Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Bez smjena u opoziciji nema smjene vlasti * Posao dao firmi svog druga * Uzeo stambeni kredit, a stan nije prijavio * Šverc organizovao kum Radoja Zvicera * Umalo od gotovog veresija * Đoković rutinski sa Dutra Silvom * Mornar najuspješniji, Ljiljani Matović tri medalje
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 29-05-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
ERO ŠKRIJELj, AKTIVISTA DPS-a:
Ko ti je rekao da dođeš na Konik? Pitam te, ko ti je rekao da dođeš na Konik?

Vic Dana :)

Dovez‘o Mujo Fatu kući s Hammerom, a majka je pita:
- Jesi ono ti kćeri iz trafike izašla?
U gradskom autobusu gužva i žena se sa kraja dere:
– Jel` ima ovdje negdje doktora?
Doktor se progura kroz masu, staje ljudima na noge, pada, jer se autobus ljulja i napokon stiže do žene:
- Ja sam doktor.
Žena:
– Bolest tri slova.
Radi neki električar u bolnici i nešto mu ne ide pa psuje, naiđe doktor, čuo to, pa upita:
- Šta je majstore, opet si zabrljao nešto?
Odbrusi majstor:
- Ja kad nešto zabrljam ja to i popravim, ti kad nešto zabrljaš zatrpaš zemljom.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-05-24 APEL SVETOG ARHIJEREJSKOG SABORA O KIM KAO KOSOVSKO-METOHIJSKI ODGOVOR ALEKSANDRU VUČIĆU (5) Neprihvatljivost negativnih primjera „Crkva nije ponudila nikakvo rješenje, stav im je nerealan, da ne upotrijebim neku težu riječ”, portal „Blic”, 11. maj 2018. godine
Dan - novi portal
-PIŠE: protojerej- stavrofor dr Velibor Džomić

Apsurdno je da u predsjedničkoj dvorani, na konferenciji za medije sa gostom iz Njemačke, Vučić pita beogradske novinare: „Objasnite mi da li ima bilo ko od vas ko želi da ode da živi u Štimlju ili Glogovcu?” Dok sam pisao ovaj tekst, dobio sam poruku od Srba, povratnika iz Osojana: „Vučić ne spominje nas koji živimo na Kosovu, već navodi neke sredine, poput Glogovca i Štimlja, gdje ni prije rata nije bilo Srba”. A ja, iz svog skromnog iskustva sa Kosova i Metohije, mogu da navedem brojne primjere Srba iz Srbije i Crne Gore, koji su tokom prethodnih godina došli i bez ikakve pomoći Srbije dolaze da žive na Kosovu i Metohiji? Zašto se oni ne ističu kao primjer i za primjer? Zašto mediji o tome ćute?
Možemo stvar i drugačije da postavimo, pa da pitamo: šta su državni organi Srbije konkretno uradili da podstaknu prognanike da se vrate na Kosovo i Metohiju, pa ako ne u svoje domove, a ono makar u nove kuće na sjeveru Kosova i Metohije? Zašto država Srbija još uvijek o tome nije napravila nikakvu strategiju ili plan? Zašto su naši prognanici sa Kosova i Metohije u pogledu statusnih prava i dokumenata građani drugog reda u Srbiji? Zašto je za Kosovo i Metohiju u izvršnoj vlasti određena „kancelarija”, a ne ministarstvo ili makar uprava kao organ državne uprave?
Šta uopšte znače Vučićevi brojevi kada je u pitanju Kosovo i Metohiji? Ali, ako uopšte ima smisla da se pomene neki broj kada se govori o Kosovu i Metohiji, onda moram da navedem podatak, koji je 1923. godine objavio rođeni Prizrenac Petar Kostić (profesor i rektor Prizrenske bogoslovije i jedna od najznačajnijih ličnosti na Kosovu u drugoj polovini 19. i prve dvije decenije 20. vijeka) u tekstu o istoriji Srpske pravoslavne crkveno-školske opštine u Prizrenu.
Kostić navodi da je poslije seobe Srba, koja je počela 1689. godine, „begstva našeg patrijarha i mase našeg naroda” i nasilne islamizacije Srba u Prizrenu „sve poremećeno i satrveno bilo” i da se iselilo sve ”najkulturnije i u svakom pogledu najuglednije naše građanstvo, sem onoga što je u islam prešlo”. Sudeći po tome, razmjere srpske demografske katastrofe iz 1689/1690. godine su gotovo identične razmjerama srpske demografske katastrofe od 1999. do 2004. godine. Kao primjer je naveo da je tada „u Prizrenu, u toku te opšte katastrofe, ostalo samo 49 srpskih porodica i to u „Sinan-pašinoj mali 14 kuća; u Terzi-mali 10; u Ćur-mali 15 i u Kurilu 15”. Kao razmjeru pustoši u tadašnjoj Prizrenskoj eparhije je naveo i da je, bez obzira na prisajedinjenje Raške eparhije Prizrenskoj, umanjen crkveni prihod za više od 600%, jer nije bilo Srba (P. Kostić, Listići iz dalje i bliže prošlosti, Društvo prijatelja Manastira Svetih arhangela kod Prizrena, Novi Sad – Prizren, 2017. g, str. 129-130).
Poslije brojeva i negativnih primjera, Vučić je naveo užasan i užasno neprimjeren citat Bore Pekića: „Ne ljubite zemlju predaka svojih, već zemlju po kojoj hodaju vaša djeca”. Šta to znači u kontekstu Kosova i Metohije? Da ga se odreknemo? Da ga ne ljubimo? Da se za njega ne borimo? Da ga predamo ili prodamo? O čemu onda pričamo? I da li bi istu poruku, na primjer, Hašim Tači uputio svojim sunarodnicima? Zar desetine hiljada preostalih Srba na Kosovu i Metohiji i njihova djeca nisu i naša djeca? Kome pripada episkop g. Teodosije, brojno sveštenstvo i monaštvo od starodrevne Pećke patrijaršije, Visokih Dečana do Svetih arhangela u Prizrenu? Čiji su Srbi na Kosovu i Metohiji?NASTAVIĆE SE

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"