Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Kokain nabavljaju od FARK-a, novac peru u Crnoj Gori * Politički svingeri upropastili ideju bojkota * Svetu pod hipotekom pet vikendica * Investitorima istekle garancije, šteta barem milion eura * Kokain nabavljaju od FARK-a, novac peru u Crnoj Gori * Gomilaju vojsku sa obje strane granice * Na Alep bačen otrovni gas
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 12-08-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Došao Ciga na neki šalter i kaže:
- Daj mi dvije kifle.
Kaže lik:
- Nisam ja pekar, ja sam dispečer.
Ciga:
- Pa dobro, jel’ možeš onda d’ispečeš?

Šta je vrhunac krize?
- Kad uđeš u kinesku radnju i kažeš: „Ništa, ništa, samo gledam!“







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija - datum: 2016-08-11 POLJOPRIVREDNICI UPOZORAVAJU NA OSCILACIJE KOD OTKUPA
Otkupna stanica Mataguži Zaštitnim cijenama pomoći proizvođačima Rana lubenica se prodavala po cijeni od 25 do 30 centi, a cijena tokom sezone nije padala ispod 12, a išla je čak i do 20 centi, dok je cijena krompira sada oko 15 centi
Dan - novi portal
U ovoj go­di­ni pro­iz­vo­đa­či lu­be­ni­ce i ja­go­de pro­šli su naj­bo­lje, što se ti­če za­ra­de, dok su pro­iz­vo­đa­či krom­pi­ra do­ži­vje­li fi­ja­sko, ka­zao je „Da­nu” po­ljo­pri­vred­nik iz Ze­te, Mla­den Ali­gru­dić.
– Pro­iz­vo­đa­či ove go­di­ne ima­ju raz­lo­ga da bu­du za­do­volj­ni, ali isto to­li­ko raz­lo­ga i da bu­du i ne­za­do­volj­ni. Ot­kup­ne ci­je­ne od­re­đe­nih pro­iz­vo­da su bi­le pri­hva­tlji­ve, do iz­van­red­nih, a kad to ka­žem, mi­slim kon­kret­no na lu­be­ni­cu. Ra­na lu­be­ni­ca se pro­da­va­la po ci­je­ni od 25 do 30 cen­ti, a ci­je­na to­kom se­zo­ne ni­je pa­da­la is­pod 12, a išla je čak i do 20 cen­ti. Ci­je­ne pa­ra­daj­za su bi­le pri­hva­tlji­ve, a tre­nut­no su ja­ko do­bre. Ci­je­na se kre­ta­la od 30 do 40, od­no­sno sa­da­šnjih 80 cen­ti, po ki­lo­gra­mu, ali ga vi­še ne­ma. Ci­je­na pa­pri­ke je bi­la neo­prav­da­no ni­ska to­kom ci­je­le go­di­ne, i pro­da­va­la se po ci­je­ni od 30 do 40 cen­ti, dok je kod krom­pi­ra bio to­tal­ni fi­ja­sko, osim za one pro­iz­vo­đa­če ko­ji su ima­li iz­u­zet­no ra­nu pro­iz­vod­nju, dok se oni sa sred­nje ra­nom pro­iz­vod­njom još uvi­jek dvo­u­me da li da ga va­de iz ze­mlje. Ci­je­na krom­pi­ra sa­da je oko 15 cen­ti. Ci­je­na kra­stav­ca je u po­čet­ku bi­la ja­ko do­bra, za­tim ne­pri­hva­tlji­vo ni­ska, a sa­da je opet po­ra­sla, ali tog pro­iz­vo­da, što se ti­če do­ma­će pro­iz­vod­nje, ne­ma na tr­ži­štu. Lu­be­ni­ča­ri su pro­šli ja­ko do­bro, jer ove go­di­ne ni­je do­šlo do za­gu­še­nja tr­ži­šta, pa ni do pa­da ot­kup­ne ci­je­ne. Sa­da­šnja ot­kup­na ci­je­na lu­be­ni­ce je iz­me­đu 20 i 25 cen­ti i to je do­bra ci­je­na, po­seb­no ka­da uzme­mo u ob­zir da je tre­nut­no naj­ve­ća po­tra­žnja za tom ro­bom. Ja­go­da se pro­da­va­la po ci­je­ni od 1,6 do 1,8 eura, što je bi­la bo­lja ci­je­na u od­no­su na pro­šlu go­di­nu ka­da se pro­da­va­la po ci­je­ni od 1,2 do 1,3 eura, pa je ove go­di­ne bi­la ve­ća po­tra­žnja za tim sad­nim ma­te­ri­ja­lom – ka­zao je on.
