Zlocin
OPOZICIJA DOSTAVILA SKUPŠTINI REZOLUCIJU POVODOM OSLOBAĐANjA DAMIRA MANDIĆA
Poslanici "češljaju" presudu
Crnogorska Skupština će 30 januara raspravljati o rezoluciji koju je opozicija predložila o odgovornosti za neuspjeh u rasvjetljavanju ubistva Duška Jovanovića. Poslanici Srpske liste, Pokreta za promjene, SNP-a, NS-a i DSS-a dostavili su prošle nedjelje predsjedniku Skupštine Ranku Krivokapiću, tekst Rezolucije o kojoj će biti riječi na vanrednoj sjednici parlamenta.
U predlogu Rezolucije se ističe da skupština treba da je usvoji potvrđujući privrženost vrijednostima demokratije i opredjeljenje Crne Gore da ih usvoji.
- Svjesna obaveza koje se pred Crnom Gorom postavljaju kao uslov prijema u EU, i svoje odgovornosti za ispunjenje tih obaveza, imajući na umu ukazivanje EU na obavezu beskompromisnog obračuna sa organizovanim kriminalom i jačanju vladavine prava neophodno je usvojiti tekst predložene Rezolucije. Ustavotvorna skupština podsjeća da je ubistvo Duška Jovanovića, nekadašnjeg poslanika u Skupštini RCG i glavnog i odgovornog urednika lista "Dan", izazvalo opšte gnušanje i osudu domaće i međunarodne javnosti, uz jednodušnu ocjenu da je to napad na slobodu javne riječ i izazov organizovanog kriminala državi. Takođe, skupština konstatuje da se u svim izvještajima međunarodnih institucija, posebno EU, hvatanje i kažnjavanje inspiratora, nalogodavaca i izvršioca ubistva Duška Jovanovića tretira kao test sposobnosti Crne Gore i njenih institucija da preuzmu odgovornosti koje proizlaze iz članstva u EU i drugim integracijama - stoji u tekstu Rezolucije koju je predložila opozicija.
Policija i tužilaštvo tokom čitavog perioda nakon ubistva Duška Jovanovića, navodi se u tekstu, uvjeravali su domaću i međunarodnu javnost u odlučnost da se zločin do kraja rasvijetli i svi odgovorni privedu pravdi, i da postoje čvrsti dokazi o krivici bar jednog učesnika u ubistvu, protiv kojega je podignuta optužnica.
- Ustavotovorna skupština uočava i dijeli zaprepašćenje i ogorčenje javnosti nakon oslobađajuće prvostepene presude u slučaju ovog zločina, i konstatuje da je tom presudom ionako slabo povjerenje građana u državne institucije dodatno i ozbiljno oslabljeno. Poštujući nadležnost drugih organa vlasti i činjenicu da sudski postupak još nije pravosnažno okončan, koristi svoje pravo i dužnost da, kao organ sa najvećim političkim legitimitetom i reprezentativnošću, u okviru svoje političke i kontrolne funkcije iznese svoj stav o uzrocima i implikacijama prvostepene presude u slučaju ubistva Duška Jovanovića Čitav državni mehanizam zadužen za progon kriminala, počev od policije, preko tužilaštva, do sudstva, zakazao je u slučaju ubistva Duška Jovanovića. Nijesu identifikovani, kamoli uhapšeni i predati pravdi inspiratori, naručioci i izvršioci ubistva, niti ima indicija da će to uskoro biti, a jedini optuženi za saučesništvo, prvostepeno je oslobođen optužbe, usled nedostatka dokaza - kaže se u predloženom tekstu.
Prema navedenom tekstu u konkretnom slučaju postoji jasna i nesporna objektivna odgovornost čelnih ljudi policije, tužilaštva i sudstva za neuspjeh u postupku rasvjetljavanja ubistva Duška Jovanovića.
- Takođe, postoji nesumnjiva i hitna potreba da se u okviru izvršne i sudske vlasti pokrene odlučna i otvorena istraga i utvrde svi propusti učinjeni u vođenju ovoga slučaja i odgovornost za njih. Pozivamo sve odgovorne rukovodioce navedenih institucija da podnesu ostavke, kao znak objektivne odgovornosti za neuspjeh u otkrivanju odgovornih za Jovanovićevo ubistvo, i otvore politički prostor da se pristupi korjenitim i stvarnim reformama tih institucija. Ukoliko se ogluše o ovaj poziv, Ustavotvorna skupština zahtijeva od Ustavom i zakonom ovlašćenih organa da pokrenu postupke za njihovu smjenu - pojašnjava se u tekstu Rezolucije.
