Crna Gora nema jasan zakonodavni okvir koji precizira način angažmana Vojske Crne Gore u civilne svrhe, pokazala je analiza NVO Građanska alijansa iz koje smatraju da vojnike nije trebalo angažovati u kontroli sprovođenja mjera za sprečavanje širenja virusa korona prije eventualnog uvođenja vanrednog stanja. Programski direktor Građanske alijanse Milan Radović pozvao je juče nadležne da se vojska povuče sa ulica, ali iz Ministarstva odbrane su za „Dan” kazali da Vojska Crne Gore nije tu da kontroliše sprovođenje mjera za suzbijanje pandemije Kovid-19, već da svojim prisustvom podsjeti na važnost poštovanja mjera dijeleći maske i sredstva za dezinfekciju u cilju očuvanja zdravlja naših građana.
Vojska je na ulice izvedena i u prvom talasu pandemije virusa korona, ali je njihov izlazak juče izazvao negodovanje građana, najviše na društvenim mrežama. U ministarstvu uvjeravaju da su tu da pomognu građanima.
– U skladu sa svojom trećom misijom, a to je pružanje podrške civilnim institucijama i stanovništvu prilikom suprotstavljanja različitim vrstama izazova, rizika i prijetnji nevojne prirode, pripadnici Vojske Crne Gore na terenu ovakvim akcijama, ali i konstantnim dekontaminacijama zdravstvenih i drugih objekata pokazuju da su uz svoje građane u svim situacijama. Podsjećamo da je Vojska od početka pandemije aktivno uključena u borbu protiv širenja virusa korona u Crnoj Gori, dekontaminacijom javnih površina, zdravstvenih i drugih javnih objekata, obezbjeđivanjem karantina, dostavljanjem pomoći ugroženom stanovništvu, kao i medicinskim transportom – kazali su iz ministarstva.
Analiza Građanske alijanse pokazuje da normativni okvir u oblasti angažovanja vojske u civilne svrhe treba znatno unaprijediti, te da ovako važno pitanje ne smije biti prepušteno slobodnom tumačenju nepreciznih i neusaglašenih zakonskih odredbi.
– Sa druge strane, imajuću i vidu atmosferu straha, veliki broj pripadnika Uprave policije (najviše po glavi stanovika u Evropi), smatramo da vojsku nije trebalo angažovati, već je za njen angažman trebalo sačekati eventualno uvođenje vanrednog stanja – navode iz Građanske alijanse, ističući da odsustvo komunikacije sa građanima može dovesti do stvaranja panike i straha koja u ovim uslovima nije svrsishodna.
Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti ne spominje Vojsku Crne Gore među subjektima koji učestvuju u obezbjeđivanju i sprovođenju zaštite stanovništva od zaraznih bolesti.
âLiberalna partija (LP) ocijenila je da je Vojska Crne Gore angažovana protivno Ustavu i nezakonito, te da bi je trebalo povući sa ulica.
âM.S.
Nikakva novost, i u martu prošle godine su bili na ulicamaâAnalitičar
Marko Begović kaže da uvođenje vojske nije novost, jer su od početka pandemije njeni pripadnici angažovani na različitim poslovima koji uključuju dezinfekciju i čišćenje javno-zdravstvenih objekata i drugih prostora i objekata od značaja, dopremanja neophodnih potrepština građanima i transport osjetljivog materijala.
– Javno-zdravstvena situacija je veoma ozbiljna, i zahtijeva uvođenje vanrednog stanja. No, ovdje se postavlja pitanje šta je sa civilnom zaštitom i ukupnom strukturom koja bi trebalo da odgovori na izraženi javno-zdravstveni izazov. Čini se da je postojeća struktura zrela za sveobuhvatnu reformu jer je neophodno stvoriti jedan rezistentan i dinamičan institucionalni aranžman koji će imati spreman sistemski odgovor. Na koncu, mnogo je izazova, a plašim se premalo ozbiljnosti i državničke spremnosti – kaže Begović.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.