Ali­gru­dić je uka­zao na to da je ve­li­ka raz­voj­na šan­sa sje­ve­ra Cr­ne Go­re u pro­iz­vod­nji po­vr­ća.
– Kli­ma se mi­je­nja iz da­na u dan, pa je ve­li­ka šan­sa za pro­iz­vod­nju po­vr­ća na ve­ćim nad­mor­skim vi­si­na­ma, po­put Bi­je­log Po­lja, Nik­ši­ća i slič­no. Svje­do­ci smo da u Ze­ti i zet­sko bje­lo­pa­vlić­koj ko­tli­ni ima­mo ve­li­ki pro­blem u pro­iz­vod­nji po­vr­ća u glav­noj se­zo­ni, jer do­la­zi do pri­je­vre­me­nog sa­zri­je­va­nja po­vr­ća. Bu­kval­no kom­ple­tan špic tu­ri­stič­ke se­zo­ne pro­đe bez na­šeg po­vr­ća, pa se u tom slu­ča­ju mo­ra uvo­zi­ti, a kon­ku­ren­ci­ja sa stra­ne do­vo­di do sla­bog pla­sma­na na­ših ro­ba. O to­me, kao ma­la dr­ža­va mo­ra­mo da po­ve­de­mo ra­ču­na. Či­nje­ni­ca je da smo pot­pi­sni­ci CEF­TA spo­ra­zu­ma i da ne­ma­mo pra­vo blo­ka­de bi­lo ka­kvog uvo­za, ali po­sto­ji to­li­ko sup­til­nih na­či­na da se da šan­sa do­ma­ćim pro­iz­vo­đa­či­ma, ka­ko bi bi­li kon­ku­rent­ni­ji na tr­ži­štu, jer kva­li­tet do­ma­će ro­be ne za­o­sta­je za uvo­znom, ne­go je čak i bo­lji, me­đu­tim, dam­ping ci­je­na je bi­lo i bi­će – re­kao je Ali­gru­dić.
On je is­ta­kao da je ovo­go­di­šnja pro­iz­vod­nja, zbog lo­šeg vre­me­na pre­po­lo­vlje­na, da su pri­no­si mno­go ma­nji ne­go ra­ni­je, ali i od oče­ki­va­nih, pa se otvo­rio pro­stor za ve­li­ki uvoz. Na­gla­sio je i da ot­kup­ne ci­je­ne osci­li­ra­ju, pa bi naj­bo­lja va­ri­jan­ta bi­la for­mi­ra­nje za­štit­nih ci­je­na, kao i kad bi, ka­ko je ka­zao, do­šlo do do­go­vo­ra iz­me­đu pro­iz­vo­đa­ča i ot­ku­plji­va­ča, od­no­sno la­na­ca mar­ke­ta, o to­me šta da se pro­iz­vo­di, u ko­jim ko­li­či­na­ma, te kad bi se una­pri­jed do­go­vo­rio pla­sman ro­ba.
– Po­treb­no je da obje stra­ne do­go­vo­re ci­je­ne ko­je su pri­hva­tlji­ve i za jed­nu i za dru­gu stra­nu, jer se sa­mo ta­ko mo­že na­sta­vi­ti la­nac pro­iz­vod­nje – ka­zao je on.
