Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Bombaški napad na Branovog druga * Za putovanja potrošili 50 hiljada eura * Razveden svaki četvrti brak * Za ajfon bivšeg ministra 1.200 eura * Bombaški napad na Branovog druga * Govornik * Građanin u pravnom sistemu
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-05-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Milka Tadić Mijović, izvršni direktor Centra za i:
– Dan je slobode medija, a svi slučajevi od ubistva Duška Jovanovića, kao i ostali napadi na novinare, još uvijek nijesu riješeni.

Vic Dana :)

Plavuša pita momka:
– Šta ti se više sviđa, moje seksi tijelo ili moje predivno lice?
Momak je odmjeri od glave do pete, pa odgovori:
– Tvoj smisao za humor!
Hvali se komšinica:
– Moja kćerka je imala dva prosca, bankara i biznismena.
– Pa, koji se usrećio?
– Bankar, udala se za biznismena!
Jednog dana učiteljica je zadala da se napiše sastav koji sadrži riječ: ananas. Perica je napisao:
– Moj tata je primio platu, napio se i sve potrošio, a na nas nije mislio.
– Vidimo se večeras?
– Ne mogu, imam smrtni slučaj!
– Ijao, baš mi je žao,... a ko ti je umro?
– Umrla mi svaka želja da te vidim!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Balkan - datum: 2018-05-02 GODIŠNJICA AKCIJE „BLJESAK” I DALJE BUDI GORKA SJEĆANJA
Protjerano 15.000 Srba Srbi pamte egzodus i traže pravdu, a Hrvati slave pobjedu Zvaničnici RS su u Gradiški, a državni vrh Hrvatske u Okučanima obilježili godišnjicu, koja je za RS podsjećanje na egzodus Srba iz Hrvatske, a za Hrvate dan kada su specijalne jedinice u akciji „Bljesak” „oslobodile to područje”
Dan - novi portal
Navršavaju se 23 godine od akcije „Bljesak”, u kojoj je 1. i 2. maja 1995. godine ubijeno ili nestalo 283 Srba i protjerano oko 15.000, za šta još niko nije odgovarao.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je u Gradišci, gdje su juče obilježene 23 godine od egzodusa Srba iz zapadne Slavonije, u akciji „Bljesak”, da je jasno da za Srbe nema pravde i da moraju da nađu neki drugi način da dođu do istine.
– Očigledno je da pravosuđu u BiH apsolutno nije prioritet suđenje za zločine nad Srbima. Vidjeli smo to u nedavnoj farsi koja se zove Dudaković. Trebalo je 12 godina da nekadašnji komandant Petog korpusa takozvane Armije BiH Atif Dudaković bude priveden, identifikovan kao onaj koji naređuje da se pobije i očisti sve što je srpsko, a onda dobijamo još jedan moralni šamar od pravosuđa BiH koje kaže da on može da se brani sa slobode – rekao je Dodik.
Dodik je poručio da Srbi moraju biti jedinstveni i, kako je naveo, čuvati dvije države – Srpsku i Srbiju.
– Ako nemamo državu, nijesmo slobodni. U kakvom teškom položaju su Srbi najbolje vidimo u Federaciji BiH, Hrvatskoj, Sloveniji, Crnoj Gori, Makedoniji i samoproglašenom Kosovu – kazao je Dodik nakon pomena.
Prema njegovim riječima, ne treba vjerovati u pravdu koja je zakašnjela, nedovoljna i ponižavajuća za Srbe, nego je potrebno jačati vlastite potencijale i Republiku Srpsku.
Protiv Srba u zapadnoj Slavoniji krenulo je više od 16.000 pripadnika hrvatskih oružanih snaga, navodi u saopštenju Dokumentaciono-informacioni centar „Veritas”.
– Snage UN, koje su na vrijeme bile upozorene od hrvatskih generala, tada su se povukle, prepuštajući narod na milost i nemilost agresoru – dodaje se u saopštenju.
Narod zapadne Slavonije krenuo je u egzodus prema Republici Srpskoj, a na putu prema „mostu spasa” do rijeke Save sustizale su ih – avionske bombe, maljutke iz helikoptera, topovske granate i snajperski meci, podaci su tog centra.
