Zlocin
UBISTVO DUŠKA JOVANOVIĆA NERASVIJETLjENO I POSLIJE DVIJE I PO GODINE
900 mrlja na obrazu vlasti
900 dana je prošlo od ubistva Duška Jovanovića, a istraga i dalje ćuti o ostalim izvršiocima i nalogodavaca ovog zločina. Na Jovanovića je 27. maja 2004. godine u 23 sata i 50 minuta ispred Redakcije "DanaĆ iz "kalašnjikovaĆ AK-47 65 ispaljeno više hitaca dok je ulazio u svoj automobil. Nakon četvoročasovne borbe ljekarskog tima Kliničkog centra, Jovanović je podlegao povredama. Tek nakon što je urednik "DanaĆ podlegao povredama, pripadnici podgoričkog centra bezbjednosti izvršili su blokadu grada. Od momenta kada je pucano na Jovanovića, pa do tri sata i 50 minuta iza ponoći policija je blokirala samo Ulicu 13. jula gdje je Jovanović mučki ubijen.
Punomoćnici porodice Jovanović, advokati Budimir Darmanović i Lidija Božović, za ovaj propust optužili su crnogorski MUP, tvrdeći da su tada ubice vjerovatno imale logističku podršku nekog iz policijskih struktura, te da je na ovaj način ubicama dato dovoljno vremena da umaknu.
Dva dana kasnije, u subotu 29. maja, policija je na tridesetak metara od zgrade MUP-a pronašla vozilo "golf 3Ć, (PG 347-77), za koje se sumnja da je korišćeno u atentatu. Vozilo je pronađeno u Ulici Svetozara Markovića, a pored njega pronađen je, ključ od "golfaĆ, fantomka jedna rukavica, sjemenke i limenka "Red bulaĆ, svezani u jednoj kesi na parkingu nedaleko od pomenutog vozila.
900 dana zvanične istrage o ubistvu Duška Jovanovića, rezultiralo je hapšenjem i suđenjem samo jednom okrivljenom za učešće u atentatu na urednika "DanaĆ. Radi se o Podgoričaninu Damiru Mandiću, koji je uhapšen 2. juna prošle godine, kojem je na teret stavljeno krivično djelo saizvršilaštva u ubistvu. Ministarstvo unutrašnjih poslova Crne Gore oglasilo se saopštenjem "da je na osnovu opsežnih istražnih radnji i vještačenja izvršenog u Saveznom kriminalističkom uredu u Visbadenu, nadležnom tužiocu dostavilo dopunu krivične prijave sa novim dokazima kojima se potvrđuju osnovi sumnje da je Damir Mandić jedan od izvršilaca ubistva Duška Jovanovića. Istražni organi su saslušali više od 100 svjedoka, što zasad nije dalo opipljivijih rezultata. Dosadašnji tok istražnih radnji, po ocjeni advokata Darmanovića i Božovićeve, više djeluje smušeno nego uvjerljivo da će zločinci biti otkriveni. Oni su ovakav tok istrage okarakterisali kao nedostatak ozbiljne želje i namjere da se uđe u trag svim učesnicima ovog gnusnog zločina.
900 dana od Jovanovićevog ubistva policija osim protiv Mandića nije procesuirala ni jednu krivičnu prijavu protiv lica koje je označavala kao učesnike u atentatu. Bivši pomoćnik ministra policije Mićo Orlandić petnaestak dana nakon Jovanovićevog ubistva, osim Mandića kao učesnike u ovom zločinu označio je i Baranina Mušu Osmanagića, i Beranca Vuka Vulevića. Vulević je uhapšen 20. maja prošle godine u Beogradu i protiv njega je zasad podignuta optužnica za šverc 200 kilograma kokaina. Policija još nije saopštila da li postoje dokazi da je Vulević umiješan u ubistvo Duška Jovanovića. Policija je nakon Mandićevog hapšenja saopštila da je, pored Mandića i Vulevića, u vozilu iz kojeg je pucano na urednika "DanaĆ bio i Baranin Muša Osmanagić. On je uhapšen u maju ove godine, ali je nakon ispitivanja u Centru bezbjednosti Podgorica zbog nedostatka dokaza pušten na slobodu prije isticanja zakonskog policijskog pritvora od 48 sati.
