Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Akter „Snimka” vraćen u MUP * Traže ostavku Vlade i fer referendum * Lažna dojava ispraznila Deltu * Za sedam godina pozajmili tri milijarde eura * Akter „Snimka” vraćen u MUP * Drugi krug * Derište
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 09-04-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Jelena Dubak, generalni sekertar Crvenog krsta CG:
Romi i Egipćani danas žive u kvalitetnijim uslovima.

Vic Dana :)

Zarobe Njemci crnogorskog partizana u ratu i počnu da ga muče ne bi li im odao tajne šifre. Mučili ga oni tako nedjelju dana najtežim mukama, ali Crnogorac ni riječi da kaže. Pomisle oni da on stvarno ne zna te šifre i puste ga.
Kada se Crnogorac vratio među partizane, pitaju ga drugovi kako su ga ispitivali i šta su mu tražili, a on im odgovori:
- Oca im poganog, ispituju sve, mnogo traže. Ljudi, moj vam je savjet da učite sve te šifre - ja nijednu nisam znao, zamalo me strijeljaše zbog toga.

- Baš vam je pametna beba - obraća se čovjek u parku mladoj majci.
- Naravno, išla je samnom devet mjeseci u gimnaziju.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2017-04-07 AKADEMIK MILORAD EKMEČIĆ: SRBI U RATOVIMA 18. VIJEKA (6) Borba za autonomiju Srba Feljton smo uradili po knjizi akademika Milorada Ekmečića (1928-2015) „Dugo kretanje između klanja i oranja”, koju je izdao „Evro Đunti” iz Beograda
Dan - novi portal
-PRI­RE­DIO: MI­LA­DIN VELj­KO­VIĆ