Po­ljo­pri­vrednk Žar­ko Ma­raš uka­zao je na to da je go­di­na po­če­la ki­šom, što je stvo­ri­lo pro­ble­me u pro­iz­vod­nji, ali je i po­sku­pi­lo zbog ve­ćih ula­ga­nja u za­šti­tu i pri­pre­mu pro­iz­vod­nje.
– Ot­kup je bio na ni­vou pret­hod­nih go­di­na, osim pa­ra­daj­za, ko­ji se ove go­di­ne ne­što vi­še uvo­zio u od­no­su na pret­hod­ne, jer ga je ma­nje i bi­lo. Na­ža­lost, pa­ra­dajz ni­je po­sti­gao ci­je­nu, iako je svud u okru­že­nju bio sku­plji. Do­ma­ći pa­ra­dajz se pro­da­vao po ci­je­ni od tri do pet eura po gaj­bi, a uvo­zni po osam do 10 eura. Da se de­si­lo da je pa­ra­dajz u okru­že­nju bio 20 cen­ti, naš pa­ra­dajz uop­šte ne bi­smo mo­gli ni da pla­si­ra­mo. Ne ra­di se o lo­šoj ci­je­ni, ne­go o pro­da­ji, jer su svi po­zna­ti kup­ci ot­ka­za­li i mo­ra­la su se tra­ži­ti ne­ka dru­ga rje­še­nja – re­kao je on po­ja­šnja­va­ju­ći da je kod pa­ra­daj­za ove go­di­ne pre­su­dio iz­gled, a ne kva­li­tet, jer je pa­ra­dajz iz uvo­za „po­bi­je­dio” u estet­skom smi­slu.
On oče­ku­je da će se u na­red­nom pe­ri­o­du po­sti­ći do­go­vor iz­me­đu tr­go­vač­kih la­na­ca i po­ljo­pri­vred­ni­ka, ka­ko bi se do­ma­ća ro­ba vi­še ot­ku­plji­va­la, jer na taj na­čin ne bi do­šlo do sma­nje­nja do­ma­će pro­iz­vod­nje zbog uvo­za.
– Ove go­di­ne je sma­nje­na pro­iz­vod­nja pa­ra­daj­za, a uko­li­ko bi se trend ta­kvog uvo­za na­sta­vio i da­lje, ili ako se kva­li­tet do­ma­ćeg ne po­dig­ne na ve­ći ni­vo, ne znam da li će uop­šte bi­ti ren­ta­bil­no pro­iz­vo­di­ti pa­ra­dajz. Mi­slim da do­sta pro­iz­vo­đa­ča raz­mi­šlja o to­me da sma­nji pro­iz­vod­nju pa­ra­daj­za ili da je pot­pu­no pre­ki­nu – ka­zao je Ma­raš.
J.V.


Šan­sa u ja­go­di­ča­stom vo­ću

Po ri­je­či­ma Ali­gru­di­ća, do­ma­će tr­ži­šte, osim ve­će pro­iz­vod­nje po­vr­ća, zah­ti­je­va i ve­ću pro­iz­vod­nju ja­go­di­ča­stog vo­ća.
– To je ve­li­ka šan­sa za pro­iz­vo­đa­če, ma­li­na, ku­pi­na, bo­rov­ni­ca či­ja je ci­je­na ja­ko do­bra – ka­zao je on.
Do­ma­ći pro­iz­vo­đa­či, ka­ko je is­ta­kao, po­kri­va­ju sve­ga 20 od­sto tr­ži­šta, a šan­su vi­di u pre­o­sta­lih 80 od­sto, što, ka­ko je ka­zao, ni­je ne­iz­vo­dlji­vo, uko­li­ko bi do­šlo do udru­ži­va­nja pro­iz­vo­đa­ča, plan­ske pro­iz­vod­nje, kao i for­mi­ra­nja za­štit­nih ci­je­na.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"