Prema podacima do kojih je došao „Dan”, podgorička kompanija „Bemaks” u poslednje tri godine od poslova sa državom prihodovala je najmanje 26 miliona, što je uticalo i na ogromnu zaradu u prošloj godini koju je ta firma prijavila Poreskoj upravi.
Kompanija „Bemaks” je u izvještaju navela da ima 74,95 miliona čiste zarade, dok je u prošloj godini poslovala u plusu 20 miliona eura. To pokazuju finansijski izvještaji za prošlu godinu, koje je Poreskoj upravi dostavio Veselin Kovačević, koji se vodi kao osnivač i izvršni direktor te kompanije.
„Bemaks” je godinama jedna od najprofitabilnijih i najangažovanijih građevinskih firmi u Crnoj Gori i finansijski stoji bolje od većine državnih preduzeća. „Ova kompanija” je vrlo čest učesnik u državnim poslovima i jedan je od najvećih podizvođača na izgradi autoputa Bar–Boljare. Podaci koliko „Bemaks” godišnje prihoduje od učešća u projektu izgradnje dionice autoputa nijesu javni. Pored tog angažmana sa državnom, ova kompanija je vrlo često angažovana na poslovima koje naručuju državni organi ili institucije putem javnih tendera. Podaci do kojih je došao „Dan” pokazuju da je „Bemaks” u poslednje tri godine od poslova sa državom prihodovao najmanje 26 miliona.
U prošloj godini „Bemaks” je za samo tri posla, koja je dobio javnim tenderima, od države dobio preko četiri miliona eura. U 2016. „Bemaks” je za državu odradio poslove za koje je dobio 15 miliona eura. Vrijednost tih poslova u 2015. godini iznosila je preko 7,5 miliona eura.
Prema finansijskim iskazima, podgorička firma posjeduje stalnu imovinu vrijednu 79,7 miliona eura, što ukazuje da je vrijednost nekretnina, postrojenja i opreme koju ima „Bemaks” porasla za 18 miliona u odnosu na godinu ranije.
„Bemaks” ima gotovo 56 miliona obrtnih sredstava i 14 miliona kategorisanih kao „zalihe”.
Ova kompanija je u toku prošle godine prihodovala 86,6 miliona eura, dok su rashodili iznosili 23 miliona prije oporezivanja.
Iskaz o tokovima gotovine pokazuje da je podgorička firma u prošloj godini imala 102 miliona priliva, što je za 60 miliona više nego u 2016. godini. Prema ovom dokumentu, prilivi gotovine u najvećoj mjeri poticali su od prodaje i primljenih avansa – 100 miliona, te primljenih kamata iz poslovnih aktivnosti i ostalih primanja iz redovnog poslovanja. Odlivi gotovine iz poslovnih aktivnosti – isplate dobavljačima, avansi, zarade, plaćene kamate, porez na dobitak, plaćanja po osnovu javnih prihoda, iznosili su 83 miliona eura.
Za kupovinu nematerijalnih ulaganja, nekretnina, postrojenja, opreme i bioloških sredstava lani je utrošeno 14,5 miliona eura.
Statistički aneks pokazuje da „Bemaks” prosječno ima oko 145 zaposlenih, što je povećanje u odnosu na godinu prije.
Ta kompanija prihodovala je četiri miliona eura od prodaje robe, 79,9 od prodaje proizvoda i usluga i 470.100 od subvencija, dotacija i donacija. „Bemaks” je od zakupnina zaradio 1,2 miliona eura. Troškovi proizvodnih usluga iznosili su 21,7 miliona, a neproizvodnih usluga i reprezentacije 505.000. „Bemaks” je lani dao 60.215 eura za reklame, propagandu i sajmove.
Firmu „Bemaks” godinama su povezivali sa takozvanom „ekipom iz Granda”. Takođe, sa „Bemaksom” je godinama dovođen u vezu i Milan Roćen, bivši ministar inostranih poslova i nekadašnji savjetnik bivšeg premijera Mila Đukanovića. Pored Roćena, kao vlasnici „Bemaksa” pominjani su i Ranko Ubović i Aleksandar Mijajlović.
Roćen je u više navrata negirao navode da ima bilo kakve veze sa „Bemaksom”.
A.O.
Osnovani prije 11 godina
Kompanija „Bemaks“ je osnovana početkom 2007. godine. Prema podacima iz Centralnog registra privrednih subjekata (CRPS), njena djelatnost je „proizvodnja svježeg betona“.