900 dana od Jovanovićevog ubistva, punomoćnici porodice Jovanović svakodnevno podsjećaju da ni protiv jednog službenika MUP-a nije pokrenut makar disciplinski postupak zbog veza sa Mandićem i brojnih propusta koji su napravljeni tokom istrage.
Službenici Ministarstva unutrašnjih poslova, nakon što su saslušali više inspektora podgoričkog CB-a zbog veza sa Damirom Mandićem, sa mjesta inspektora za narkotike smijenili su Dušana Raspopovića, i na tome se sve završilo i pored činjenice što je on, kako je naveo u iskazu, kritične noći dolazio na mjesto zločina, a u više navrata je telefonom kontaktirao sa Damirom i njegovim bratom Almirom Mandićem, koji je privođen na informativni razgovor u policiju. Interna istraga u policiji pokazala je da je većina saslušanih inspektora u dobrim ili odličnim odnosima sa Damirom Mandićem. Poslije toga policija je nastavila da "češljaĆ svoje redove. Provjeravani su policijski službenici u odjeljenjima bezbjednosti Berane i Ulcinj, zbog sumnji da su, neki od njih, davali alibi osobama osumnjičenim za učešće u atentatu. Konkretnih rezultata, međutim, nije bilo.
900 dana je prošlo od ubistva Duška Jovanovića, a istražni organi nijesu našli za shodno da ispitaju Mandićeve tvrdnje da je bio pripadnik rezervnog sastava MUP-a Crne Gore i da ga je policija naoružavala dugim cijevima. Po ovom pitanju nije saslušan ni jedan policijski funkcioner, a MUP je državnom tužiocu dostavio dopis u kojem se navodi da okrivljeni nije bio nikad zaposlen kod njih. O naoružavanju ni riječi.
Prilikom ispitivanja kod istražnog sudije Damir Mandić je ispričao da ga je policija od 1996. godine naoružavala.
- Ja ne mogu da poričem i neću, da sam dobijao i automatsko oružje, i to sa metalnim kundakom koji se preklapa. To je oružje meni davano od strane MUP-a. Neke od pušaka sam davao ljudima za koje mi je rečeno iz policije da im dam. Govoreno mi je: "Daj drugovima, da nas bude višeĆ - kazao je Mandić, istražnom sudiji Radomiru Ivanoviću.
900 dana koliko se vodi istraga o ubistvu Duška Jovanovića, uključujući i suđenje okrivljenom Mandiću koje je počelo 22. novembra pretprošle godine, nije dalo nikakvog rezultata osim u dijelu utvrđivanja krivice zasad jedinog okrivljenog. Po riječima punomoćnika porodice Jovanović, sud je nastavio sa istom praksom istražnog sudije i policije iz predistražnog postupka čiji je rezultat zasad jedan okrivljeni. Oni smatraju da ni sud ni istraga nijesu prihvatili ključne dokazne predloge predstavnika oštećene porodice preko kojih bi se bar djelimično rasvijetlio ovaj zločin. Optužnica protiv Damira Mandića je podignuta 4. septembra pretprošle godine, a predmet je dodijeljen sudiji Radovanu Mandiću koji je glavni pretres zakazao dva mjeseca nakon toga. Glavna karakteristika ovog suđenja bila je neodazivanje svjedoka sudu i to uglavnom lica koja su u direktnoj vezi sa okrivljenim. Sudija Mandić u međuvremenu je odbio predlog punomoćnika porodice Jovanović da se saslušaju najviši policijski i državni funkcioneri i zakazao završne riječi za 20. novembar, nakon čega će biti zakazan datum izricanja presude optuženom Damiru Mandiću.

