su Mijuškoviću vidjeli leđa, počeo je grabež i sistematsko uništavanje i devastiranje njegovog djela. Kad su uništene mnoge njegove skulpture, prvenstveno one rađene u drvetu, nestale vrijedne slike i druge umjetnine, nemjerljivo umjetničko blago koje je on tu sabirao, Mijušković je teška srca – jer po prirodi nije čovjek za svađu i sporenje – presavio tabak i preko suda zatražio zaštitu svog djela i obeštećenje. Doživio je, međutim, gorko razočaranje.
Sudanija je trajala 17 godina. U međuvremenu, kad je shvatio da se sve namjerno odugovlači, naumio je čak da i štrajkom glađu upozori, izvrši pritisak na pravosuđe, ali ga je u tome spriječio tadašnji ministar kulture u crnogorskoj vladi Branislav Mićunović, koji mu je vijetao zlatna brda i doline, da će sve biti riješeno brzo i kako je i po Božjoj i po ljudskoj pravdi. Postarao se čak da mu obezbijedi i susret sa tadašnjim predsjednikom Crne Gore Filipom Vujanovićem, koji mu je takođe obećao što nije ni iskao.
Sve je, međutim, ostalo na obećanjima. Osnovni sud u Podgorici je u dva navrata presuđivao i nalagao Hidrometeorološkom zavodu Crne Gore da Mijuškoviću na ime obeštećenja plati 80.000 hiljada eura, ali je Viši sud obje presude ukidao i sve vraćao na početak.
Kad je uvidio da Osnovni sud ostaje pri stavu da je Mijušković oštećen i da je pravedno da za to dobije određenu finansijsku satisfakciju, Viši sud je sam preinačio presudu i presudio u korist tuženog Hidrometeorološkog zavoda, a Mija Mijuškovića, vajara i skulptora svjetskog glasa, dobitnika mnogih prestižnih nagrada za umjetnička ostvarenja, pored ostalog i dobitnika najvišeg crnogorskog državnog priznanja, Trinaestojulske nagrade, obavezao da plati pozamašne sudske troškove sa pripadajućim kamatama.
Od nezaslužene kazne i poniženja koje je trpio 17 godina, od toga što mu je po kratkom postupku stavljena zabrana na penziju kako bi državni budžet bio obeštećen, Mijuškoviću je teže pala svojevrsna uvreda, odnosno pravda zasnovana na laži i nepravdi. Naime, u obrazloženju presude je istaknuto da je Mijuškoviću, bajagi, ustupljen stari Dvorac kralja Nikole u Nikšiću, valjda da bi u njemu smjestio svoje umjetničko blago, i da mu je uz to tobož dodijeljeno 50.000 njemačkih maraka i 30.000 eura!
Uzaludu su Mijušković i njegovi pravni zastupnici potom tražili da sud pokaže dokaze na kojima zasniva tvrdnje o donacijama, dvorcu i novcu. Uzalud su i Vrhovnom sudu pisali da su to laži i izmišljotine. Uzalud su se obraćali i Ustavnom sudu Crne Gore – sve je ostalo kako je presudio Viši sud, a Mijušković potom nije želio da pravdu traži u Strazburu jer je smatrao da bi to bio šamar sopstvenoj otadžbini za koji on nema ni želje ni volje. Njemu, kako ističe, nijesu potrebne nikakve pare, ali se ne može odreći onoga što je svojim rukama stvorio, a gnuša se, gnjevan je i do srca ga boli takav odnos jer je, kako veli, svoj Nikšić i svoju zemlju uvijek predstavljao na najbolji način i kako je najljepše umio.
Sjutra: BOLjI JE OD
HENRIJA MURA

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"