Crnu Goru će preskupo koštati neuspješno partnerstvo Vlade sa A2A, jer država i Elektroprivreda (EPCG) nemaju, i moraće da pozajme stotine miliona eura da bi Italijanima isplatili akcije i sporne dividende, ocijenio je ekonomski analitičar i manjinski akcionar EPCG Dejan Mijović.
Komentarišući predlog odluke o prihvatanju ugovora o izvršenju put opcije, koji je Skupština juče usvojila glasovima vladajuće koalicije, naveo je da se Vlada već dodatno zadužila, i da će EPCG to morati uskoro da uradi pošto ostane bez ušteđevine nakon preuzimanja akcija i obaveza Rudnika uglja (RUP).
– Međutim, mnogo više ćemo svi mi dodatno izgubiti na imidžu poželjne investicione destinacije, jer će međunarodni poslovni svijet radije povjerovati italijanskoj firmi da je crnogorska vlast kriva a ne oni za neuspjeh ovog partnerstva. Dovoljno će biti da A2A pomene kao argument da je Vlada više godina tjerala da ulaže u gradnju neisplativog drugog bloka termoelektrane Pljevlja, da bi odmah nakon dogovorenog razlaza sama odustala od tog projekta – kazao je Mijović.
Dodao je da zbog tog lošeg vladinog imidža, A2A nije uspjela ni uz pomoć ugledne savjetničke firme Rothchild da udomi svoj manjinski paket u EPCG, nego samo da sklopi dva ugovora o povjerljivosti sa nepoznatim investitorima, čije pominjanje u ugovoru predočenom na usvajanje Skupštini treba shvatiti kao njihovo interesovanje za otkup većinskog vlasništva nad EPCG. U Skupštini su o toj tački raspravljali sat vremena, a ministarka ekonomije Dragica Sekulić kazala je da je ugovor reprogram put opcije i umjesto da Vlada u narednih sedam godina plaća po 35,7 miliona eura, stvoreni su uslovi da se u naredne dvije godine plaća u četiri tranše i to djelemično iz budžeta države, a djelimično od sopstvenih sredstava EPCG.
– Prvu tranšu plaća država od 1. maja, a diskontovanjem iznosa od 250 miliona eura na neto sadašnju vrijednost uštedjeli smo skoro 20 miliona eura. Prosječna cijena akcije onda dođe 4,2 eura, dok je prema osnovnom scenariju put opcije ona bila 4,6 eura – kazala je Sekulić.
Predlog ugovora o izvršenju put opcije, podrazumijeva da se italijanskoj A2A do 31. jula isplati preko 120 miliona eura, a do polovine naredne godine još 110 miliona, što je ukupno 230 miliona eura.
Predsjednik odbora za ekonomiju Predarag Sekulić naglasio je da je riječ o poslu koji je dobar za Crnu Goru i da ako se želi naći nešto što je negativno u čitavoj priči, možda su to bila prevelika očekivanja od A2A u EPCG.
– Tu prije svega govorim o onome što je pitanje investicija u veliki izvor energije, ali čini mi se da ni tu nije vrijeme posebno izgubljeno jer već sad imamo raspisane tendere za ono što je pitanje izgradnje hidroelektrane na rijeci Komarnici – kazao je Sekulić.
Poslanik Aleksandar Damjanović je naveo da niko nije imao dilemu u pogledu potrebe da država ima dominantno vlasništvo i u EPCG i u RUP, ali da će se žestoko sporiti oko načina kako je to izvedeno, pogotovo oko cijene koju su građani Crne Gore morali da plate da bi se posao priveo kraju.
– Ovo je posao koji se mogao obaviti mnogo jeftinije, uključujući i besplatno spajanje RUP-a sa EPCG, a ne plaćanjem svojevrsnog reketa. Ovaj posao je završen na maksimalno skup način za Crnu Goru i da je bilo volje i pameti, moglo je jefitnije – kazao je Damjanović.
Naveo je da je nevalidan način na koji je podnijet predlog odluke jer ne sadrži ni datum kada je bila sjednica Vlade, ni ko je potpisao ugovor, zaključivši da je u pitanju samo žurba i trka da se sve završi do 1. maja.D.M.– A.Đ.
Korupcija na najvišem nivou
Mijović je naglasio da su kontakti sa investitorima na temu pune privatizacije EPCG vjerovatno već ostvareni, a pošto se njihov identitet nepotrebno krije, sasvim je legitimno posumnjati da se iza te tajnovitosti skriva korupcija na najvišem nivou.
– S obzirom na ranije iskustvo, ne bi čudilo i da je posao sa odabranim partnerom već sklopljen i da je sve ovo samo njegova naknadna formalizacija. Privatizacija je, inače, u ovom slučaju potpuno suvišna jer EPCG može uspješno funkcionisati sa dobrim menadžmentom ako mu se Vlada ne bi miješala u posao, kao što čini otkad je preuzela upravljačka prava od A2A – zaključio je Mijović.