Zlocin
SUĐENjE DAMIRU MANDIĆU ODLOŽENO ZA TREĆI MART ZBOG NEDOLASKA SUDIJE RADOVANA MANDIĆA
Đurović se šesti put nije pojavio
Suđenje Damiru Mandiću, optuženom za saučesništvo u ubistvu Duška Jovanovića, odloženo je zbog nedolaska sudije Radovana Mandića. Glavni pretres zakazan je za treći mart. Na jučerašnjem ročištu pristupili su svjedoci Saša Protić i Veselin Čejović, dok se pozivu nijesu odazvali Dragan Đurović, Božidar Zarubica i Branko Čović. Kako je javnost obavijestio član krivičnog vijeća Višeg suda u Podgorici sudija Mušika Dujović, Đurović je obavijestio sud da je spriječen i da ne može da se odazove pozivu za saslušanje. Inače, ovo je šesti put da se bivši ministar policije ne odaziva pozivu suda.
Punomoćnik porodice Jovanović, advokat Budimir Darmanović kazao je da je nedolazak na glavni pretres Dragana Đurovića više nego neozbiljan.
- Njegovo navodno opravdanje izostanka je, najblaže rečeno, neodgovorno. Kako nam je predočeno na jučerašnjem glavnom pretresu, Đurović je kao opravdanje svog odsustva naveo službeno putovanje u inostranstvo, pri tom ne navodeći zemlju u kojoj boravi ni osnov svoje službene zauzetosti. I ranije smo govorili, s obzirom na njegovu funkciju, da je on morao biti saslušan mnogo ranije - kaže Darmanović.
Đurović je u intervjuu jednoj ovdašnjoj televiziji 24. marta prošle godine izjavio da policija ima viziju kako je izvršeno ubistvo Duška Jovanovića i da su svi nalazi iz Visbadena stigli u Crnu Goru. On je tada prvi put i zvanično potvrdio da policija traga za Berancem Vukom Vulevićem i Baraninom Mušom Osmanagićem zbog sumnje da su učestvovali u atentatu na Jovanovića. U međuvremenu Vulević je uhapšen, ali nije ispitivan na okolnosti ubistva prvog čovjeka “Dana”.
- U istrazi ubistva Duška Jovanovića napravljeno je veoma mnogo propusta. To je bio težak slučaj ubistva sa mnogo aspekata i, svakako, oni koji su se odlučili na to ubistvo dobro su ga planirali i nijesu ništa improvizovali, što je dodatno otežalo posao policije. Ovo ubistvo je težak zločin, jer se radi o jednom mučkom ubistvu i zločinu koji je uzdrmao, kako domaću tako i međunarodnu javnost. Ja sam kao ministar unutrašnjih poslova ovaj slučaj okarakterisao prioritetom. Dakle, ili otkriti kako je to ubistvo napravljeno i ko je učestvovao u tom ubistvu, ili nećemo biti na tim pozicijama. Ne bih imao moralnog kapaciteta da se nalazim na mjestu na kojem se nalazim ako bi ovo ubistvo prekrio mrak kao neka ubistva koja su bila u Crnoj Gori - kazao je tada Đurović
Svjedočenje Dragana Đurovića, kako navodi advokat Darmanović, neophodno je jer ga sud smatra bitnim kako bi se rasvijetlile činjenice vezane za ovaj zločin.
- Takođe, Đurović bi morao da govori i o neprofesionalnom radu službe na čijem čelu je bio kada je ubijen Jovanović. To su potvrdili i njegovi najbliži saradnici, bivši funkcioneri MUP-a Milan Vujanović i Mićo Orlandić. Oni su prilikom svjedočenja na sudu istakli da je u radu policije bilo propusta, što je ostavilo sumnju da li država preko svojih nadležnih institucija želi da rasvijetli ovaj zločin. Brojni propusti kao što je neprihvatanje naših dokaznih predloga, zakašnjela blokada grada, neprecizno urađena skica lica mjesta, sporni video zapisi sa slovenačkog konzulata potvrđuju našu sumnju da država ne želi da rasvijetli ovo ubistvo - rekao je Darmanović.
On je posebno istakao da sumnju u rad policijskih organa ostavlja i nedostavljanje službene zabilješke u kojoj je optuženi Damir Mandić priznao ubistvo i označio i ostale učesnike u atentatu.
Bivši ministar policije je javnosti objasnio da u istrazi ubistva Duška Jovanovića nije radio operativne poslove, već je kao politička ličnost i kao ministar policije usmjeravao i davao energiju čitavoj akciji na rasvjetljavanju ovog zločina.
- Digli smo čitavu policiju na noge, a formirao sam i poseban štab za vođenje ovog slučaja. Povukli smo nekoliko neuobičajenih poteza koji do tada nijesu bili poznati u praksi kriminalističkih istraga u Crnoj Gori. Prvo sam obećao ostavku ukoliko ne budemo otkrili ko je učestvovao u ubistvu Duška Jovanovića, nakon toga sam javno, poslije konsultacija sa predsjednikom Vlade Milom Đukanovićem, obećao i nagradu od milion eura za svaku informaciju o ubicama. Sklopili smo komunikaciju sa policijama i bezbjednosnim službama najvažnijih zapadnih zemalja. Stupili smo u kontakt sa Institutom iz Visbadena. Imali smo pameti i strpljenja da ne otvaramo taj automobil dok su došli stručnjaci iz Visbadena. Nalazi su stizali sukcesivno i mislim da nijesu sporo stizali. Po prispijeću su proslijeđeni državnom tužiocu. Kao rezultat tih nalaza jednim značajnim dijelom došlo je i do podizanja optužnice. Svi nalazi su u posjedu istražnog sudije i državnog tužioca i koristiće se u redovnoj sudskoj proceduri. Suđenje jednom od saizvršilaca ubistva Duška Jovanovića je počelo, i to je velika stvar - rekao je tada Đurović.
Ministar policije je tog 24. marta po prvi put zvanično potvrdio informaciju da policija osnovano sumnja da su u atentatu učestvovali Beranac Vuk Vulević i Baranin Muša Osmanagić.
- Kada se radi o ovim licima, imali smo operativne podatke koji su ukazivali na njihovu umiješanost, ali to nijesu oni podaci koji se mogu koristiti kao dokazi u krivičnom postupku. Nijesmo imali materijalnih dokaza na osnovu kojih bi se podigao zahtjev za sprovođenje istrage. Tek u toj situaciji može da se naredi raspisivanje potjernice - tvrdio je tada Đurović.