M.V.RAKČEVIĆ

Popović: Daleko od nalogodavaca


Predsjednik Narodne stranke, Predrag Popović, smatra da će slučaj ubistva Duška Jovanovića najvjerovatnije ostati nerasvijetljen sve dok je u Crnoj Gori na sceni aktuelna vlast.
- Sudeći po toku i načinu na koji se vodi ovaj postupak stiče se utisak da dok je ove vlasti Jovanovićevo ubistvo neće biti rasvijetljeno. Način na koji sud izbjegava da po zahtjevu punomoćnika porodice Jovanović sprovede određene dokaze i sasluša pojedina lica upravo ide u prilog tezi da će se do razrješenja ovog slučaja teško doći. Uostalom, činjenica da osnovni zahtjev porodice o izuzeću sudećeg sudije nije ispunjen sumnju čini osnovanijom. S druge strane, policija tvrdi da je ona sa svoje strane rasvijetlila slučaj, ali od nalogodavaca i motiva za izvršenje ovog zločina još smo daleko. Čak i izjave čelnika Evropske Unije da Crna Gora ne može računati na integrisanje u međunarodne institucije dok se ne riješi ovaj gnusni zločin jasan je znak da je nešto u tom slučaju krajnje sumnjivo. U svakom slučaju, dok se ne riješi ubistvo Duška Jovanovića Crna Gora će biti pod ozbiljnom pozornošću međunarodne zajednice - istakao je Popović.

Tomić: Istraga nije završena

Načelnik Uprave kriminalističke policije Crne Gore Milan Tomić, povodom 900 dana od atentata na urednika "Dana" Duška Jovanovića, saopštio je da za policiju taj slučaj nije do kraja rasvijetljen sve dok se licu pravde ne privedu i ostali učesnici u zločinu. On je kazao da Uprava policije i dalje intezivno radi na rasvjetljavanju ovog slučaja.
- Uprava policije i dalje preduzima mjere na utvrđivanju svih činjenica u vezi sa Jovanovićevim ubistvom. Slučaj nije zaključen dok se u potpunosti ne rasvijetli. Za nas istraga neće biti završena dok ne otkrijemo sve počinioce i pribavimo relevantne dokaze kako bi procesuirali i ostale učesnike u izvršenju tog krivičnog djela - kazao je Tomić.

Mandić: Nova vlada da preduzme korake

Predsjednik Srpske narodne stranke, Andrija Mandić je kazao da je nedopustivo da nakon 900 dana od ubistva urednika "Dana" policija nema podataka o svim učesnicima u zločinu, posebno o nalogodavcima.
-Ja sam u parlamentu govoreći o neriješenim ubistvima u Crnoj Gori i opominjući novog predsjednika Vlade Željka Šturanovića da njegov kabinet mora ispitati te stvari do kraja u prvom redu mislio na ubistvo Duška Jovanovića. Taj zločin pritiska Crnu Goru i opterećuje ukupne odnose u državi i potpuno rješavanje tog slučaja, a pogotovo otkrivanje nalogodavaca bio bi jedan od najpozitivnijih signala koji bi mogla da uputi Šturanovićeva vlada i sudstvo - rekao je Mandić.
On je dodao da bi bilo interesantno da nadležni organi ponude nekome status zaštićenog svjedoka kako bi se došlo do podatka ko je planirao, organizovao i naručio ubistvo Jovanovića.

SNP: Nefunkcionisanje pravne države

Iz Socijalističke narodne partije je povodom 900 dana od ubistva Duška Jovanovića saopšteno da je u čitavom ovom dugom periodu ta partija nebrojeno puta ukazivala da je ovaj zločin najočigledniji dokaz nefunkcionisanja pravne države i odsustva građanskih sloboda.
- Takođe je bezbroj puta saopšteno da zemlje u kojima stradaju najprogresivniji novinari predstavljaju bastione saradnje organizovanog kriminala sa dijelom državnih struktura. Pri tom je SNP naglašavao da će se vrlo teško doći do konačne istine upravo za to što jednom broju moćnika iz vlasti to nije u interesu. No, i pored toga SNP će se kao odgovorna građanska partija zalagati za to da se istina o ubistvu Duška Jovanovića konačno jednom mora razotkriti, a počinioci moraju biti privedeni pred lice pravde. To je i jedna od najvećih obaveza i ovih aktuelnih struktura vlasti i nove vlade Crne Gore.