Zlocin
PREMA ISTRAŽIVANjU “REPORTERA BEZ GRANICA” CRNA GORA SE NALAZI NA 45. MJESTU PO MEDIJSKIM PRAVIMA
Nema slobode dok se ne riješi ubistvo
~Crnogorski novinari se slažu u ocjeni da nema slobode medija kada imamo nerasvijetljeno ubistvo Duška Jovanovića i sudske procese koji se vode protiv novinara
Prema najnovijem istraživanju “Reportera bez granica”, Crna Gora se nalazi na 45 mjestu u svijetu po slobodi medija. Ispred naše zemlje plasirane su Slovenija, koja je na desetom i Bosna i Hercegovina na 19. mjestu Na prvom mjestu po slobodi medija su Finska, Island, Irska i Holandija.
- Više od 1.000 medija trpjelo je cenzuru u 2005. godini, što je porast od 60 odsto prema 2004. godini, a krajem februara ove godine u zatvoru je bilo 119 novinara- kaže se u tom istraživanju.
Crnogorski novinari se slažu u ocjeni da nema slobode medija kada imamo nerasvijetljeno ubistvo Duška Jovanovića i sudske procese koji se vode protiv novinara.
Bivši predsjednik Udruženja novinara Crne Gore Savo Gregović smatra da ne može biti riječi o slobodi medija a imamo nerasvijetljeno ubistvo Duška Jovanovića, glavnog i odgovornog urednika “Dana”.
- Za mene će biti veliki korak naprijed kada budu označeni i uhapšeni nalogodavci ovog ubistva. Ako to uspiju, eto velikog koraka za slobodu novinarstva- smatra Gregović.
On kaže da ne sumnja u istraživanje koje su objavili reporteri bez granica o slobodi medija.
-Po mom mišljenju, mi se nalazimo još nekoliko ljestvica iza tog 45. mjesta na koje nas je svrstalo to istraživanje. Radimo u otežanim uslovima i kao što je novinarima poznato, da bismo došli do informacije pretvaramo se u izvještače. Novinar u Crnoj Gori je i dalje pod partijskom prismotrom, pa samim tim nema ni govora o slobodama medija- rekao je Gregović.
On je izrazio nadu da će se ipak nešto popraviti po tom pitanju i da će situacija biti mnogo povoljnija.
- Sticajem okolnosti radio sam i u jednopartijskom sistemu i u ovom današnjem. Sada su dosta otežani uslovi na koje nijesam navikao, a zvučaće apsurdno kada kažem da je u jednopartijskom sistemu naša pozicija bila bolja u odnosu na današnju. Nažalost, to je tako. Težimo ulasku u EU a dičimo se, pred tom istom Evropom, verbalnom demokratijom- kazao je Gregović.
Vlasnik nezavisne produkcijske kuće “Obala”, Koča Pavlović kazao je da je iluzorno govoriti o slobodi medija u situaciji kada se ubijaju novinari i pri tom takvi zločini ostanu nerasvijetljeni.
- Situacija u crnogorskim medijima je jako loša i PzP je u razgovorima sa evropskim zvaničnicima svaki put upozorio da bi upravo to moglo predstavljati ključnu prepreku za proces demokratizacije. Rezultat tog izvještaja je činjenica da vladajuća većina kontroliše gotovo sve elektronske medije a državna televizija je već odavno najžustrija apologeta vlasti. Njen program i nije ništa drugo bez skup neistina o uspjesima nepostojećih crnogorskih reformi- naveo je Pavlović.
Podsjetimo da su punomoćnici porodice Jovanović, advokati Budimir Darmanović i Lidija Božović, pozivali državnog tužioca Vesnu Medenicu da razmotri njihove zahtjeve vezane za iščitavanje tekstova objavljenih u “Danu” u posljednjih godinu dana prije Jovanovićevog ubistva i sasluša sva lica koja su ga tužila.
Advokat Božović je istakla da su ovi zahtjevi državnom tužiocu upućeni ubrzo nakon ubistva, a da Medenica nije našla za shodno ni da odgovori na njih, a kamoli da ih prihvati.
- Zbog ove činjenice pozivamo državnog tužioca da, ukoliko stvarno želi da rasvijetli ovaj zločin i ako ima namjeru da obavlja svoju funkciju na valjan način, to učini makar sada, iako je od ubistva prošlo više od dvije godine - kazala je Božovićeva.
Ona je naglasila da će Medenici ponovo uputiti zahtjev sa istom sadržinom, iz kojeg će se informisati, iako joj je to dobro poznato, kakvi su sve pritisci vršeni na Jovanovića prije ubistva, o čemu je sve pisao i ko ga je sve tužio.
- Jedan od načina na koji je vršen pritisak na Duška Jovanovića i na “Dan” bile su i mnogobrojne tužbe zbog navodnih duševnih bolova. Cilj je bio jasan - uništiti “Dan” na ekonomskom planu. Tužbama su prethodila prijeteća pisma, batinanja, paljenja štamparije i hapšenja. Protiv preduzeća “Jumedia Mont”, kao izdavača “Dana”, njegovih urednika i Duška Jovanovića pokrenut je veliki broj tužbi. Mnogi od tih sporova su još u toku, a veliki broj je okončan u korist tužilaca. Prvi koji je pokrenuo hajku protiv Duška Jovanovića i naplatio svoje “duševne bolove” u iznosu od petnaest hiljada eura bio je crnogorski premijer Milo Đukanović. Premijer se nije zadovoljio samo jednom tužbom, pa je pokrenuo još dvije protiv “Dana” i Duška Jovanovića zbog afere seks trafiking - kazala je Božovićeva.

D.Ž.-M.V.R.

Suđenja “Danu”

Lidija Božović je podsjetila da je i posljednje suđenje Jovanoviću bilo upravo po tužbi Đukanovića zbog tekstova koje je “Dan” prenio iz beogradske “Arene”, a u kojima je premijer označen kao aktivni učesnik afere seks-trafikinga.
- Glavni pretres je održan pred sudskim vijećem sudije Branke Bošković 27. maja 2004. godine. Jovanović je, po tužbi tadašnjeg šefa tajne policije Duška Markovića, zbog duševnih bolova kažnjen sa šest hiljada eura. Ova presuda Jovanoviću je izrečena tri dana prije nego što je ubijen ispred sjedišta svoje redakcije - rekla je tada Božovićeva.
Glavna karakteristika ovih suđenja, navodi ona, je činjenica da, što je tužilac bliži vrhu vlasti, to je postupak efikasniji u postupanju, tako da se presude donose u redovnom roku a ročišta ubrzano zakazuju.