Zlocin
POVODOM DVOGODIŠNjICE UBISTVA DUŠKA JOVANOVIĆA NOVINARSKA UDRUŽENjA NIJESU REAGOVALA
Strah ućutkao medijsku zajednicu
Neoglašavanje medijske zajednice Crne Gore i neprisustvo obilježavanju dvogodišnjice ubistva urednika “Dana” Duška Jovanovića je najsramniji čin za novinarstvo, smatraju pojedini novinari iz Srbije i Crne Gore. Naime, zvanični predstavnici prorežimskih medija u Crnoj Gori nijesu se pojavili prekjuče na mjestu ubistva Duška Jovanovića, gdje je održana javna komemoracija povodom dvogodišnjice njegove pogibije.
Bivši predsjednik Udruženja novinara Crne Gore, novinar Savo Gregović, kazao je da se neoglašavanje svih novinara iz Crne Gore povodom obilježavanja dvogodišnjice od pogibije Duška Jovanovića može nazvati samo - brukom i sramotom.
- Žao mi je što sam u toku protestne šetnje, koja je organizovana prije dvije godine u Podgorici, pomislio da smo svi zajedno. Ubistvo Duška Jovanovića u jednom momentu je sjedinilo sve nas zajedno i to je tada bila snažna poruka istražnim organima da moraju učiniti sve da se taj zločin rasvijetli. Tako je moralo biti i prekjuče i sve dok se ubistvo Duška Jovanovića u potpunosti ne rasvijetli. Međutim, ovo je još jedan u nizu dokaza da u Crnoj Gori nema slobodnog novinarstva - ocijenio je Gregović.
Novinar podgoričke “Pobjede” Marina Jočić poručila je kolegama da ne klonu duhom i da smognu hrabrosti da iskažu svoj stav, jer, kako kaže, samo tako smrt urednika jedinog nezavisnog lista u Crnoj Gori Duška Jovanovića neće biti uzaludna.
- Obilježiti dvije godine od mučkog ubistva Duška Jovanovića bez prisustva kolega iz drugih redakcija znači mnogo toga što ne ide na čast niti kolegama niti državi u kojoj se nekažnjeno ubijaju novinari. Ne želim da povjerujem, a ipak se čini da je zavladao toliki strah u navodno nezavisnoj Crnoj Gori, da se ni na ovakve skupove ne smiju pojaviti ako žele da sačuvaju glavu ili bar radno mjesto. Pokazalo se, nažalost, da je strah donekle opravdan jer ni poslije dvije godine država nije uspjela da otkrije nalogodavce i egzekutore smrtne presude za javno izgovorenu riječ. Država u kojoj nema demokratije ali ni građanske hrabrosti boluje od dvije teške bolesti, koje vrijeme ne liječi već samo uvećava. Zato kolegama ali i široj javnosti poručujem da ne klonu duhom da smognu hrabrosti da iskažu svoj stav, jer samo tako smrt glavnog i odgovornog urednika jedinog nezavisnog lista u Crnoj Gori neće biti uzaludna. Ako se nastavi sa ćutanjem i skrivanjem, glave će se gubiti i za mnogo manje stvari nego što je bitka za bolje i humanije društvo, kakvo je želio Duško Jovanović - naglasila je Jočićeva.
Direktor i vlasnik Televizije “Palma” Dragan Marković složio se sa činjenicom da mediji u Crnoj Gori nijesu nezavisni, te da je sraman čin ne doći i odati počast čovjeku koji se borio upravo za slobodu novinara i javno izgovorene riječi.
- Pisani i štampani mediji su morali da se solidarišu da bi se što prije otkrilo ubistvo Duška Jovanovića i da se njihovi predstavnici pojave na mjestu gdje je obilježena dvogodišnjica njegovog ubistva. Nažalost, u Crnoj Gori, osim jednog štampanog medija i jedne televizije, svi ostali su režimski. Duško Jovanović kao čovjek koji se bavio istraživačkim novinarstvom zaslužio je da se pojave svi - ocijenio je Marković.
On je kazao da se što prije moraju otkriti nalogodavci i ubice, te da je istraga ubistva urednika “Dana” morala biti prioritet policiji.
- U svemu tome neophodna je bila pomoć i medija koji bi konstantno vršili pritisak na istražne organe, ali je to ovoga puta izostalo. Ako se pogleda crnogorska medijska mapa, može se pretpostaviti i zašto - istakao je Marković.
Zamjenik urednika “Kurira” Jovica Krtinić je kazao da nema sumnje da je sramno da se nije probudila savjest profesije.
Očigledno je da je crnogorske režimske medije uhvatila euforija nezavisnosti.
- Sramno je da se nijesu oglasili povodom dvogodišnjice smrti kolege koji je na takav način izgubio život. Većina crnogorskih novinara se zavukla u rupe i slijepo slušaju aktuelni režim pod čijom su kontrolom. To nije nov inarski i etički, a oni koji ne rade na žigosanju onoga što ne valja, i da osude zločin nad kolegom, ne zaslužuju da budu nazivani novinarima - rekao je Krtinić.
Prema njegovim riječima, većina novinara u Crnoj Gori ćuti jer se plaše odmazde.
- Očigledno je da je crnogorski režim spreman na odmazdu u odnosu na sve one koji drugačije misle - smatra Krtinić.
Duško Jovanović ubijen je 27. maja 2004. godine ispred redakcije lista, u Ulici 13. jula, kada je, petnaest minuta prije ponoći, odlazio s posla kući. Ubijen je u klasičnoj sačekuši na podmukao i kukavički način, kada je iz mraka na njega iz automatske puške ispaljeno više hitaca. Jovanovića je pogodilo šest hitaca sa razdaljine od 120 do 150 centimetara, koji su ispaljeni iz “golfa 3”, koji je bio u pokretu. Istraga je zasad licu pravde privela samo jednog saizvršioca u ubistvu urednika “Dana”, Podgoričanina Damira Mandića, protiv koga se već godinu i po vodi postupak u podgoričkom Višem sudu.
Policija je ranije kao učesnike u atentatu označila Beranca Vuka Vulevića i Baranina Armina - Mušu Osmanagića, ali oni do danas nijesu procesuirani.

