Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
DPS sakrio 8.000 eura od Poreske uprave * Osumnjičeni za pokušaj likvidacije „kavčanina” * Deset Rusa spašeno u moru * Firma bliska „škaljarcima” duguje pola miliona * DPS sakrio 8.000 eura od Poreske uprave * Albumi uvijek drugačiji, potpis uvijek isti * Svjetlost Časnog krsta nad Barom
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 09-06-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Vladimir Putin, predsjednik Rusije:
– Treći svjetski rat bio bi kraj civilizacije.

Vic Dana :)

Sretnu se Euro, Dolar i Dinar, i počnu da se razmeću pričama o svojoj sličnosti sa nekim životinjama. Kaže Euro:
– Ja sam kao tigar! Ja kad skačem, skačem nezadrživo, silovito, rušim sve pred sobom...
Na to će Dolar:
– Ja sam kao antilopa. Kad ja skačem, skačem visoko i daleko, skačem elegantno... Na kraju će Dinar:
– A ja sam kao lav!
– Otkud ti kao lav?
– Pa lijepo, kad vi skočite, ja RIKNEM.
Otvori Kinez frižider i ukapira da je prazan. Zakuka Kinez:
– Ajoj meni, nemam ni kučeta ni mačeta.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo DIREKTOR ASK MIMO ZAKONA PREUZEO OVLAŠTENJA SAVJETA I OD SKUPŠTINE ZATRAŽIO SMJENU VANJE ĆALOVIĆ MARKOVIĆ
Većina u Savjetu nema zamjerke na direktorovu samovolju: sa jučerašnje sjednice Uhvaćen u manipulaciji, pa napustio sjednicu Zakonom o sprečavanju korupcije propisano je da smjenu člana Savjeta može tražiti samo to tijelo, i to na predlog tri člana, a nikako direktor
Dan - novi portal
Direktor Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) Sreten Radonjić poslao je Skupštini odluku u kojoj je ustvrdio da je član Savjeta ASK Vanja Ćalović Marković prekršila Zakon o sprečavanju korupcije, te tražio njenu smjenu, čime je zloupotrijebio položaj i preuzeo ovlaštenja tijela koje treba njega da kontroliše. To što je na njegovu manipulaciju i zloupotrebu ukazala Ćalović Markovićeva on je napustio sjednicu Savjeta iako je obavezan da prisustvuje zasjedanjima. Ćalović Markovićeva je na sjednici Savjeta ASK ocijenila da je Radonjić očigledno zaobišao Savjet, koji je jedini nadležan da predloži njenu smjenu, a sve s ciljem da je ukloni iz te institucije jer je ona, pored Evropske komisije, jedan od najvećih kritičara njenog rada i direktora Radonjića. Ćalović Markovićeva je navela da je na djelu očigledan pokušaj političke smjene. Podsjetimo, u Skupštini većinu ima DPS sa koalicionim partnerima.
Da je Radonjić djelovao mimo Zakona o sprečavanju korupcije svjedoči sam taj akt, u kojem se u članu 87 jasno navodi postupak razrješenja člana Savjeta, upravo iz razloga da bi se sačuvala nezavisnost tog tijela koje kontroliše i smjenjuje direktora. U zakonu se navodi da član Savjeta može biti razriješen prije isteka vremena na koje je izabran na lični zahtjev; zbog trajnog gubitka radne sposobnosti; ako se naknadno utvrdi da ne ispunjava uslove za članstvo zbog postavljanja na neku drugu javnu funkciju i ako povrijedi odredbe ovog zakona i poslovnik o radu Savjeta.
– Razloge za razrješenje utvrđuje Savjet i o tome obavještava nadležni odbor (Odbor za antikorupciju Skupštine). Postupak za razrješenje pokreće se na predlog najmanje tri člana Savjeta – navodi se u zakonu, i dodaje da Skupština razrješava člana Savjeta na predlog nadležnog odbora.
Ipak Radonjić se u svom dopisu Skupštini pozvao na član 42, koji se odnosi generalno na sve javne funkcionere, prije svega na one za koje posebnim zakonom nije razrađen način smjene. Agencija za sprečavanje korupcije se Ćalović Markovićom bavila prije svega sa aspekta člana Savjeta, pa bi u skladu s tim i trebalo da za njenu eventualnu smjenu primijeni odredbe koje je za to propisao zakon.
Prekinuta sjednica
Rasprava oko odluke za Ćalović Markovićevu juče je na Savjetu bila toliko žučna, da je direktor Radonjić u jednom trenutku napustio zasjedanje, iako je po pravilniku o radu obavezan da prisustvuje. Nekoliko minuta poslije toga predsjednik Savjeta Goranka Vučinić prekinula je sjednicu usred riječi Vanje Ćalović Marković, tako da su samo nekoliko sekundi nakon toga u sali za sastanke bili samo novinari, a nijedan član Savjeta.
Tome je prethodilo usvajanje zaključaka Savjeta koji će biti poslati Skupštini. Većina je bila za to da se Skupština izvijesti kako je direktor ispoštovao preporuku Savjeta i donio odluku u postupku koji se vodio protiv Ćalović Markovićeve, da im je dostavio odluku, da Ćalović Markovićeva ne može odlučivati o njoj i da su odlučili da o svemu izvijeste Skupštinu.
Vanja Ćalović Marković je tražila da se u dopisu Skupštini navede da će članovi Savjeta nakon pravosnažnosti odluke o njenom kršenju zakona, odnosno presude Upravnog suda pred kojim je ona pokrenula spor, odlučiti o pokretanju postupka za njeno razrješenje. To ipak nije prihvaćeno, jer su za taj predlog glasali samo Ćalović Markovićeva i Ristan Stijepović.
Takođe nije prihvaćen ni predlog da se sve odluke i zaključci Savjeta pošalju Skupštini, uz obrazloženje da je sve to javno i dostupno na sajtu ASK.
Ćalović Markovićeva je optužila predsjednika Savjeta Goranku Vučinić da ostalim kolegama očima signalizira da ne glasaju za određene zaključke jer znaju da ne idu u korist direktoru.
– Zašto uopšte Savjet šalje dopise Skupštini o jednom predmetu kada nemamo takvu praksu za sve ostale? Savjet suprotno zakonu informiše Odbor za antikorupciju i daje legitimitet za donošenje jedne političke smjene člana Savjeta, odnosno mene – kazala je Ćalović Markovićeva.

