Zlocin
SUĐENjE DAMIRU MANDIĆU ODLOŽENO ZA 17. JUL
Vještaci iz Visbadena nijesu došli
~Na zahtjev porodice Jovanović oni su trebali da svjedoče o nalazima vještačenja materijala iz golfa 3, za koji je utvrđeno da je iz njega pucano na pokojnog Jovanovića
Suđenje Damiru Mandiću, optuženom za saučesništvo u ubistvu glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića, odloženo je za 17. jul jer na glavni pretres juče nijesu došli vještaci njemačkog Forenzičkog instituta u Visbadenu. Na zahtjev porodice Jovanović oni su trebali da svjedoče o nalazima vještačenja materijala iz golfa 3, za koji je utvrđeno da je iz njega pucano na pokojnog Jovanovića. Sa pomenutog vozila, vještaci su odnijeli parče lima sa haube, uzeli otiske iz vozila, kao i kesu u kojoj se nalazila limenka “red bula” i sjemenke. Na toj limenci pronađeni su otisci optuženog Damira Mandića.
- Ministarstvo pravde Crne Gore još uvijek nije dobilo odgovor iz instituta za kriminalističko vještačenje iz Visbadena, o njihovom dolasku na suđenje- kazao je sudija Mandić.
Punomoćnik oštećene porodice Jovanović, advokat Budimir Darmanović kazao je da je svjedočenje njemačkih forenzičara jedan od krunskih dokaza.
- Tražićemo neposredno saslušanje vještaka iz Visbadena. Ovo tim prije, što je to jedan od krunskih dokaza koji tereti optuženog Damira Mandića, da je bio jedan od učesnika u izvršenju ovog zločina. Bez obzira što pismeni nalaz vještaka potvrđuje navode iz optužnice, neophodno je da oni budu neposredno saslušani- rekao je Darmanović.
Suđenje će se nastaviti saslušanjem veštaka, balističara Milovana Mihailovića koji bi trebalo da predstavi izveštaj sa nedavne rekonstrukcije ubistva Jovanovića.
Punomoćnici porodice Jovanović, advokati Lidija Božović i Budimir Darmanović, ponovili su da će uporno zahtijevati od pravosudnih organa i policije da se istraga ubistva Duška Jovanovića pokrene sa mrtve tačke, na način što će podnošenjem krivičnih prijava protiv pojedinih svjedoka izvršiti pritisak na njih. Kao jedan od pravaca kojim bi mogli krenuti istražni organi u ovom slučaju, navode podizanje krivičnih prijava zbog, kako kažu, lažnih iskaza svjedoka koji su na bilo koji način dali lažni alibi okrivljenom Damiru Mandiću.
Brojni policijski propusti tokom predistražnog postupka, posebno u dijelu ispitivanja svjedoka, po mišljenju advokata Lidije Božović, zakomplikovali su kompletnu istragu i cijeli krivični postupak koji se pred sudom vodi protiv Damira Mandića, okrivljenog za saizvršilaštvo u ubistvu Duška Jovanovića. Ona smatra da ne čudi što je većina svjedoka koji su bili u bilo kakvoj vezi sa Mandićem dala lažne iskaze jer im je to, kako kaže, omogućila policija svojim neprofesionalnim odnosom prema istrazi. Ti svjedoci su, po njenim tvrdnjama, iste iskaze dali i pred sudom, što sudskim vlastima daje mogućnost da isprave policijske propuste i podnesu krivične prijave protiv tih lica.
- Svaki laik koji uzme da pročita iskaze pojedinih svjedoka, kao što su Veselin Vučeljić, Uroš Marčetić, Ranko Babović, Leon Drešaj, Edin Arifaj, Slobodan Šunjević, Branislav-Đaga Mićunović, Relja Eraković i drugi, može bez problema da primijeti brojne ĆrupeĆ i nelogičnosti. To jedino, iz samo njima znanih razloga, nijesu primijetili inspektori MUP-a, koji su saslušavali ove svjedoke, i istražni sudija Radomir Ivanović - smatra Božovićeva.
Ona je dodala da su iskazi navedenih lica gotovo identični, s razlikom što su neki svjedoci saslušavani kao očevici događaja, jedni zbog veza sa ĆgolfomĆ ubicom, a drugi sa Mandićevim mobilnim telefonom koji je koristio kritične noći.
- Tako, Vučeljić, Ranko Babović i Uroš Marčetić ne znaju kome su prodali i servisirali vozilo za koje se sumnja da je iz njega pucano na Jovanovića, a Arifaj i drugovi ne znaju kome su mijenjali mobilne telefone. Interesantan je podatak da ni jedni ni drugi, iako imaju taj običaj, baš tada ne uzimaju podatke o ljudima kojima prodaju telefone, odnosno vozila - tvrdi Božovićeva.
