Tržište električne energije u Crnoj Gori nije zaživjelo pune tri godine, pa domaćinstva i dalje snabdijeva samo Elektroprivreda (EPCG). Domaćinstva se i dalje oslanjaju na regulisanje cijene električne energije, zbog čega ove godine struja nije poskupjela više od šest odsto, iako je na berzama poskupljenje bilo iznad tog procenta. Upravo je cijena ta koja je razlog što nema novih snabdjevača za domaćinstva na našem tržištu. U odnosu na 2015. godinu, kada je tržište otvoreno, pojavili su se novi snabdjevači, ali nijedan nije za domaćinstva.
– Regulatorna agencija za energetiku (RAE) do danas je izdala pet licenci za snabdijevanje električnom energijom – EPCG, Uniprom, Montenegro bonus, Petrol Crna Gora MNE i Energia power & gas. Od ovih pet snabdjevača trenutno samo EPCG snabdijeva domaćinstva. U zahtjevu za izdavanje licence i firma Petrol Crna Gora MNE je planirala da snabdijeva domaćinstva – naveli su za „Dan“ iz RAE.
Tržišni snabdjevači, kako su naveli, rade na ekonomskim principima, odnosno posluju u cilju povećanja dobiti.
– Kolika će dobit biti od obavljanja ove djelatnosti zavisi od umješnosti i vještine licenciranih subjekata u obavljanju tržišnih aktivnosti, prije svega u sposobnosti da po što povoljnijim uslovima nabave električnu energiju za snabdijevanje svojih kupaca, sopstvene efikasnosti, odnosno sposobnosti minimalizovanja svojih troškova poslovanja, ali i razvoja atraktivnih paketa za potencijalne kupce. Sa druge strane, stepen aktivnosti snabdjevača zavisi od isplativosti planiranih aktivnosti. Uslovi za razvoj maloprodajnog tržišta, odnosno jačanja konkurencije, stvoreni su – naveli su iz RAE.
Do polovine 2016. godine, problem za ulazak novih snabdjevača je bio što Distribucija nije bila izdvojena iz Elektroprivrede.
– Iste godine su donesena i pravila o promjeni snabdjevača krajnjih kupaca električne energije i time svim kupcima omogućen odabir snabdjevača. Za raziliku od ostalih snabdjevača prisutnih na crnogorskom tržištu, EPCG je već decenijama pozicionirana blizu kupaca, što se može smatrati kao prednost u ranim fazama otvaranja tržišta, odnosno periodima edukacije kupaca o mogućnostima koje su im na raspolaganju – kazali su iz RAE na čijem čelu je Branislav Prelević.
Snabdijevanje električnom energijom je tržišna kategorija djelatnosti u elektroenergetskom sektoru, što znači, kako su naveli, da uslovi na tržištu diktiraju pojavu novih snabdjevača.
– U konkretnom slučaju, da bi otpočeli snabdijevanje kupaca na crnogorskom tržištu, snabdjevači treba da naprave sopstvenu računicu koliko im se u datim okolnostima isplati da uđu u ovaj biznis. Očekivani doprinos otvaranja maloprodajnog tržišta, odnosno razvoja konkurencije, jeste poboljšanje kvaliteta usluga koje se pružaju kupcima uz formiranje adekvatne cijene proizvoda. U konkretnom slučaju, proizvod ne mora biti samo kVh utrošene električne energije, već kVh električne energije određenog kvaliteta ili porijekla. Eventualna regulacija cijene električne energije za domaćinstva bi takođe odslikavala tržišna kretanja – kazali su oni.
Prema njihovim riječima, cijena električne energije u Crnoj Gori nije predmet regulacije još od 2011. godine. Trenutna ograničenja koja su propisana Zakonom o energetici, u smislu kretanja cijene električne energije, prelazno su rješenje i koliko su povoljna za potrošače, u smislu zaštite od tržišnih kretanja, ne predstavljaju povoljno okruženje za subjekte koji funkcionišu na tržišnim principima.
– Veleprodajno tržište električne energije u Crnoj Gori postoji dugi niz godina, još iz perioda kada je zbog velikih potreba potrošnje, prevashodno velikih industrijskih potrošača direktno priključenih na prenosni sistem, u godišnjim energetskim bilansima postojao stalni manjak električne energije koji je pokrivan putem javnih tendera, znači na tržišnim principima, koje je raspisivala EPCG kao jedinstveno elektroprivredno preduzeće. Treba, međutim, napomenuti da je istovremeno i svaki veliki potrošač imao pravo, ukoliko je to za njega povoljnije, da samostalno, mimo EPCG, nabavlja energiju za svoje potrebe, što je KAP u više navrata koristio. Ipak, za ovakav način trgovanja ne može se reći da predstavlja ciljani tržišni model – zaključili su iz RAE.D.M.
Na berzi veća cijena
EPCG je cijenu električne energije za domaćinstva i male kupce polovinom decembra 2017. godine utvrdila u iznosu od 40,27 eura po megavat-satu (mVh).
– Ista cijena se primjenjuje tokom cijele 2018. godine. Poređenja radi, ponderisana cijena električne energije na berzi u Budimpešti (HUPX) u februaru 2018. godine je bila 8,6 odsto veća od cijene koja se primjenjuje u Crnoj Gori i iznosila je 43,73 eura po mVh – naveli su iz RAE.