Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Kamere nijesu snimile atentatore * Škole pred izbore objavile13 konkursa * Pejović od Boksita zaradio 11,5 miliona * Nakon otvaranja „Veriga“ profitirali 106.000 * Kamere nijesu snimile atentatore * Poraz građana * Blejanje i blejana
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 10-05-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Jovo Pejović, funkcioner Demokratske narodne partije:
Bog mi je dao privilegiju da se rodim i živim u Podgorici.

Vic Dana :)

Žali se čovjek ljekaru:
– Doktore, kad god se ujutru probudim, prvih pola sata loše se osjećam.
– Navij budilnik pola sata kasnije! - mirno mu odgovori doktor.
Žali se Fata prijateljicama:
– Moj Mujo konačno shvatio da se Zemlja okreće,... eno ga sad stoji ispred kuće i čeka da naiđe Njemačka,... da uskoči, ima tamo neku familiju!
Dogovaraju se Milojko i Javorka o odmoru, pa Javorka pita:
– Šta misliš Milojko, šta je bolje za tvoje zdravlje, da idemo na more ili na planinu?
Milojko odgovori:
– Za moje zdravlje bi najbolje bilo da ti odeš na planinu, a ja na more!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton SAJMON SIBAG MONTEFJORE: JERUSALIM (6) Aleksandar Veliki Jerusalim je univerzalan grad, prestonica dva naroda, svetinja tri vjere; on je nagrada vladarima, mjesto sudnjega dana i bojno polje današnjeg sukoba civilizacija
Dan - novi portal
-Priredila: M. MILOSAVLjEVIĆ

Tokom tri godine od očeve smrti 336. godine prije nove ere, Aleksandar je dvaput porazio persijskog kralja Darija Trećeg, koji je odlučio da se povuče prema istoku. Aleksandar isprva nije pošao za njim, već je poveo trupe duž obale prema Egiptu i naredio Jerusalimu da obezbijedi namirnice za njegovu vojsku. Prvosveštenik je najprije odbijao. Ali ne zadugo: kad mu se Tir suprotstavio, Aleksandar je opkolio grad i kad ga je osvojio, razapeo je sve preživjele.
Aleksandar je „žurio da se popne do Jerusalima”, napisao je jevrejski istoričar Josif Flavije, mnogo kasnije, tvrdeći da su prvo sveštenik u grimiznoj odori i Jerusalimci u bijelim srdačno dočekali osvajača na kapijama. Odveli su ga u Hram, gdje je Aleksandar prinio žrtvu jevrejskom bogu. Ova priča je vjerovatno plod želja pripovjedača i ne odgovara stvarnosti. Veća je vjerovatnoća da je prvosveštenik, zajedno s vođama polujevreja Samarićana, platio Aleksandrovu naklonost na obali Roš Ha Ajama, a on je, kao i Kir, priznao njihovo pravo da žive po sopstvenim zakonima. Zatim je osvojio Egipat, osnovao Aleksandriju i nastavio na istok, odakle se nikad nije vratio. Samarićani su već bili razvili svoj polujevrejski kult, zasnovan na judaizmu prije uvođenja novih vavilonskih zakona. Samarijom je, pod Persijancima, upravljala Samavalatova dinastija namjesnika. Isključenje iz Jerusalima ohrabrilo ih je da podignu sopstveni hram na planini Gerizim. Kao i sva porodična suparništva, i ovo je bilo zasnovano na mržnji.
Pošto je pokorio Persijsko carstvo i proširio svoju prevlast na daleki Pakistan, Aleksandar se posvetio svom velikom planu, spajanju Persijanaca i Makedonaca u jednu jedinu elitu koja će vladati njegovim svijetom. Iako nije sasvim uspio u svom naumu, širenjem svoje verzije helenske kulture, jezika, poezija, religije, sporta i homerskog načina vladanja od libijskih pustinja do avga­nistanskih visoravni, promijenio je svijet više od bilo kog osvajača. Grčki način života postao je univerzalan kao britanski u devetnaestom vijeku ili američki danas. Od tada su čak i monoteisti Jevreji, neprijatelji te filozofske i politeističke kulture, morali da posmatraju svijet kroz prizmu helenizma.
13. juna 323, u trideset trećoj godini, osam godina pošto je pokorio poznati svijet, Aleksandar je ležao u Vavilonu, umirući od groznice ili od trovanja. Njegovi odani vojnici ređali su se kraj njegovog uzglavlja lijući suze. Kad su ga upitali kome ostavlja kraljevstvo, odgovorio je: „Najjačem”. Pokušaj da se pronađe najjači pretvorila se u 25-godi­šnji rat između Aleksandrovih vojskovođa. Jerusalim je išao iz ruke u ruku tih makedonskih gospodara rata koji su „umnožili zlo na zemlji”. U borbi za prevlast između dvojice glavnih pre­tendenata, Jerusalim je šest puta mijenjao vladara. Petnaest godi­na gradom je vladao Jednooki Antigon, sve do 301. kad je pao u borbi, a pobjednik, Ptolomej, došao pod zidine zahtijevajući da mu se Jerusalim preda.
(NASTAVIĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"