Brani se gdje te pozovu

U raspravu se uključio i direktor Radonjić ponavljajući stare optužbe da je Vanja Ćalović Marković svoje članstvo u Savjetu koristila „za realizaciju biznis planova MANS-a”. Naveo je da je parlamentu dostavio svoju odluku, iako na njoj nema njegovog potpisa, tražeći da se u skladu sa zakonom o njoj izjasne u roku od 60 dana i obavijeste ga koje su mjere preduzeli.
– Ova odluka je jasna, pravno čista i jedna od najjednostavnijih koje smo donijeli – rekao je Radonjić, optužujući Ćalović Markovićevu da je zbog projekta koji je MANS realizovao s Evropskom delegacijom sebi platu povećala sa 140 na 2.400 eura.
– Branite se gdje vas pozovu. Mi stojimo iza odluke, a vaši privatni interesi i zloupotrebe su očigledni – kazao je on.
Ćalović Markovićeva mu je kazala da on zloupotrebljava zakon jer ona može biti smijenjena samo po članu 87, a ne 42.
– Demonostrirate jedno brutalno vulgarno tumačenje zakona. Savjet pokreće moju smjenu, a ne direktor – navela je ona, dodajući da direktor manipuliše njenom platom jer nije tačno da joj je zbog jednog projekta plata povećana, već da joj je 2006. plata bila 140 eura, a kasnije je povećana i da je 2.400 bruto iznos, sa porezima i doprinosima, a ne neto.

