KOTOR - Prva „Berza suvenira“, u organizaciji Mjesne zajednice Stari grad i agencije „Advandž“ (Advantage) iz Bara, okupila je juče na kotorskoj rivi dvadesetak izlagača iz Crne Gore. Na štandovima su se mogli naći ručno rađeni ćilimi, posuđe, organski sapuni, razni nakit i drugo, a manifestacija nije bila prodajnog, već izložbenog karaktera. Ističući da je Kotor poznat po velikom broju suvenirnica, a da su u ponudi većine fabrički suveniri, uvezeni iz drugih zemalja, predsjednica MZ Stari grad Dragana Knežević kaže da će berza biti prilika da kotorski trgovci među ponuđenom robom pronađu nešto interesantno za njihove police, a što je isključivo proizvodeno u Crnoj Gori. Zadovoljna je, kaže, odzivom izlagača, iako ih se bilo prijavilo više, ali su pojedini u međuvremenu odustali zbog nedoumice oko vremenskih prilika.
- Ovaj broj pokazao se kao sasvim dovoljan za lokaciju na kojoj smo odlučili da se održi manifestacija. Danas je inače početak kruzing sezone tako da ni ovaj šareniš nije na odmet i okviru turističke ponude i izgleda našeg grada, sasvim lijepo izgleda i nije narušio ambijent - , kazala je Kneževićeva za „Dan“.
Neobične slike u osnovi rađene od drveta i kamenčića iz mora, ali i zanimljive krpene lutke koje u stvari predstavljaju vrećice za odlaganje kesa izložila je Podgoričanka Nataša Strugar, dok je njena sestra Marina Jovanović ponudila umjetničke slike rađene tehnikom akril.
Pohvalivši se da za svoje rukotvorine koristi ekološke i materijale iz prirode, i da „oživljava kamen“, Nataša nam se pohvalila da je ovim poslom počela da se bavi iz hobija i ljubavi prema ručnom radu tek nedavno, tačnije prije pola godina.
- Ovo je drugi sajam na kojem učestvujem, a očekujem i otkup mojih proizvoda od zainteresovanih galerija. Inače, tek sam sada došla i još ništa nijesam prodala. Da izradim jednu lutku, pri čemu koristim vunicu, platno, pamuk, plastičnu dugmad, treba mi je jedan dan pošto se svaki dio radi posebno i onda se sklapaju. Za ovaj posao treba znati dobro da se plete, šije, veze - napominje ona.
Kada su u pitanju cijene, kaže da se kreću od 10 eura, koliko koštaju lutke, do 25 eura koliko se treba izdvojiti za određene slike.
Stari zanat; tkanje na razboju, već godinama od zaborava čuva Svetlana Živković iz Pljevlja. Njene tkanice (milje za sto), stazice, šalovi i torbice, izrađene na tradicionalan način, ali u savremenom duhu, privlačile su pažnju posjetilaca. U svojoj radionici pod nazivom „Tkački kutak“, ona od prirodnih materijala; pamuka ili vune, izrađuje uglavnom o unikatne upotrebne ili dekorativne predmete.
-Cijene su pristupačne , trenutno su najskuplje torbe sa etno motivima po 25 eura, a najjeftijije tkanice po 8 eura. Prodaja ide jako loše, čak je i zabranjena. Mi smo svi ovdje došli sa jednim ciljem, a to je da zaradimo, i da pokrijemo troškove. Međutim ne smije da se prodaje, već samo da se posmatra sa čim nijesam bila upoznata do jutros kada sam došla - požalila se Živkovićeva.
B.M.