Edin Arifaj je u iskazu pred istražnim sudijom kazao da od svih stranaka uzima imena, ali da tom prilikom kada je u njegovu radnju ušao Slobodan Šunjević sa još dva lica, koja navodno ne poznaje, to nije učinio. Arifaj je ispričao da mu je Šunjević kazao da ne mora da vodi evidenciju o ovoj zamjeni telefona jer se radi o njegovim prijateljima. On je sudiji Ivanoviću kazao da ne poznaje Damira Mandića, a da su u njegovu radnju sa Šunjevićem ušla dva momka - jedan visočiji i jedan momak srednjeg rasta.
- Iz ovoga iskaza se jasno vidi da Šunjević ili Arifaj, ili obojica, ne govore istinu. Arifaj u svom iskazu tvrdi da ne poznaje Mandića, a po Šunjevićevom svjedočenju, zajedno sa njim u pomenutu radnju su došli Vuk Vulević i Damir Mandić. U njegovom iskazu se navodi da njih nije evidentirao jer mu je Šunjević rekao da se radi o njegovim dobrim prijateljima. I ovaj dio iskaza je sporan i bio je dovoljan istražnom sudiji i policiji da jednog od ova dva svjedoka okrive zbog lažnog svjedočenja. Dok Arifaj tvrdi da su Vulević i Mandić Šunjevićevi prijatelji, ovaj kaže da ih je sreo samo par puta i da ih poznaje odskora - kazala je Božovićeva.
Arifaj je pred sudijom Ivanovićem ispričao da je Stojan Šunjević, zvani Stole, u njegovu radnju došao sa njemu dva nepoznata lica početkom marta da uz doplatu zamijeni polovni telefon marke ĆnokiaĆ 6310 za ĆsamsungĆ E 700, koji je, inače Mandić, kasnije koristio u noći Jovanovićevog ubistva. - Lično mi je Šunjević dao tri polovna telefona i dvadesetak eura koje mijenja za ĆsamsungĆ E 700. Sve se to odvijalo u prisustvu moje radnice Mubere Hodžić. Kako ja imam običaj da evidentiram svaku prodaju, krenuo sam to da učinim i ovog puta, ali mi je Šunjević rekao ĆNemaš potrebe, to su moji prijatelji, to ti je jedan kroz jedanĆ, i ja sam odustao od evidencije. Nijesam uzeo podatke od lica kojima sam mijenjao telefone - kazao je Arifaj pred istražnim sudijom.
Sa druge strane, Šunjević je u iskazu tokom predistražnog postupka tvrdio da mu Mandić i Vulević nijesu prijatelji, te da se s njima sreo svega nekoliko puta. On je ispričao da je Vuka Vulevića upoznao prije četiri godine u jednom podgoričkom lokalu i da se nakon toga s njim sreo samo dva-triput. Po navodima iz njegovog iskaza, Mandića je upoznao prije pola godine kada je preko njega tražio zaposlenje.
On je ispričao da je Mandića i Vulevića sreo početkom marta u Njegoševoj ulici, i da su mu tada kazali da bi htjeli da kupe jedan telefon. - U to vrijeme nijesam više držao radnju sa telefonima pa smo krenuli prema prodavnici Edina Arifaja. Ja sam u prodavnicu ušao prvi, Mandić za mnom, a za Vulevića se ne sjećam da li je ulazio. Šta su Mandić i Edin pričali i kako su se pogađali, ne znam. Edin mu je dao novi mobilni telefon ĆsamsungĆ E 700 i naplatio mu. Izašli smo iz radnje i tu sam se razišao sa Vulevićem i Mandićem - rekao je Šunjević sudiji Ivanoviću.
Punomoćnik porodice Jovanović, Lidija Božović je istakla da je policiji bilo dovoljno da uporedi ova dva iskaza i da preduzme određene operativne radnje kako bi došla do podataka koji od svjedoka ne govori istinu. - Nije mi jasno ko je taj ko, nakon ovakvih iskaza, može da povjeruje da se sva ova lica ne poznaju međusobno. Dok jedan tvrdi da Vulevića i Mandića poznaje malo, drugi kažu da su mu prijatelji. Jedan kaže da ne zna ko su lica koja su kod njega kupovala mobilni telefon i da je to prvi put da im ne traži podatke, drugi otvoreno kaže da su to bili Vulević i Mandić. Istovremeno, ako je suditi po navodima iz iskaza, Arifaj i Šunjević se dobro poznaju jer su se bavili istim poslovima. Smatram da je ovo bilo dovoljno da, ako ništa drugo, obojica budu predložena i za saslušanje pred sudijom Radovanom Mandićem, jer stičem utisak da bi imali šta da kažu - rekla je Božovićeva.

M.V.R. - D.Ž.

Optužnica

Prema optužnici, Mandić je 27. maja 2004. godine oko 23 sata i 50 minuta ispred redakcije lista “Dan”, kao saizvršilac sa više nepoznatih osoba, ubio Jovanovića. Mandića optužnica tereti i za pokušaj ubistva Jovanovićevog tjelohranitelja Milorada Mirovića, kao i otmicu Cetinjanina Miodraga Nikolića.
Mandić je na prvom pojavljivanju pred sudskim vijećem u cjelosti negirao krivicu za obje optužbe.