Ubistvo Duška Jovanovića, ističe opozicija, izazvalo je opšte ogorčenje i osudu domaće i strane javnosti. Taj čin označen je kao napad na osnovne vrijednosti demokratije, slobodu javne riječi i kao otvoreni izazov državi.
- Organi gonjenja uvjeravali su javnost da imaju obilje dokaza i indicija da otkriju sve umiješane u ovaj zločin. Iako se sve svelo na hapšenje i optuživanje jednog lica za saučesništvo, javnost je vjerovala da prikupljeni dokazi, i gotovo sigurna oštra kazna saučesniku, prestavljaju prvi korak ka rasplitanju čitavog slučaja. Međunarodne institucije, naročito one koje ocjenjuju sposobnost Crne Gore da ispuni uslove za članstvo u EU, posvetile su posebnu pažnju ovom slučaju, ističući ga kao test sposobnosti i odlučnosti Crne Gore da osigura ličnu bezbjednost građana i obračuna se sa organizovanim kriminalom. U navedenim okolnostima, oslobađanje odgovornosti optuženog za saučesništvo u ubistvu Duška Jovanovića djelovalo je kao šok za cjelokupnu javnost. Bez obzira što se radi o prvostepenoj presudi, javnost je to doživjela kao izraz nemoći države da se otkriju inspiratori, nalogodavci i počinioci ovoga zaločina, odnosno kao potvrdu sada već opšteg uvjerenja u korumpiranost državnog aparata - ističu poslanici opozicije.
Oni navode da Skupština, kao institucija sa navećim političkim legitimitetom, ima pravo i dužnost da, u okviru ustavnih ovlašćenja, iskaže svoj politički stav o svim pitanjima i događajima koji izazivaju odjek u javnosti i oblikuju njen stav o funkcionisanju države.
- Presuda u slučaju ubistva Duška Jovanovića svakako spada u takve događaje. Ocjene predložene u tekstu Rezolucije zasnivaju se na prostim, logički povezanim činjenicama. Nemoguće je da nema objektivne i subjektivne odgornosti ako više od dvije godine organi zaduženi za gonjenje kriminala uvjeravaju javnost da posjeduju neoborive dokaze o krivici optuženoga, a sve se završi oslobađajućom presudom, makar tek prvostepenom. Insistiranje na odgovornosti i pokretanje inicijative da se ta odgovornost konkretno utvrdi je jedino primjerena reakcija na odluku suda, a Skupština je najpozvanija da takve ocjene i inicijative pokreće. Naravno, predložena rezolucija nema neposredne pravne posledice, ali kao politički glas Ustavotvorne skupštine, svakako će predstavljati snažnu i ohrabrujuću poruku domaćoj i stranoj javnosti, da postoji spremnost Crne Gore da se obračuna sa organizovanim kriminalom i dokaže da je sposobna da sprovede pravni poredak- poručili su iz crnogorske opozicije.

D.Ž.-M.V.R.

Potpisnici zahtjeva

Zahtjev za sazivanje vanredne sjednice Skupštine potpisali su poslanici kluba "Srpske liste", Andrija Mandić, Zoran Žižić, Goran Danilović, Novak Radulović, Novica Stanić, Bojan Strunjaš, Emilo Labudović, Budimir Aleksić, Dobrilo Dedeić, Momčilo Vuksanović, Radojica Živković i Jovanka Matković. Potpis na ovaj dokument stavili su i svi poslanici PzP-a, Nebojša Medojević, Branko Radulović, Goran Batrićević, Maja Kostić-Mandić, Koča Pavlović, Branka Bošnjak, Slavko Hrvavčević, Srđan Brajović, Emin Duraković, Zarija Pejović i Miloš Bigović, kao i predstavnici SNP-a, Predrag Bulatović, Velizar Kaluđerović, Momčilo Vučetić, Dragiša Pešić, Vuksan Simonović, Neven Gošović, poslanici NS-a, Predrag Popović i Dragan Šoć. Zahtjev svojih kolega potisao je i poslanik DSS-a, Ranko Kadić.