Vlada Hrvatske je u ponedjeljak dogovorila da odredi rok vlastima u Srbiji za nostrifikaciju suspenzije zakona o univerzalnoj jurisdikciji, izjavio je odlazeći ministar spoljnih poslova u tehničkoj vladi Hrvatske Miro Kovač, prenijela je Hina.
– Ako gospodin Vučić smatra da on to ne mora da sprovodi, on svoju zemlju neće uvesti u Evropsku uniju – rekao je Kovač odgovarajući na konstataciju novinara da srpski premijer ne shvata tako hrvatske zahtjeve.
Samo nekoliko sati nakon što je Srbija u Briselu otvorila poglavlja 23 i 24, zvanični Zagreb je ponovio prijetnje da će onemogućiti Beogradu da zatvori pomenuta poglavlja, ukoliko hrvatski zahtjevi u vezi sa ukidanjem zakona o univerzalnoj jurisdikciji, pravima nacionalnih manjina i saradnji sa Haškim tribunalom ne budu ispunjeni.
Kovač takođe tvrdi da je otvaranjem poglavlja srpski zakon o univerzalnoj jurisdikciji „de fakto suspendovan”.
Iako je evropski komesar za proširenje Johanes Han prekjuče u Briselu izjavio da zakon o jurisdikciji, na čijoj izmjeni Hrvatska insistira u procesu pregovora Srbije sa EU, nije dio pregovaračkog procesa, Kovač tvrdi suprotno i kaže da je na hrvatski zahtjev u zajednički pregovarački okvir ušla formulacija kojom se ističe „potreba za regionalnom saradnjom i dobrosusjedskim odnosima u procesuiranju ratnih zločina, uključujući i cilj da se izbjegne sukob nadležnosti...”
– Ovo pitanje nije dio sporazuma o pristupu Srbije EU – poručio je Han u ponedjeljak, odgovarajući na pitanje novinara hrvatskog Večernjeg lista na zajedničkoj pres konferenciji sa srpskim premijerom Vučićem i Miroslavom Lajčakom, predsjedavajućim međuvladine konferencije Srbija–EU.
Zato, rekao je Han, nijesmo smatrali da je potrebno time se baviti.
Han je, naime, rekao da Hrvatska i Srbija zapravo imaju slična pravna rješenja, ali različite stavove o tome i da zato i postoji „Berlinski proces pomirenja, suočavanja sa prošlošću, ali i gledanja u budućnost”.
Uprkos tome, Kovač je novinarima u Zagrebu kasno sinoć, nakon razgovora sa hrvatskim braniteljima, koji se inače protive davanju saglasnosti Zagreba da omogući Srbiji da otvori poglavlja 23 i 24, rekao da će Beograd „morati da ukine nadležnost za ratne zločine u Hrvatskoj”.
– To konkretno znači da Srbija mora ukinuti nadležnost za ratne zločine u Hrvatskoj, moraće taj zakon da promijeni, mora će da ga suspenduje – kazao je Kovač i dodao da je taj zakan sa jučerašnjim danom „de fakto suspendovan”.
Naveo je da će Srbija morati u potpunosti da sarađuje sa Haškim sudom, uvažavati, primjenjivati sve njegove presude i odluke, a svi oni koji su optuženi, kako je rekao, moraće biti izručeni Haškom sudu.
Srbija će takođe, rekao je, morati s Hrvatskom da radi na pronalaženju nestalih, posmrtnim ostacima i razmjenjivati informacije.
– Moraće omogućiti žrtvama rata pravo na odštetu te omogućiti da hrvatska manjina ima svog zagarantovanog predstavnika u Narodnoj skupštini – rekao je dalje Kovač.
– Mi sada očekujemo od vlasti u Srbiji da ne komentarišu na svoj poseban način ove obaveze koje su prihvatili u Briselu na međuvladinoj konferenciji, nego očekujemo da počnu da primjenjuju obaveze – rekao je Kovač.
Ne želimo, kazao je, da Srbija zastrašuje hrvatske branitelje, hrvatske državljane nekakvim izjavama o tome da će nekoga progoniti.
– To ne dolazi u obzir. Hrvatska ima svoje pravosuđe, Hrvatska je zadužena za hrvatsku teritoriju, a Srbija i njeno zakonodavstvo za ratne zločine ne mogu biti nadležni za Hrvatsku i za hrvatske državljane. To više neće biti moguće – kazao je Kovač poručivši da će hrvatski branitelji biti sigurni na hrvatskoj teritoriji za šta će im garantovati hrvatska država.
Kovač je rekao i da će Zagreb pažljivo pratiti sprovođenje tih, kako je rekao, obaveza bez kojih „Srbija neće moći napredovati prema Evropskoj uniji”.
(Tanjug)