Državna revizorska institucija (DRI) dala je duplo negativno mišljenje na završni račun budžeta Opštine Ulcinj za 2018. godinu. Opština, čiji je predsjednik
Ljoro Nrekić (DPS), dobila je negativno mišljenje na finansijsku reviziju i na reviziju pravilnosti. Nrekić je na mjesto predsjednika došao 17. maja prošle godine umjesto
Nazifa Cungua (Forca).
Finansijska revizija je utvrdila da je Opština Ulcinj nerealno iskazala podatak što je dovelo do razlike u finansijskom rezultatu od 263,5 hiljada eura, odnosno za taj iznos je uvećan profit u 2018. godini. Opština ga je iskazala u iznosu od 564,6 hiljada, a DRI je utvrdila da je trebalo da iznosi 301,1 hiljadu eura.
Revizija je utvrdila da su primici iskazani u iznosu od 6,2 miliona eura, umjesto 5,8 miliona.
– Do netačnog iskazivanja prihoda došlo je zbog uključivanja iznosa od 515,6 hiljada eura na račun 732 – sredstva prenesena iz prethodne godine, koja se prilikom izračunavanja finansijskog rezultata ne uključuju u prihode tekuće godine – piše u izvještaju koji potpisuje član senata
Zoran Jelić.
Zatim, stavka povećanje/smanjenje depozita je prikzana u iznosu od 147,9 hiljada, a treba 367,8 hiljada. Takođe, DRI je utvrdila da su prihodi od Egalizacionog fonda umanjeni za 200 hiljada. Zbog svega navedenog suficit Opštine treba umanjiti za 263,6 hiljada eura.
Kada je u pitanju revizija pravilnosti, odnosno usklađenost poslovanja sa zakonima i propisima, DRI je utvrdila čak 23 nepravilnosti i dala isto toliko preporuka Opštini Ulcinj.
Vrhovna revizija je utvrdila da planiranje budžeta nije zasnovano na realnim osnovama, usled čega je tokom godine morala pribjegavati značajnim rezovima u planu primitaka i izdataka.
– To se naročito odnosi na kapitalni budžet, gdje su izdaci za lokalnu infrastrukturu, prvobitno planirani u iznosu od 8,6 miliona, rebalansom umanjeni na 819,9 hiljada, odnosno za 7,8 miliona, što je rezultiralo neizvršenjem brojnih projekata planiranih kapitalnim budžetom. Takođe, javne nabavke za 2018. godinu nisu realno planirane, s obzirom na to da je plan nabavki iznosio 10,4 miliona eura, dok je izvršenje plana ostvareno u iznosu od 375,9 hiljada, odnosno 3,62 odsto – piše u izvještaju.
Pregledom plaćenih faktura utvrđeno je da ne postoji sistem dvojnog potpisa, zatim, da Opština nije uspostavila unutrašnju reviziju. Utvrđeno je da Opština nije, shodno članu 33 Zakona o komunalnoj policiji, obezbijedila saglasnost ministarstva prije određivanja većeg broja komunalnih policajaca od broja predviđenog zakonom.
Opština nije dostavljala kvartalne i godišnje finansijske izvještaje Ministarstvu finansija do kraja februara tekuće za prethodnu godinu. Revizijom je utvrđeno da poslove utvrđivanja obaveza po osnovu lokalnih komunalnih taksi, evidenciju o zaduženju i isplati tih taksi, kao i njihovu kontrolu vrši šef inspekcije i inspektori lokalnih javnih prihoda, što nije u skladu sa Zakonom o upravljanju i unutrašnjim kontrolama u javnom sektoru.
Opština je morala da smanji izdatke za plate za 10 odsto, što nije učinila. Utvrđeno je da nije redovno izmirivala obaveze za bruto plate zaposlenih, pa je izvršenje iznosilo 1,3 miliona ili 58,8 odsto plana. Takođe, Opština nije polugodišnje izvještavala MUP i Ministarstvo finansija o rješavanju viška zaposlenih.
Utvrđeno je da nakon isteka mandata rukovodiocima i pomoćnicima organizacionih jedinica Opština nije raspisivala javne konkurse već su imenovali vršioce dužnosti na duži vremenski period nego što je predviđeno zakonom.
Revizijom je utvrđeno da je 45 lica bilo angažovano ugovorom o djelu za poslove iz redovne nadležnosti i da im je isplaćeno 55.707 eura, kao i da u izvještaju o budžetskom zaduženju, koji se kvartalno dostavlja Ministarstvu finansija, nema podataka koji se odnose na zaduženja javnih preduzeća i ustanova čiji je Opština osnivač.
D.M.
Spor sa Rekreatursom opterećuje funkcionisanjeNajznačajniji sudski postupak koji će imati negativan uticaj na finansijski položaj Opštine jeste pravosnažno okončani postupak u predmetu tužioca „Rekreaturs“. Presudom Apelacionog suda Crne Gore preinačena je presuda Privrednog suda i obavezana Opština da po osnovu naknade materijalne štete zbog rušenja 573 stambene jedinice turističkog naselja K1 u Ulcinju isplati tužiocu iznos od četiri miliona sa zakonskom zateznom kamatom počev od 20.4.2012. godine, i da na ime naknade troškova postupka isplati iznos od 136.780 eura.
Presudom Vrhovnog suda izjavljene revizije su odbijene kao neosnovane. Do 30. septembra prinudno je naplaćen iznos od 1,8 miliona, što u znatnoj mjeri dodatno opterećuje funkcionisanje Opštine. Opština je radi deblokade žiro računa zatražila pomoć od Vlade.DRI je utvrdila čak 23 nepravilnosti i dala isto toliko preporuka Opštini Ucinj