Oko 1.450 pripadnika Srpske vojske Krajine je zarobljeno, većina na prevaru uz pomoć snaga UN, tvrdi se u saopštenju „Veritasa”.
Hrvatski sudovi su osudili veliki broj zarobljenih Srba, a nekoliko desetina zarobljenika prošlo je višegodišnje torture u zloglasnoj „Lori” u Splitu.
– Civili koji nijesu napustili svoja ognjišta smješteni su u logore, a za to vrijeme pravoslavni hramovi i srpska imanja su opljačkana i uništena. Uskoro su i oni, uz pomoć snaga UN i humanitarnih organizacija, prevezeni u RS i Srbiju, a od njih se u Hrvatsku vratilo tek oko 1.500 – navedeno je u saopštenju.
Hrvatski generali – Petar Stipetić, Luka Džanko, Marijan Mareković, Mladen Kruljac i brigadir Stjepan Gašljević, koji su izveli akciju „Bljesak”, još su na slobodi.
Pred nacionalnim pravosuđima Hrvatske, Srbije i BiH pokrenuto je nekoliko krivičnih postupaka za zločine nad Srbima, koji su završeni ili su još u pretkrivičnoj ili istražnoj fazi.
S druge strane, u zagrebačkom Županijskom sudu u toku je suđenje u odsustvu Milanu Martiću i Milanu Čeleketiću, tadašnjem predsjedniku RSK i komandantu Srpske vojske Krajine zbog „osvetničkog raketiranja hrvatskih gradova” nakon akcije „Bljesak” – saopštio je „Veritas”.
Zvanična Hrvatska obilježava 23. godišnjicu vojno-policijske operacije „Bljesak”, a na centralnoj svečanosti u Okučanima državni vrh prisustvovao je otkrivanju spomen-obilježja „Kristalne kocke vedrine” u spomen hrvatskim braniteljima poginulima u akciji u kojoj je, kako se navodi, oslobođena Zapadna Slavonija.
Zajednički vijenac položili su predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović, predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković i predsjednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković.
Uz njih su bili i ministar obrane Damir Krstičević, ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved.
– Ovdje smo da odamo počast braniteljima i zahvalnost njihovim porodicama – kazao je Plenković novinarima nakon svečanosti.
Pročitana su imena branitelja poginulih u akciji „Bljesak”, za njih je održana minuta ćutanja, a potom je opisana akcija „Bljesak”.
„Bljesak” je prethodio operaciji „Oluja”, koja je uslijedila nakon tri mjeseca i koja je za posledicu imala iseljavanje stotine hiljada srpskih izbjeglica.
Član Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Mladen Ivanić, koji je prisustvovao jučerašnjem obilježavanju godišnjice egzodusa Srba iz zapadne Slavonije 1995, izjavio je da političari treba uporno da insistiraju da zločini nad srpskim narodom budu adekvatno kažnjeni.
– Ključna odgovornost za to je na pravosudnim institucijama BiH – poručio je Ivanić.
Osvrnuo se na hapšenje, a potom i puštanje ratnog komandanta tzv. Armije RBiH Atifa Dudakovića i istakao da je u tom slučaju „pokazan neviđen politički pritisak na pravosudne institucije”.
Ivanić je u izjavi novinarima dodao da ga u ovom slučaju iznenađuje potpuni nedostatak komentara predstavnika međunarodne zajednice, prenijela je Fena.
Podsjetimo, na jučerašnji dan 1995. godine Hrvatska je pokrenula akciju „Bljesak”, u kojoj je sa područja zapadne Slavonije, za samo 36 časova, protjerano 15.000 Srba, 283 je ubijeno ili nestalo, među kojima 57 žena i devetoro djece.
Operacija „Bljesak” bila je vojno-policijska akcija koji su sprovele hrvatske vojne, paravojne i policijske snage pod rukovodstvom tadašnjeg predsjednika Hrvatske Franja Tuđmana.
(RTS)