Ru­ski po­sla­nik Vi­šnja­kov pred­la­gao je rat­ni sa­vez sa Austri­jom, ko­ja je na to pri­si­lje­na, mi­slio je on, jer je bi­la tu­če­na od Špa­na­ca u sje­ver­noj Ita­li­ji i zbog to­ga na­sto­ji da za te iz­gu­blje­ne po­sje­de do­bi­je u na­kna­du Bo­snu i Her­ce­go­vi­nu. Ovo je bi­lo pr­vi put u isto­ri­ji da se po­mi­nje za­mje­na ne­kih hab­zbur­ških za­pad­nih po­kra­ji­na, za te­ri­to­ri­jal­nu na­dok­na­du Bo­snom i Her­ce­go­vi­nom. Ka­da je to 1878. ko­nač­no i po­šlo za ru­kom, po­sta­lo je bje­lo­da­no pri­zna­nje da je to car­stvo iz­gu­bi­lo ra­i­son d’ etre.
Ci­je­la jed­na ško­la mi­šlje­nja stvo­re­na je u isto­rij­skoj na­u­ci, kod Sr­ba Va­silj Po­po­vić, da je bor­ba pro­tiv tur­skog pro­di­ra­nja u sred­nju Evro­pu bi­la isto­rij­sko oprav­da­nje za po­sto­ja­nje te mno­go­na­ci­o­nal­ne mo­nar­hi­je. Onog tre­nut­ka ka­da je to pre­sta­lo, ona vi­še ni­je ima­la ra­ci­o­nal­nog raz­lo­ga za po­sto­ja­nje. Ka­to­lič­kom ne­to­le­ran­ci­jom se otu­đi­la od nje­mač­kog na­ci­o­nal­nog po­kre­ta za dr­žav­no uje­di­nje­nje, a u ju­go­i­stoč­noj Evro­pi je po­sta­la mje­ra vjer­ske ne­sno­šlji­vo­sti, kao što je ime na­uč­ni­ka Vol­te mje­ra u elek­tri­ci­te­tu. De Bo­ne­val je ve­li­kom ve­zi­ru re­kao da bi „uzi­ma­nje Austri­je za po­sred­ni­ka (u su­ko­bu sa Ru­si­jom) bi­lo isto što is­po­vi­je­da­ti se li­si­ci”. Austri­ja se na za­pa­du su­ko­blja­va­la i sa Fran­cu­skom.
Otu­đe­nost srp­skog na­ro­da od austrij­ske po­li­ti­ke je bio je­dan od glav­nih raz­lo­ga da je Tur­ska do­bi­la rat 1737–1739. U austrij­skom voj­nom vođ­stvu je, ne­po­sred­no pred iz­bi­ja­nje ra­ta 1737, bi­lo um­nih lju­di ko­ji su pred­la­ga­li da se ova oma­ška na vri­je­me is­pra­vi. U jed­noj ne­pot­pi­sa­noj pro­me­mo­ri­ji iz ma­ja 1736. ano­nim­ni po­zna­va­lac pri­li­ka u tur­skom car­stvu je sa­vje­to­vao da se ra­di­kal­no pro­mi­je­ni po­li­ti­ka pre­ma „Gr­ci­ma i Ili­ri­ma” u hab­zbur­škoj dr­ža­vi. Tre­ba­lo bi te­ži­ti da se do­bi­ju na hab­zbur­šku stra­nu „Bo­san­ci i Usko­ci”, ci­je­lo pod­ruč­je do ve­ne­ci­jan­skih gra­ni­ca u Dal­ma­ci­ji. Za „Kra­lje­vi­nu Sla­vo­ni­ju” bi tre­ba­lo ve­za­ti pre­ko­sav­ski dio Bo­san­ske Po­sa­vi­ne ko­ji je do­bi­jen Po­ža­re­vač­kim mi­rom 1718. Ob­u­hva­tao je ci­je­lu Po­sa­vi­nu i sje­ver­no Pod­ri­nje sa Zvor­ni­kom i Bi­je­lji­nom. To ze­mlji­šte su austrij­ski či­nov­ni­ci na­zi­va­li Neo­a­qu­i­sti­cum. Mo­ra se po­bolj­ša­ti sta­nje tog pra­vo­slav­nog svi­je­ta u hab­zbur­škoj dr­ža­vi, nji­ho­ve cr­kve po­ma­ga­ti, otva­ra­ti ško­le. Na tur­skoj stra­ni „sve do Kon­stan­ti­no­po­lja i Ma­ke­do­ni­je po­sto­je hri­šćan­ski sta­nov­ni­ci grč­ke vje­re, a Tur­ci ta­mo ži­ve sa­mo u šan­če­vi­ma i tvr­đa­va­ma”. Ka­da bi taj pra­vo­slav­ni svi­jet vi­dio ka­ko nji­ho­vi su­na­rod­ni­ci ima­ju pra­va u hab­zbur­škoj dr­ža­vi, oni bi se sa­mi mo­gli oslo­bo­di­ti rop­stva. Ovaj bi na­rod mo­gao po­sta­ti „pred­zi­đe ci­je­log hri­šćan­stva”. Stra­te­ški zna­čaj ovog no­vog do­bit­ka u Bo­san­skoj Po­sa­vi­ni je ci­je­njen i na­kon iz­gu­blje­nog ra­ta 1739, pa su hab­zbur­ški di­plo­ma­ti na­sto­ja­li da ga po sva­ku ci­je­nu za­dr­že u svo­jim gra­ni­ca­ma. Iako se u pro­me­mo­ri­ji 1736. iz­ri­či­to ne go­vo­ri da Sr­bi­ma tre­ba da­ti auto­nom­nu dr­ža­vu oko Sla­vo­ni­je (sa Sre­mom) i Sr­bi­je, to se pod­ra­zu­mi­je­va­lo, jer se ve­li da oni ne smi­ju ži­vje­ti u voj­noj gra­ni­ci, ne­go u sre­đe­nom dru­štvu.
Pri­je ne­go što je ušao u rat pro­tiv Tur­ske, hab­zbur­ški dvor je po­ku­ša­vao da na mi­ran na­čin i di­plo­mat­skim do­go­vo­rom od Tur­ske do­bi­je te­ri­to­ri­ju od Bi­ha­ća do Zvor­ni­ka, a u Sr­bi­ji sve do No­vog Pa­za­ra. Tur­ski rat­ni plan je iz­ra­dio De Bo­ne­val, a u nje­mu je pred­vi­đe­no pro­gla­še­nje islam­skog vjer­skog ra­ta „ka­ko bi se Tur­ci iz­vu­kli iz le­tar­gi­je u ko­ju su upa­li”. U po­čet­ku ra­ta je austrij­ska voj­ska ima­la uspje­ha. Za­u­ze­la je Niš, pa u po­ho­du pre­ma Vi­di­nu bi­la za­u­sta­vlje­na. Bo­snu je bra­ni­la voj­ska po­dig­nu­ta naj­ve­ćim di­je­lom od do­ma­ćih mu­sli­ma­na, jer su osta­le sna­ge bi­le za­u­ze­te u Sr­bi­ji. Ni na jed­nom prav­cu, od tri ko­ji­ma je kre­nuo hab­zbur­ški na­pad, ni­je po­sto­ja­la na­da na uspjeh. Od Šap­ca su uda­ra­li na Uži­ce i za­u­ze­li ga bez bor­be, ali su vr­lo br­zo od­bi­je­ni i otvo­ri­li put pre­ma Be­o­gra­du. Glav­ni udar je išao iz Sla­vo­ni­je na Ba­nja­lu­ku, gdje su u glav­noj bi­ci tog di­je­la ra­ta 4. av­gu­sta 1737. do­ži­vje­li uža­san po­raz. Go­vo­ri­lo se da se vi­še nji­ho­vih voj­ni­ka uto­pi­lo u Vr­ba­su, ne­go što je po­gi­nu­lo. Pri­je to­ga je Bo­sna pro­šla kroz kri­zu glad­nih go­di­na i epe­de­mi­je ku­ge, u ko­joj još ži­vi je­du i mr­tve lju­de.
U ovom ra­tu je Austri­ja po pr­vi put upo­tri­je­bi­la i tru­pe voj­ne gra­ni­ce. Kon­cen­tra­ci­ja je iz­vr­še­na u Sme­de­re­vu. Bi­lo je pred­vi­đe­no de­set hi­lja­da voj­ni­ka iz če­ti­ri Kra­ji­ne od Sla­vo­ni­je do Po­mo­riš­ja, a po­red to­ga od­re­di srp­ske mi­li­ci­je ko­ju je austrij­ska vlast bi­la stvo­ri­la u Ba­na­tu i Sr­bi­ji na­kon mi­ra 1718. Na pad nji­ho­vog mo­ra­la je uti­ca­la di­je­lom epi­de­mi­ja ku­ge u Ugar­skoj, a di­je­lom po­re­zi i na­me­ti kod ku­će, pa je na­stu­pi­lo ma­sov­no de­zer­ti­ra­nje. Te­ško je vje­ro­va­ti da je od tih de­set hi­lja­da srp­skih voj­ni­ka, ko­ji su se sku­plja­li da go­ne Tur­ke u Bu­gar­sku, po­sto­jao je­dan je­di­ni ko­ji je bio svje­stan či­nje­ni­ce da ze­mlji­šte na ko­jem po­ka­zu­ju vje­šti­nu bje­ža­nja, pred­sta­vlja nji­ho­vu bu­du­ću otadž­bi­nu.
(NA­STA­VI­ĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"