Zlocin
PARLAMENTARNA VEĆINA GLASAČKOM MAŠINERIJOM ODBACILA PREDLOG OPOZICIJE DA SE RASPRAVLjA O REZOLUCIJI
Vlast neće istinu o ubistvu Duška Jovanovića
~Rezolucija se ni na koji način ne bavi presudom, niti prejudicira dalji sudski postupak, naveo je Šoć
Demokratska partija socijalista i Socijaldemokratska partija, kao parlamentarna većina, uz pomoć glasova Bošnjačke stranke, odbile su zahtjev opozicije da Skupština raspravlja o donošenju rezolucije za utvrđivanje odgovornosti za neuspjeh u rasvjetljavanju ubistva Duška Jovanovića, direktora i urednika dnevnog lista "Dan". Ovom pitanju parlament je posvetio manje od pola sata dozvoljavajući samo da predlagači obrazlože zahtjev za donošenje rezolucije i predstavniku vlasti, u ovom slučaju šefu skupštinskog zakonodavnog odbora, da objasni zašto ne prihvataju inicijativu. Nakon toga, zahvaljujući glasačkoj mašineriji, sa 38 ruku "za" vlast je odbila predlog i 30 poslanika opozicije ostavila u manjini i bez mogućnosti za raspravu o ovom pitanju. Jedini uzdržani poslanik prilikom glasanja o prihvatanju predloga na skupštinski dnevni red bio je Vaselj Siništaj (AA). Predlagačima "Srpskoj listi", Pokretu za promjene, SNP-u, NS i DSS-u u glasanju za rezoluciju pridružio se i Mehmet Bardhi (DSA).
Tvrdeći da ne postoji ni jedan politički, ustvanopravni niti bilo koji razlog da Skupština odbije raspravu o rezoluciji, predlagač Dragan Šoć (NS) istakao je da nema ustavno-pravnih prepreka da parlament polemiše o ovom aktu. On je poručio da je opozicija, kao predlagač, otvorena za eventualne sugestije za izmjene pojedinih djelova teksta i dopune ili drugačije modeliranje i prihvati ih kako bi došli do zajedničkog stava. Šoć je upozorio da parlament treba da prihvati ponuđeni akt iz političkih, društevnih i moralnih razloga, da to javno mnjenje očekuje od Skupštine i da poslanici moraju biti odgovorni predstavnici građana koji ih biraju.
- Rezolucija se ni na koji način ne bavi presudom, niti prejudicira dalji sudski postupak. Prvostepena presuda izrečena u slučaju Damira Mandića je samo povod da Skupština izrazi svoje mišljenje o jednom problemu i, po našem mišljenju neuspjehu države da ga riješi. Skupština na to ima pravo jer je najreprezentativniji i najlegitimniji državni organ i nije samo zakonodavni, već i političko-predstavnički - naveo je Šoć.
On je kazao da upravo činjenica da Skupština nema neposrednu pravnu naredbodavnu moć nad građanima i državnim organima, opšteprihvaćeno i u pravnoj teoriji i praksi ima legitimno pravo da daje svoj opštepolitički iskaz o društevnim fenomenima, činjeniciama i događaima za koje procijeni da su od šireg društevnog značaja. Šoć je naglasio da je "atentat na Duška Jovanovića izazvao veliku zabrinutost uz opštu osudu i domaće i strane javnosti", te da je taj događaj ocijenjen kao atak na temeljne vrijednosti jednog društva, na slobodu govora i prijetnja svim institucijama. Šoć je podsjetio da su u protekle dvije i po godine državni organi čvrsto obećavali da se intenzivno radi na istrazi povodom tog atentata, da postoje dokazi i da oni jasno upućuju i da će dovesti do rasvjetljenja toga ubistva. Donijeta je prvostepena presuda i, kako je naveo, sada nema krivca ni za saučesništvo u ubistvu Jovanovića.
- O prvostepenoj presudi javne izjave su dali predstavnici segmenata izvršne vlasti, državni tužilac Vesna Medenica kazala je da nikada ni pred jednim krivičnim vijećem nije bilo toliko čvrstih, nespornih i jasnih dokaza. Ako uzmemo u obzir da je ona samo stranka u postupku i da ima interes da to radi, ne možemo prenebreći činjenicu da je tužilac dio državnog segmenta i da taj njen iskaz direktno optužuje sud. Sa druge starne, šef policije Veselin Veljović rekao je u prvoj reakciji da je zaprepašćen presudom što, implicira da je njegovo uvjerenje takođe bilo da postoji dovoljan broj dokaza da se u sudskom postupku jasno dokaže i izvede odgovornost jedinog optuženog. On je kasnije rekao još nešto, što je strahovito važno - da policija ima saznanja i indicije, ali da nema jasnih dokaza sa kojima može u ovom slučaju izaći pred sud, što oponira svim prethodno datim izjavama javnih policijskih funkcionera u protekle dvije godine. Kada imamo ovaj zbir činjenica, rezolucija u našem predlogu traži objektivnu odgovornost onih organa i rukovodilaca koji su bili zaduženi da to izvedu do kraja. Odgovornost za jedan očigledan neuspjeh i to je pravo Skupštine da u ime javnosti koju predstavlja traži odgovornost - kazao je Šoć naglašavajući da se oko ove teme, čiji je konkretan povod atentat na Jovanovića, otvori širi problem odgovornosti i analiza neuspjeha državne vlasti za preko 30 nerasvijetljenih ubistava.
Obrazlažući odbijanje predloga opozicije, predsjednik skupštinskog Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo Miodrag Iličković ponovio je da je "donošenje presude isključivo pravo nadležnog suda" i da "ni Skupština, ni Vlada ne mogu odlučivati kako će sudovi suditi". Iličković je kazao da rezolucija nije u skladu sa Ustavom i ingerencijama parlamenta.
On je ocijenio da, s obzirom na to da u crnogorskom društvu postoje brojna nerasvijetljena ubistva i to istaknutih funkcionera bezbjednosnih struktura, krivična djela sa elementima organizovanog kriminala, korupcija, trgovina ljudima, opojnih droga i posljednje vrijeme i krivično djelo terorizma, "onda je krajnje vrijeme za političku akciju u kojoj i Skupština mora da nađe mehanizme za borobu protiv tih pojava u skladu sa svojim političkim autoritetom".
- Rezolucija je suprotna Ustavu u konkretnom slučaju. Međutim, i pored ovoga, postoje širom otvorena vrata koja dozvoljavaju parlamentarnu istragu, anketni odbor, ispitivanje u određenoj oblasti ili cijele oblasti, a ne samo pojedinačnog slučaja ili presude i razni drugi propisi - naveo je Iličković.
Ocjenjujući da je sudska vlast u Crnoj Gori ispoljila toliki stepen neažurnosti i neefikasnosti, i u pojedinim slučajevima neodgovornosti, Skupština situacijom u sudstvu treba da se pozabavi ispitivanjem da li je i koliko ova grana vlasti podložna političkom uticaju i u kojoj mjeri.