M.V.RAKČEVIĆ
M.BOROZAN

Cvijanović: Svi znamo ko su počinioci

Željko Cvijanović, urednik beogradskog “Standarda”, smatra da je tragično za Crnu Goru što taj slučaj nije u potpunosti riješen.
- Ubistvo Duška Jovanovića je u toliko tragičnije što mislim da danas svi znamo ko su počinioci i kome su i na koji način bili bliski. Biće jako loše ako proglašenjem crnogorske nezavisnosti slučaj Jovanović bude zaboravljen. Nažalost, da se to ne dogodi, zavisiće najviše od nas novinara koji nikada ne treba da prestanemo da postavljamo pitanje ko je i zašto i po čijem nalogu ubio Duška Jovanovića - rekao je Cvijanović.

Popović: Instrumenti u rukama političara

Urednik beogradskog “Nacionala” Predrag Popović kaže da nema mogućnosti da se bilo koje društvo smatra demokratskim dok god se ne riješe istrage ubistava istaknutih novinara kao što je Duško Jovanović.
- Svaka demokratska vlast da bi se tako nazvala morala bi da pronađe nalogodavce i izvršioce zliočina. Problem je što su novinari u Srbiji i Crnoj Gori još uvijek instrumenti pojedinih političkih lidera, tako da zastupaju njihove interese, a ne intrese svoje profesije. Žalosna je činjenica što u Crnoj Gori veći dio novinara ćuti i ne ulaže odgovarajući napor da bi se otkrili nalogodavci i izvršioci ubistva Duška Jovanovića - istakao je Popović.