Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Akter „Snimka” vraćen u MUP * Traže ostavku Vlade i fer referendum * Lažna dojava ispraznila Deltu * Za sedam godina pozajmili tri milijarde eura * Akter „Snimka” vraćen u MUP * Drugi krug * Derište
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 09-04-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Jelena Dubak, generalni sekertar Crvenog krsta CG:
Romi i Egipćani danas žive u kvalitetnijim uslovima.

Vic Dana :)

Zarobe Njemci crnogorskog partizana u ratu i počnu da ga muče ne bi li im odao tajne šifre. Mučili ga oni tako nedjelju dana najtežim mukama, ali Crnogorac ni riječi da kaže. Pomisle oni da on stvarno ne zna te šifre i puste ga.
Kada se Crnogorac vratio među partizane, pitaju ga drugovi kako su ga ispitivali i šta su mu tražili, a on im odgovori:
- Oca im poganog, ispituju sve, mnogo traže. Ljudi, moj vam je savjet da učite sve te šifre - ja nijednu nisam znao, zamalo me strijeljaše zbog toga.

- Baš vam je pametna beba - obraća se čovjek u parku mladoj majci.
- Naravno, išla je samnom devet mjeseci u gimnaziju.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2017-04-08 ALEKSANDAR ČUDAKOV: A.P. ČEHOV – POSLEDNJE GODINE ŽIVOTA (8) Čehov se odrekao titule počasnog akademika I u poslednjim godinama svog života, uporedo sa stvaranjem književnih bisera, Čehov je pomagao bolesnim i unesrećenim, iako je bio svjestan da žrtvuje sebe. Aktivno je učestvovao u svim humanitarnim akcijama, čak je i finansijski pomagao izgradnju škola i bolnica, a lično je sakupljao priloge i svojim novcem pomagao gladne i siromašne
Dan - novi portal
Pri­re­dio i pre­veo: VO­JIN PE­RU­NI­ČIĆ