Uskraćeno pravo na odbranu

Ćalović Markovićeva je ukazala da je ASK donijela odluku o tome da je ona prekršila zakon jer je kao izvršni direktor MANS sklopila ugovor vrijedan 149.000 eura, a da su naveli da su radili po inicijativi Vuka Maraša. Ona je istakla da ASK nije razmatrala navode iz Maraševe inicijative, koja je sadržala optužbe koje je Radonjić iznosio na njen račun da nema dovoljno iskustva da bude član Savjeta ASK, da je prekršila zakon jer je MANS dobio prijavu za korupciju od Patricije Pobrić, koju nije proslijedila ASK i da koristi „Dan” za iznošenje kritika na račun ASK zahvaljujući tome što je supruga zamjenika glavnog i odgovornog urednika našeg lista Nikole Markovića, ali da su je optužili za četvrtu stvar.
– Izjašnjenje u postupku je obavezno, i optuženoj strani se mora omogućiti da učestvuje u postupku, u kojem se utvrđuju sve činjenice i okolnosti. Ja u ovom postupku nisam učestvovala i nisam mogla da se izjasnim na okolnosti koje mi se stavljaju na teret. Mene su saslušali prije nego što su izviđene činjenice i okolnosti koje su mi kasnije stavljene na teret. Moja velika je zabrinutost da to nije slučaj samo za mene. Prema Evropskoj konveniciji o ljudskim pravima ja sam imala pravo na odbranu, koje mi je onemogućeno. ASK je nakon iznošenja moje odbrane sakupljala optužbe na koje mi nije data mogućnost da se izjasnim. Proglašena sam krivom bez mogućnosti da se izjasnim u postupku, što je obaveza po zakonu i Evropskoj konvenciji – navela je Ćalović Markovićeva.M.S.

Ja tebi serdare, ti meni vojvodo

Savjet ASK je na jučerašnjoj sjednici razmatrao postupke davanja mišljenja zbog sumnje u postojanje sukoba interesa ili ograničenja u vršenju javnih funkcija, koje je ASK donijela u toku 2017. godine. Načelnik Odsjeka za sprečavanje sukoba interesa Maja Karas Bošković predstavila je Savjetu način pokretanja postupaka, prikupljanja informacija, informisala Savjet da je Agencija nakon sprovedena 64 upravna postupaka tokom 2017. godine utvrdila kršenje zakona za 42 javna funkcionera. U 37 slučajeva postupalo se po prijavi drugog fizičkog ili pravnog lica, a 27 postupaka je vođeno po službenoj dužnosti.
– Agencija je u toku prošle godine dala 127 obavezujućih mišljenja, po zahtjevima javnih funkcionera, kao i organa vlasti, koja su se između ostalog odnosila i na potencijalnu sumnju o postojanju sukoba interesa javnih funkcionera. Nakon odluka i mišljenja Agencije, 37 funkcionera je podnijelo ostavke, četiri su razriješena, dok su dvije odluke o izboru i imenovanju stavljene van snage – kazala je Karas Boškovićeva.
Svi članovi Savjeta bili su zadovoljni iznijetim podacima, i pohvalili su rad ASK. Vanja Ćalović Marković je rekla da je pustila da se svi ishvale, jer ju je interesovalo da vidi kako će sjednice izgledati kada nju smijene.
– Biće, ja tebi serdare, ti meni vojvodo. Nikom ništa ne smeta, osim Evropskoj komisiji i meni – kazala je Ćalović Markovićeva.
Predsjednik Savjeta Goranka Vučinić joj je odgovorila da je lijepo što se identifikuje sa EK, ali da su oni u njihovom izvještaju „pročitali sve ono pozitivno”, a da su donijeli plan da se pozabave onim što je okarakterisano kao izazov. Na to joj je koleginica Ćalović Markovićeva odgovorila da se vidi da su preskakali rečenice, pa i cijele pasuse.
Član Savjeta Ristan Stijepović je rekao da očekuje neke konkretne predloge, a ne samo kritike.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"