Umjesto Skupštine Crne Gore, članove Savjeta Radio-televizije Crne Gore (RTCG) treba da bira Agencija za elektronske medije (AEM). To, između ostalog, piše u amandmanima novoformirane nevladine organizacije (NVO) Media centar, na Zakon o nacionalnom javnom emiteru RTCG.
Predstavnici te NVO predstavili su juče predlog amandmana, koje će dostaviti Ministarstvu kulture.
– Ovo udruženje smo osnovali zato što smatramo da je ugrožen javni interes u oblasti informisanja agresivnim i nezakonitim djelovanjem vlasti u odnosu prema nacionalnom javnom servisu, nepridržavanjem važećih propisa i nastojanjima Vlade da na brzinu, bez neophodnih prethodnih koraka, izmijeni set medijskih zakona – kazao je Dragoljub Vuković, predsjednik Skupštine Medija centra.
Iz te NVO saopštili su da žele da pomognu započeti proces izrade zakona i ukažu na moguća rješenja kako bi „RTCG bio istinski javni servis koji pripada svim građanima Crne Gore”.
– Nedavna iskustva sa nezakonitim djelovanjem poslanika u Skupštini Crne Gore u odnosu na članove Savjeta RTCG uticala su na predlog rješenja. Sam postupak ostaje isti kao što je propisano aktuelnim zakonom, ali se mijenja organ koji sprovodi proceduru. Sadašnji zakon nudi dovoljne garancije za nezavisnost Savjeta RTCG, ali se ovaj propis nije poštovao u Skupštini Crne Gore – saopšteno je iz Medija centra.
Direktor te NVO Goran Đurović istakao je da treba imati na umu da se izmjene Zakona o nacionalnom javnom emiteru RTCG sprovode u trenutku najboljeg poslovanja javnog servisa u prethodnih 30 godina.
– RTCG je konačno imao pozitivan finansijski bilans, po povjerenju građana je, prema istraživanjima RTCG, na prvom mjestu, proces digitalizacije se sprovodi, a uspostavljeni su i mehanizmi za osiguranje većeg stepena profesionalnosti i odgovornosti u radu – kazao je Đurović.
Dodao je da treba da se i poveća veza RTCG sa građanima.
– Kroz već ostvareno povećanje sredstava iz postojećeg izvora (budžet Crne Gore) treba da se uvede i radio-difuzna taksa, koja će pojačati vezu građana sa RTCG i doprinijeti stvaranju potrebe za kontrolom javnog servisa od strane samih građana – rekao je Đurović.
Dodao je da se radi o tome da fizička lica u radnom odnosu treba da plaćaju radio-difuznu taksu koja je određena procentom u odnosu na njihove bruto zarade (0,5 odsto bruto ličnog dohotka za prethodni mjesec).
– Radio-difuznu taksu bili bi dužni da plaćaju svi koji su kod poslodavca angažovani ugovorom o radu, kao i penzioneri čija je penzija iznad prosječne neto zarade u Crnoj Gori – 505 eura u neto iznosu. Broj penzionera koji ispunjavaju ovaj uslov je mali. Na taj način se obezbjeđuje socijalna komponenta u kojoj manje plaćaju oni koji manje zarađuju. Obaveza direktne radio-difuzne takse na račun RTCG je na poslodavcu, koji uplatu vrši u momentu isplate zarada. Dio sredstava koji bi se prikupio od radio-difuzne takse usmjeravao bi se za Fond za podsticanje medijskog pluralizma, kojim upravlja regulatorno tijelo za elektronske medije (AEM) – rekao je Đurović.
Vl.O.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.