Iznenadili i CIA

Hrvatska vojno-policijska akcija „Bljesak”, koja se dogodila 1. i 2. maja 1995. godine iznenadila je i, inače, dobro obaviještenu američku CIA na šta ukazuju zapisnici sa sastanka održanog 4. maja, samo dva dana nakon ove akcije, piše hrvatski portal Ekspres.hr.
Možda i važnije od toga, navodi portal, zapisnici pokazuju koliko su se SAD protivile oružanom oslobođenju, kako se navodi, okupiranih područja zapadne Slavonije.
– Prisutni su izrazili zabrinutost zbog vojne situacije u Hrvatskoj. Zamjenik šefa CIA jasno je savjetovao prisutne da je situacija zapaljiva i da postoji mogućnost ozbiljne eskalacije sukoba u Hrvatskoj i Bosni, uključujući i srpsku intervenciju, uz minimalno prethodno upozorenje – navodi se u zapisniku i dodaje: „Prisutni se slažu da hrvatskom predsjedniku Tuđmanu nije bilo jasno da američka vlada ne odobrava hrvatske poteze. Odlučeno je da su potrebni određeni koraci kako bi se jasnije iskomunicirala američka zabrinutost”.
Kao važno portal navodi da je sastanku prisustvovao i Ričard Holbruk.
Upravo na njega i njegove saradnike iz američkog ministarstva spoljnih poslova pala je odluka da izvrše pritisak na Franju Tuđmana.
Jedan od predloga bio je, dodaje se, i sastanak sa zamjenikom američkog predsjednika Al Gorom i to u Londonu.
– Prisutni se slažu da treba izvršiti pritisak na sve nivoe hrvatske vlasti kako bi prihvatili blaže stavove: demilitarizacija oslobođenih područja, povratak srpskih civila i ponovna uspostava UNCRO-a u Sektoru Zapad. Prihvati li Hrvatska ove predloge, SAD bi podržale raspoređivanje hrvatske civilne policije u Sektoru Zapad i uklanjanje vojne sile RSK – navodi se u zapisniku uz napomenu da taj zadatak pripada ministarstvu spoljnih poslova.
A to, navodi se, znači Holbruku i njegovim saradnicima.
U zapisniku piše i da su prisutni raspravljali o potrebnim koracima kako bi se osiguralo da Hrvati jasno vide američke stavove o njihovim vojnim operacijama.
– Prisutni nalažu da se odmah obavijesti hrvatska strana o našoj dubokoj zabrinutosti te da predložimo sastanak zamjenika predsjednika s predsjednikom Tuđmanom u Londonu kao jedan od načina prenošenja informacija Hrvatima o brizi zbog Tuđmanove vojne operacije – piše u dokumentima CIA, prema hrvatskom portalu.
Ekspres piše i da je „apsolutni uspjeh” Bljeska razbjesnio i rukovodstvo, kako se navodi, pobunjenih Srba, pa je Milan Martić naredio granatiranje Zagreba kasetnim bombama.

I dalje čekaju posmrtne ostatke svoje djece

U Crkvi Svetog Marka u Beogradu služen je parastos za 283 Srba ubijenih u vojnoj akciji hrvatskih snaga u zapadnoj Slavoniji „Bljesak” 1995. godine, za šta još niko nije odgovarao.
Parastos, koji su služili sveštenici Crkve Svetog Marka, organizovalo je Udruženje „Suza” koje je na ovaj način podsjetilo na razmjere zločina.
Predstavnici Udruženja položili su vijence i cvijeće u obližnjem Tašmajdanskom parku na spomenik srpskim žrtvama ratova na području bivše Jugoslavije.
Parastosu su prisustvovale porodice žrtava, kao i predstavnici izbjegličkih udruženja i udruženja žrtava.
Predsjednik Upravnog odbora Udruženja „Suza” Dragana Đukić izjavila je novinarima da se navršavaju 23 godine od pogibije Srba u zapadnoj Slavoniji, te da je hrvatska akcija „Bljesak” ostavila veliki trag na porodice žrtava.
– Poslije 23 godine sjećamo se tih dana i cijele ove sedmice smo tužni – rekla je ona, navodeći da su porodice srpskih žrtava nezadovoljne, jer se još mnogo njihovih srodnika vode kao nestali.
Ona je napomenula da je problem nestalih podignut na najviši nivo, ali da obećanja zvaničnika ne prati njihova realizacija.
– Ne možemo da vjerujemo da se i poslije 23 godine samo priča, a da rezultata nema – navela je Đukićeva.
Ona je dodala da neke majke i dalje čekaju posmrtne ostatke svoje djece da bi ih sahranile.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"