-Piše: Nik Gašaj
Jedna od bitnih odrednica nacije svakako je nacionalni osjećaj. Nacionalni osjećaj možemo odrediti kao osjećaj pripadnosti određenoj grupi-naciji, koji je stečen procesom socijalizacije kroz koji se primaju jezik, tradicija i kultura određene nacije i preko kojeg se pojedinac poistovjećuje s grupom-nacijom, njenim vrijednostima i interesima. Jedno od standardnih određenja je i A. Smita (1973): „Nacionalni osjećaj je svijest o pripadnosti naciji i osjećaj solidarnosti s njenim članovima; takođe želja za jačanjem, slobodom i jedinstvom nacije“.
Etnički ili nacionalni identitet obično je rezultat zajedničkog porijekla, političke, kulturne i lingvističke istorije neke zajednice. Dok je nacionalni osjećaj, prije svega, psihološki osjećaj pripadnosti koji se oblikuje unutar jedne određene nacionalnosti. Pojedinac preuzima kulturu, oblike ponašanja i vrednovanja, osjeća se kao jedan od pripadnika određenog nacionalnog kolektiviteta.
Psihološki aspekt nacije ponajprije je osjećaj pripadnosti, zajedništva, sistem stavova prema vlastitoj nacionalnosti. Koliko god taj osjećaj nije konstitutivni element nacije u smislu uzročnosti, nastanka, on je konstitutivan u smislu trajanja i djelovanja nacije kao cjeline.
Nacionalni osjećaj i identifikacija su funkcionalni za pojedinca, kao i za samu nacionalnu zajednicu, budući da omogućava integraciju na osnovu nacionalne pripadnosti. Međutim, u složenim multietničkim društvima nacionalni osjećaj kao pozitivan element nacionalne integracije i formiranja pojedinca nerijetko se pretvara u svoju patologiju, u nacionalnu isključivost, etnocentrizam, šovinizam. Vjerovatno da je tačka razgraničenja u onom momentu kada se uz pozitivan odnos prema vlastitoj naciji javi negativan odnos prema drugima.
Nacionalna isključivost je posmatranje svih društvenih pojava isključivo kroz činjenicu pripadnosti vlastitoj naciji. Pripadnost naciji okosnica je svega, a njezin interes, koji je kod nacionalne isključivosti totalan i zahvata sve aspekte života, primarni je kriterijum društvenog vrednovanja.
Nacionalna isključivost je zatvaranje unutar grupe i suprotstavljanje drugim grupama. Ako je kriterijum socijalnog kontakta isključivo nacionalna pripadnost pojedinca, ako se pojedinc kao ličnost prosuđuje prema nacionalnoj pripadnosti i ako se pripadnici drugih nacionalnosti doživljavaju kao homogena, nama suprotstavljena grupa, tada smo suočeni s nacionalnom isključivošću.
Nacionalna isključivost je gubljenje vlastitog identiteta i podvrgavanje grupi. Budući da je nacionalno ishodište svega, grupa daje podršku i podstiče pojedinca koji stiče svoju vrijednost isključivo preko nacionalne identifikacije. Identitet i vrijednost pojedinca gube se, postoji samo „mi“ u suprotnosti s „onima“, s tim da smo „mi“ oličje svih vrlina, a „oni“, naravno, svega najgorega. Taj osjećaj „mi“, koji je inače jedan od bitnih kriterijuma formiranja grupe, u konfrontaciji s drugima, onemogućava individualnu afirmaciju, djelovanje pojedinca kao subjekta, ali zato ujedno omogućava kompenzaciju individualnih slabosti grupnim „kvalitetima“.
Nacionalna isključivost je dominacija emocionalnog prosuđivanja i potiskivanja racionalnog. Nacionalne predrasude izrazito su emocionalno zasićene. Zamjenom ličnog identiteta identitetom grupe – nacije, u oštroj suprotnosti prema drugim grupama, kod pojedinca dolazi do snažnih emocija, odbacuju se razumsko rasuđivanje, kritičnost i svi argumenti i, kako kaže, Supek „pojmovno mišljenje i moralna odgovornost nalaze se u najnižoj osjeci“. To je stanje euforije kada masa, parola, poklič usmjeravaju ponašanje. Jedna poslovica kaže: „Kad se razvijaju zastave, sav razum je u trubi!“
U isključivom pristupu, tražeći opravdanje za dominantni položaj i privilegije određenih društvenih grupa, insistira se na antropološko-rasnim teorijama. Po tim teorijama čovjek i čitava društvena grupa određeni su biološkim nasleđem, u okviru kojeg postoje genetske razlike koje uslovljavaju pripadnost i sposobnost naroda na dominantnu poziciju.
U vezi s tim pristupom teško je ne prihvatiti davno izrečene riječi Džona Stjuarta Mila (1848): „Od svih vulgarnih oblika bježanja od razmatranja posledica efekata socijalnih i moralnih uticaja na ljudsku svijest, najvulgarniji je onaj koji pripisuje raznolikost u ponašanju i karakteru urođenim, prirodnim razlikama“.
Zagovornici koncepcije etnocentrične superiornosti ističu: „čitava naša istorija dokazuje da je naš narod hrabar, pošten, radan, nadaren i da zaslužuje da služi kao primjer drugim narodima, da vlada drugim narodima, koji su od njega gori, a uspijevaju samo lukavstvom i pokvarenošću“. Takođe, naučna saznanja ukazuju da je do određene mjere izvjestan etnocentrizam stalna osobina svih naroda koji, selektivnom interpretacijom istorije, njeguju mitove i legende slavne prošlosti, nacionalnih junaka, pobjeda i mučeništva. Pa, ipak, kada takva glorifikacija poprimi oblike euforičnog uzdizanja sebe u suprotnosti prema drugima, u stvari radi se o jednom od pokazatelja nacionalističkog sindroma. Uvijek je prisutna svojevrsna grandomanija, odnosno fenomen super kompenzacije i stvaranja nacionalne mitologije. Dokazi superiornosti vlastite nacije pronalaze se iz jednog segmenta istorije ili kulture, zanemarujući sve ostale činjenice i fenomene koji bi ih mogli dovesti u pitanje. Takva ideološka i politička doktrina u svojoj krajnjoj konsekvenci političke primjene dovodi do poznate maksime „krvi i tla“, odnosno do genocida nad čitavim narodima.
I, na kraju, lijepo i podsticajno zvuče riječi iz preambule statuta organizacije Unesko: „Budući da ratovi započinju u svijesti ljudi, u svijest ljudi treba ugraditi odbranu mira!“.
(Autor je politikolog)