Referendumi o većoj regionalnoj autonomiji, sprovedeni u Italiji, odličan su evropski model koji bi se mogao primijeniti i u Hrvatskoj, smatra počasni predsjednik Istarskog demokratskog savjeta i poslanik u Evropskom parlamentu Ivan Jakovčić, komentarišući rezultate legalnih referenduma sprovedenih u italijanskim oblastima Lombardija i Veneto.
Jakovčić smatra da se ovakav način traženja veće regionalne autonomije može provesti i u Hrvatskoj. To ima posebnu težinu kad dolazi iz usta predstavnika Istre, županije i nesuđene regije, koja se već godinama najglasnije zalaže za decentralizaciju i regionalizaciju zemlje, napominje se u tekstu Indeksa.
– Za razliku od referenduma u Kataloniji, koji je bio jednostrani potez katalonske vlade, referendumi u italijanskim regijama Veneto i Lombardija su legalni – ističe Jakovčić.
Prema njegovim riječima, oba referenduma su uspjela, naročito onaj u Venetu, gdje je gotovo 60 odsto građana izašlo na birališta, od čega je ogromna većina glasala za veću regionalnu autonomiju.
– Vrlo je važno da su ti referendumi sprovedeni u skladu s italijanskim zakonima – dodaje Jakovčić. On ocjenjuje da referendumi sprovedeni u Italiji mogu biti dobar evropski model koji omogućava građanima koji žele veću regionalnu autonomiju da se o tome izjasne.
Kako navodi Jakovčić, u Lombardiji je na referendum izašlo samo 36 odsto građana, ali to je, prema tamošnjim pravilima, dovoljna izlaznost. – Ti su referendumi izgrađeni na Ustavu i demokratskim načelima talijanskog društva – dodaje Jakovčić.
– Taj model referenduma dobar je i za Hrvatsku. Postoje hrvatske oblasti, osim Istre tu su i neke druge, u kojima su aktivni pokreti za većom autonomijom. Pitajmo građane žele li, ili ne, veću autonomiju svojih oblasti – predlaže evroposlanik IDS-a i član poslaničke grupe Saveza liberala i demokrata za Evropu u Evropskom parlamentu.
Kako ocjenjuje Indeks, jasno je da bi Istra prva koja bi tako nešto sprovela.
– Pozivam da razmislimo na koji način možemo postići viši stepen decentralizacije u Hrvatskoj. Siguran sam da bi dublja decentralizacija bila na dobrobit svih hrvatskih građana – zaključio je Jakovčić.
Istarski političari već godinama traže veću autonomiju. „Indeks” smatra da je stidljiva najava mogućeg referenduma, koja dolazi iz usta predstavnika IDS-a, zapravo velik korak u tom smjeru.
A da Istra ima pravo na nezadovoljstvo, na fiskalnom planu pokazuju i brojke. Tako je u januaru 2015. godine predstavljena studija Instituta za javne finansije koja nosi naziv „Učinci decentralizacije u Republici Hrvatskoj na ekonomski i fiskalni položaj Istarske županije”.
– Iznos od 800 miliona kuna (oko 106.500.000 evra) viška koji je ostvaren na području Istarske županije dovoljan je za izgradnju jedne bolnice i univerzitetskog kampusa godišnje – stajalo je na sajtu IDS-a kad je studija objavljena. Drugim riječima, Istra je, za vrijednost novca koji je od početka projekta izgradnje nove bolnice u Puli 2003. godine uplatila u budžet, mogla da izgradi 16 bolnica, naveli su iz IDS-a tada konkretan primjer.(RTS)