R.R.

Stanić: Najlakše je pobjeći

Poslanik "Srpske liste" Novica Stanić (SNS) predložio je u ime opozicije da skupštinski odbor za ljudska prava pozove na razgovor porodice čiji su članovi ubijeni a ubistva ostala nerasvijetljena. Dok je Stanić govorio, većina poslanika vladajuće koalicije već je napustila salu, zbog čega je on ocijenio da je "najlakše pobjeći".
Predsjednik parlamenta Ranko Krivokapić, zaključio je polemiku poručujući da ukoliko sastanak budu tražile porodice građana koji su ubijeni da će ih on primiti na razgovor.

Ćetković: I njihova dogorijeva

Borivoje Ćetković, predstavnik Socijalističke partije Jugoslavije, saopštio je juče da je očekivana odluka vlasti da ne podrži predlog za raspravu o rezoluciji.
- Dok su on oni, nema pravde za Duška. Ali, biće je i to uskoro jer i njihova dogorijeva - poručio je Ćetković.

REAKCIJE NA ODLUKU PARLAMENTARNE VEĆINE

Radulović: Licemjerno ponašanje vlasti

Poslanik Pokreta za promjene Branko Radulović kazao je da je krajnje licemjerno govoriti i tvrditi da rezolucija koju je predložila opozicija nema ustavni osnov "prije svega kada je riječ o individualnim slobodama i zaštiti ljudskih prava koje su temelj svakog Ustava i demokratski uređene države". Nije tačna ni tvrdnja, navodi Radulović, da "naša inicijativa narušava nezavisnost sudstva, ono je zavisno, ali ne od normi, zakona i struke, nego od vaninstitucionalnih moći i njihovih interesa". On tvrdi da je presuda sudije Radovana Mandića pravosnažna i krajnja "jer u posljednjih sedamnaest godina ne postoji slučaj da je Apelacioni sud preispitao i pokrenuo novi proces". Radulović je uvjeren da će dok slučaj stigne do Apelacionog suda, proteći najmanje četiri-pet godina i da će predmet, kako procjenjuje, da zastari, proces će biti prekinut i postupak ponovo vraćen na početak.
- Očito je da tragičan slučaj Duška Jovanovića i 30 i više ubistava pokazuje da se Crna Gora danas nalazi u raljama organizovanog kriminala i da je on u sprezi sa vrhom vlasti i pojedinaca iz institucija. Nema ni političke snage i energije, kao ni lične hrabrosti kada je u pitanju parlamentarna većina da se suoči sa onim što predstavlja krucijalni problem Crne Gore - ocijenio je Radulović.