Na ne­ko­li­ko da­na 1902. go­di­ne do­šao je da se od­mo­ri na ima­nje S.T. Mo­ro­zo­va u Uso­lje i ta­mo je po­sje­tio Vsje­vo­lo­do – Vilj­nev­sku he­mij­sku fa­bri­ku. Vi­djev­ši te­ške uslo­ve ra­da rad­ni­ka u fa­bri­ci, skre­nuo je pa­žnju vla­sni­ku fir­me na to. Ubr­zo po­sli­je od­la­ska Če­ho­va, u fa­bri­ci je uve­de­no 8-ča­sov­no rad­no vri­je­me za sve re­dov­ne rad­ni­ke i 10-ča­sov­no za po­moć­na rad­na mje­sta. (Ovaj ras­po­red rad­nog vre­me­na je po­tra­jao do 1906. go­di­ne, ka­da su na­sled­ni­ci pre­u­ze­li upra­vlja­nje fa­bri­kom od Mo­ro­zo­va. )
Pro­glas za po­moć si­ro­ma­šnim bo­le­sni­ci­ma, bio je sko­ro je­di­ni jav­ni istup Če­ho­va. Ci­je­lu svo­ju ra­zno­li­ku ak­tiv­nost, od iz­grad­nje ško­la do iz­grad­nje pu­te­va, otva­ra­nja bi­bli­o­te­ka, sa­ku­plja­nja po­mo­ći za si­ro­ma­šne i glad­ne, po­ku­ša­vao je da pri­ta­ji i kri­je od jav­no­sti i tru­dio se da sve to bu­de što ma­nje pi­mi­jet­no. To se ja­sno po­ka­za­lo u slu­ča­ju ta­ko­zva­nog aka­dem­skog in­ci­den­ta.
1900. go­di­ne Če­hov je bio pro­mo­vi­san u po­ča­snog aka­de­mi­ka fi­lo­lo­ških na­u­ka. „Zva­nje aka­de­mi­ka me je ob­ra­do­va­lo”, iz­ja­vio je on ubr­zo po­sli­je iz­bo­ra, „ali će mi bi­ti dra­že kad po­ni­šte taj iz­bor zbog ne­ka­kvih nji­ho­vih ne­sla­ga­nja. A do to­ga će do­ći sva­ka­ko...”
Če­hov je, a to se če­sto de­ša­va­lo, una­pri­jed pred­o­sje­ćao i prog­no­zi­rao do­ga­đa­je.
1902. go­di­ne za po­ča­snog aka­de­mi­ka je bio pro­gla­šen Mak­sim Gor­ki. Me­đu­tim, ubr­zo je iz­bor po­ni­šten i pro­gla­šen ne­va­že­ćim. U „Vla­di­nom gla­sni­ku” je ob­ja­vlje­no sa­op­šte­nje „Car­ske aka­de­mi­je na­u­ka” o to­me, da Aka­de­mi­ja ni­je bi­la upo­zna­ta „da je vo­đen sud­ski pro­ces pro­tiv Gor­kog po pa­ra­gra­fu 1o35”. (Gor­ki je po­zi­van na od­go­vor­nost za po­li­tič­ko dje­lo­va­nje.) Po­vo­dom to­ga ka­sni­je je pi­sao V.T. Ko­ro­ljen­ko: „Ko­nač­no se i to de­si­lo da Aka­de­mi­ja lič­no, sa­znav­ši za ču­ve­ni pa­ra­graf 1035, po­ni­šta­va svoj iz­bor, što zna­či da je na­red­ba sa vr­ha pri­pi­sa­na Aka­de­mi­ji kao nje­na sa­mo­stal­na od­lu­ka. Me­đu­tim, aka­de­mi­ci čak ni­je­su ni oba­vi­je­šte­ni da je u nji­ho­vo ime ob­ja­vlje­no ta­kvo sa­op­šte­nje”.
– Da sam ja na Va­šem mje­stu, go­spo­do aka­de­mi­ci – pi­sao je Če­ho­vu pi­sac A.I. Er­telj – ja ne bih če­kao ni mi­nu­ta, već bih pre­ki­nuo sva­ku ve­zu sa Aka­de­mi­jom po­sli­je ta­kve iz­ne­nad­ne od­lu­ke, na­rav­no,uz što vi­šu ga­la­mu i ta­ko skre­nuo pa­žnju jav­no­sti na tu no­vu po­ja­vu `namagarčivanja` u na­šim, sva­ka­ko ne­nor­mal­nim, dru­štve­nim kru­go­vi­ma”.
Na ova­kvu od­lu­ku su od­mah re­a­go­va­la dva po­ča­sna aka­de­mi­ka V.T. Ko­ro­ljen­ko i A.P. Če­hov i svo­je pro­te­ste upu­ti­li Aka­de­mi­ji. U dva pi­sma Ko­ro­ljen­ko je po­drob­no iz­a­na­li­zi­rao slu­ča­je­ve „ad­mi­ni­stra­tiv­no-po­li­cij­skog pri­ti­ska” na knji­žev­no stva­ra­la­štvo po­je­di­nih pi­sa­ca i pje­sni­ka, spo­mi­nju­ći N.I. No­vi­ko­va, A.S. Pu­ški­na, M.J. Ljer­mon­to­va. Na kra­ju pi­sma od­re­kao se zva­nja po­ča­snog aka­de­mi­ka.
Če­hov se ta­ko­đe pi­smom od­re­kao tog zva­nja, ali je nje­go­vo pi­smo bi­lo mno­go uz­dr­ža­ni­je i to­le­rant­ni­je. On je na­gla­sio be­smi­sao da­ljeg ra­da i op­stan­ka u Aka­de­mi­ji, na­rav­no, iz­ra­ziv­ši po­što­va­nje pre­ma njoj. „Shva­tio sam da je iz­bor pro­gla­šen ne­va­že­ćim, ali se ta­kva pro­ti­vur­ječ­nost ne ukla­pa u moj in­te­lekt i sa tim se ni­je mo­gla da po­mi­ri mo­ja sa­vjest”.
Tih go­di­na bo­lest se raz­vi­ja­la i on je gu­bio sna­gu i vo­lju za pi­sa­nje. Ne­kad je Če­hov mo­gao da na­pi­še krat­ku pri­ču za je­dan dan, ve­ću za jed­nu sed­mi­cu, a po­zo­ri­šni ko­mad za de­set da­na. Sa­da on to ra­di po­la­ko i sa ve­li­kim na­po­rom.
Pri­po­vi­jet­ku „Ar­hi­je­rej” po­čeo je da pi­še u de­cem­bru 1899.go­di­ne na Jal­ti, po­sli­je du­že pa­u­ze na­sta­vio je sa pi­sa­njem u Mo­skvi 1900. go­di­ne, sa pi­sa­njem je na­sta­vio i u Ni­ci 1901. go­di­ne, gdje je do­la­zi­lo do du­žih pre­ki­da u ra­du, i tek je za­vr­šio 1902.go­di­ne na Jal­ti. Tre­ba re­ći da to ni­je bi­la ne­ka­kva ne­ja­sna za­mi­sao pi­sca i po lič­nom pri­zna­nju Če­ho­va, ta te­ma je bi­la za­mi­šlje­na pri­je pet­na­est go­di­na.
Če­hov je na­pi­sao pri­po­vi­jet­ku „Cr­ni mo­nah”, ko­ja se sma­tra naj­za­go­net­ni­jom nje­go­vom pri­po­vi­jet­kom i na osno­vu to­ga je po­sta­la ču­ve­na. Ko­men­ta­ri i ras­pra­ve o njij su po­če­le od­mah, ko­je tra­ju i do da­nas. Pri­ču uvr­šću­ju u auto­bi­o­graf­sko dje­lo. He­roj pri­če je ma­gi­star fi­lo­zo­fi­je Ko­vrin. Ko­vrin se ba­vio svo­jom „čud­nom na­u­kom”. „U se­lu je on na­sta­vljao da vo­di ner­vo­zan i za­mo­ran ži­vot, isto kao i u gra­du. On je mno­go či­tao, pi­sao, učio ita­li­jan­ski je­zik, i kad je še­tao i ko­ri­stio ne­ko svo­je slo­bod­no vri­je­me, on je sa ra­do­šću raz­mi­šljao o to­me ka­ko će ubr­zo opet da sje­de i na­sta­vi sa ra­dom. On je spa­vao ve­o­ma ma­lo i to­me su se svi ču­di­li. Ako slu­čaj­no za­spe po­la sa­ta u to­ku da­na, on­da ni­je mo­gao da za­spe ci­je­lu noć i po­sli­je ne­pre­spa­va­ne no­ći on je bio čio, ve­dar i do­bro ras­po­lo­žen”. Na­rav­no, to je uti­ca­lo na nje­go­vo zdra­vlje, Ko­vrin se raz­bo­lio i kod nje­ga su se po­ja­vi­le ha­lu­ci­na­ci­je.
Ali Ko­vri­na su iz­li­je­či­li, on je ra­dio „sa­mo dva sa­ta na dan”, „pio je mno­go mli­je­ka” i br­zo se opo­ra­vio. Sa­da on ni­je pri­mje­ći­vao „ras­ko­šno cvi­je­će”, ni­je slu­šao šum bo­ro­va, od ci­je­le na­u­ke osta­li su „ma­li po­slo­vi” i ži­vot mu je po­stao pra­zan i do­sa­dan.(Na­sta­vi­će se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"