Zlocin
STEJT DIPARTMENT UKAZAO NA NERIJEŠENI SLUČAJ UBISTVA DUŠKA JOVANOVIĆA
Motiv ostao nepoznat
Šef informativne službe Srpske narodne stranke, saopštio je juče da sudeći po najnovijem izvještaju Stejt Departmenta, SAD i dalje pomno prate slučaj ubistva urednika "Dana" Duška Jovanovića. Prema njegovim riječima najflagrantniji primjer nefunkcionisanja sistema, što je navedeno i u Izvještaju Stejt dipartmenta je veliki broj neriješenih slučajeva najtežih zločina među kojima posebno ubistvo Duška Jovanovića.
Navodi se i očajno stanje u sudstvu i pravosuđu koje prijeti da čitavu Republiku uvede u stanje haosa u institucijama sistema, na radost raznih profitera i tajkuna bliskih vlasti.
U izvještaju Stejt dipartmenta za prošlu godinu konstatovano je da je ostao neriješen slučaj ubistva Duška Jovanovića, kao i da je optuženi za učešće u ovom zločinu Damir Mandić oslobođen optužbe. Stejt dipartment je naveo i da je motiv Jovanovićevog ubistva ostao nepoznat.
-Dobro bi bilo da ovi izvještaji najzad dobiju na težini i značaju tamo odakle se emituju, odnosno da se očituju kao neka vrsta konkretnog pritiska na aktuelni režim, jer bi to više značilo osiromašenim i obespravljenim građanima od puke retorike i nabrajanja onoga što svi u Crnoj Gori znamo – da je u Crnoj Gori na vlasti diktatura, uvezana sa korupcijom i kriminalom. Dakle, ako i izvještaji međunarodnih organizacija to govore bilo bi dobro da za ovaj režim uslijedi neka kazna, a ne da se, naprimjer, od izbora do izbora čiste otimačine predstavljaju pod floskulom ,,izbori su sprovedeni u fer i demokratskoj atmosferi, uz pojedinačne slučajeve kršenja izbornog procesa". Politička ideologija koja krađom i ucjenama dođe ne samo do vlasti nego i države, normalno da će se ponašati u skladu sa principima koji tu krađu i ucjenu promovišu kao vrhovnu vrijednost. Tako je i Crna Gora usled djelovanja DPS-a i njegovih koalicionih partnera od 1997 do danas postala leglo korupcije i kriminala i mjesto gdje se krše ljudska prava i slobode - istakao je Vučurović.
Brojne međunarodne organizacije ukazuju na činjenicu da ubistva novinara moraju biti do kraja rasvijetljena i da počinioci treba da budu izvedeni pred lice pravde.
Tako je izvršni komitet Svjetske novinarske federacije (IFJ) ranije saopštio da je prošle godine u različitim djelovima svijeta poginulo 125 novinara, najviše u istoriji novinarstva. Direktor Instituta za sigurnost novinara Rodni Pinder rekao je da bi Ujedinjene nacije u saradnji sa IFJ trebalo da usvoje posebnu Rezoluciju o bezbjednosti novinara.
- Strašna je činjenica da 90 odsto ubica novinara nikada nije kažnjeno - kazao je tada Pinder.
Generalni sekretar IFJ Aidan Vajt rekao je na sastanku te organizacije u Briselu da se stalni rast poginulih novinara nastavlja iz godine u godinu. član Izvršnog odbora IFJ Džim Boumelha predložio je da se Fond bezbjednosti u većoj mjeri posveti stanju u kritičnim državama i da izdvoji značajnija novčana sredstva za pomoć porodicama novinara koji su poginuli u posljednjih nekoliko godina.
Nikos Magrelis, iz Grčke, predložio je da IFJ sufinansira film o stradanjima novinara i prvo ga predstavi u onim državama čije Vlade nijesu učinile ništa da pronađu krivce.
Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija ranije je jednoglasno osudio ubistva i napade na novinare, apelujući na pripadnike oružanih formacija da prestanu da nasrću na medijske radnike i poštuju njihovu profesionalnu nezavisnost. Savjet bezbjednosti je, takođe, izrazio zabrinutost zbog povećanog nivoa nasilja nad novinarima i jasno osudio "namjerne napade na medije". Međunarodni komitet za zaštitu novinara saopštio je da je tokom 2006. godine u svijetu ubijeno 55 novinara.
Prema riječima predstavnika crnogorske opozicije, ovo je i jedna u nizu javnih opomena Crnoj Gori, koja je najmlađa članica Ujedinjenih nacija, a gdje je ubijen novinar jedinog nezavisnog lista, da se taj zločin do kraja mora rasvijetliti. Oni su ocijenili kako se od Crne Gore očekuje da pred lice pravde izvede sve osumnjičene za ovaj zločin i kazni ih po zakonu. Duško Jovanović je ubijen 27. maja 2004. godine ispred redakcije dnevne novine "Dan" dok se vraćao sa posla. Na njega je iz automatske puške ispaljeno više rafala, a povredama je podlegao oko četiri sata iza ponoći u Kliničkom centru Crne Gore.
Crnogorska policija je uhapsila i procesuirala zasad samo jedno lice.
Radi se o Damiru Mandiću, kojeg je 27. decembra prošle godine optužbe oslobodio sudija Radovan Mandić.
Nasuprot tome, zamjenik višeg državnog tužioca Ljiljana Klikovac u završnoj riječi iznijela niz materijalnih dokaza koji potvrđuju Mandićevo učešće u ovom zločinu, između ostalog, da je nabavio vozilo iz kojeg je pucano na urednika "Dana" i nalaze vještaka iz Visbadena koji su utvrdili da se DNK optuženog poklapa sa uzorkom koji je uzet sa jedne od pušaka koje su korišćene u atentatu. Optuženom je tokom suđenja oboren i alibi, a kao dokaz za to tužilac je ponudila telefonske listinge njegovih dolaznih i odlaznih poziva, na osnovu kojih je utvrđeno da se kritične noći nalazio u neposrednoj blizini lica mjesta.
Zamjenik višeg državnog tužioca Ljiljana Klikovac najavila je u svojoj završnoj riječi da će protiv određenih svjedoka nakon izricanja presude pokrenuti inicijativu za krivične postupke zbog davanja lažnog iskaza. Određeni svjedoci, prvenstveno Nenad Mićunović i Leon Drešaj, kako je kazala Klikovac, pokušali su da daju alibi optuženom, tvrdeći da su se kritične večeri u određenom periodu nalazili sa njim. Međutim, njegove odbrane su opovrgnute vještačenjem vještaka za telekomunikacije, koji je, istakla je zastupnik optužnice, analizom listinga dolaznih i odlaznih poziva sa telefona ovih svjedoka i optuženog utvrdio njihove približne lokacije u određenom vremenu.
M.V.R.-D.Ž.