Kadić: Bezobrazluk, drskost i glupa objašnjenja

- Postavlja se pitanje građanima koliko će još da trpe bezobrazluk, drskost i glupava objašnjenja ove vlasti. Ko još vjeruje da vlast svih ovih 17 godina ne vrši pritisak na sudstvo. Za mene je zapanjujuće i porazila me kao čovjeka ćutanje poslanika iz vlasti. Ne bih volio da sam u njihovoj poziciji, jer sam se kao poslanik i kao čovjek osjećao strašno dok sam prolazio pored porodica ovih ubijenih ljudi. Parlament je po ko zna koji put izgubio, ali i čitava Crna Gora - komentariše Ranko Kadić, predsjednik DSS-a.
On smatra da je obrazloženje vlasti "ima li ili nema ustavnog osnova, priča za malu djecu".
- Izražavam tugu i nezadovoljstvo što su se poslanici vlasti ponijeli ovako licemjerno i nijesu imali hrabrosti, ni ljudske, niti moralne da otvore raspravu - zaključio je Kadić.

Vuković: Opozicija zloupotrebljava tragediju

Šef poslaničkog kluba DPS-a Miodrag Vuković optužio je juče opoziciju da je njena namjera kao predlagača da zloupotrebom jednog tragičnog slučaja vodi navodnu brigu za društevno zdravlje Crne Gore .
- Sve to kroz upozorenje da sudnicu treba preseliti u parlament, što pokazuje visok stepen političke, moralne i ljudske odgovornosti. Ovakav pokušaj kompromitacije parlamenta koji treba ovakvim zahtjevima da postane zamjena za policiju, tužilaštvo i sudstvo neće i ne može podržati niko ko se politički odgovorno odnosi prema sistemu. I izvjestilac odbora je rekao da niko ne bježi da se otvori priča u skladu sa poslovnikom o radu svih organa, ali da se pojedinačan sudski slučaj, ma koliko bio težak, a jeste, unosi u parlament. To je krajnje neozbiljno - kazao je Vuković.

Gošović: Vlast nema pravo da ćuti

Jedno od osnovnih ljudskih prava i sloboda koje je zasnovano najvišim pravnim aktima i univerzalnim dokumentima, kako ističe Neven Gošović (SNP), jeste pravo na život, slobodu i ličnu bezbjednost.
- Nasilna smrt Duška Jovanovića i još oko 30 lica ostale su zasad bez pravne zaštite. Sa žrtvama bez pravne zaštite ubijeno je i pravo u Crnoj Gori i pred tom činjenicom parlament nema pravo i ne može da ćuti. Prosto je neshvatljivo i nevjerovatno da je većina ostala nijema pred činjenicom da više od 32 mjeseca od ubistva Jovanovića još uvijek nije rasvijetljen zločin - kaže Gošović.
On je naglasio da "predložena rezolucija, ni jednim svojim dijelom, nije suprotna Ustavu i pravnom sistemu", da je trebalo da bude "poziv ovog parlamenta svim strukturama društva na borbu protiv organizovanog kriminala i cenatra moći u državi".

Danilović: Pilatovski način

Goran Danilović (SNS) kaže da parlamentarci u Crnoj Gori nemaju čime da se pohvale iako smo ušli u 21. vijek i u drugi vijek parlamentarizma.
- Svakog od nas bi trebalo da bude po malo stid. Kao pripadnik zakonodavne vlasti, osjećam dio odgovornosti, što se u Crnoj Gori, i to je, možda, danas jedino mjesto u Evropi, gdje se još uvijek može ubijati bez kazne sa namjerom da se ljudima zatvore usta, a vlastiti nečasni tragovi sakriju za sva vremena.
Vrlo brzo će, htjeli mi to ili ne, doći vrijeme kada će se te stvari rasvijetliti i neko će morati da se zacrveni jer nije dozvolio da sami pokušamo da pomognemo u tom procesu. Ovim je država pala na ispitu - smatra Danilović.
On je, kako kaže, ubijeđen da je ovakvim činom samo povećan broj odgovornih, ne direktno, nego na indirektan način. Zato, kako ističe, "svako ko misli da se spasio time što iz formalnih razloga nije podigao ruku za današnji dnevni red mora znati da je to Pilatovsko rješenje, jer ni Pilat nije bio direktno kriv za Hristovu smrt, ali ga je istorija prezrela".

Strunjaš: Režim stao u zaštitu ubica

- Opet je sahranjena demokratija time što je crnogorski režim direktno stao u zaštitu kriminalaca koji ubijaju nedužne ljude. Dokazano je da ova vlast vlada uz pomoć kriminalaca. Dokazano je da im kriminalci služe za obračun sa političkim neistomišljenicima - rekao je Bojan Strunjaš, poslanik SL iz Stranke srpskih radikala.