D.Ž.-M.V.R.

Optužnica

Prema navodima iz optužnice, okrivljeni Damir Mandić je 27. maja 2004. godine oko 23 sata i 45 minuta u Ulici 13. jula u Podgorici, po prethodnom dogovoru i po ranije razrađenom planu sa zasad nepoznatim licima, lišio života Duška Jovanovića.
- To su učinili tako što su šestog februara 2004. godine preko mobilnog telefona marke “nokia 6310Ć, Mandićevog vlasništva, sa karticom 069-413-397, stupili u kontakt sa Veselinom Vučeljićem, od kojeg su kupili vozili “golf 3Ć, bez registarskih oznaka. Nakon toga pomenuto vozilo su odvezli u servis Uroša Marčetića, gdje su stakla zatamnjena, a potom su na automobil postavili registarske tablice PG 347-77, ukradene 24. aprila iste godine sa vozilo “opel vektraĆ, vlasništvo Momčila Mirkovića. Kritičnog dana su vozilo u koje su stavili dvije automatske puške “Crvena zastavaĆ, fabričkih brojeva B51227 i 584145, parkirali u blizini vozila “pežo 406Ć, vlasništvo urednika “DanaĆ, čekajući njegov dolazak. Kada je Jovanović ušao u vozilo, prišli su mu svojim vozilom, iz kojeg je Mandić sa zasad nepoznatim licima u pravcu Jovanovića ispalio više projektila, koji su mu nanijeli više težih tjelesnih povreda, od kojih je kasnije nastupila smrt. Nakon toga je ispalio nekoliko hitaca u pravcu Milorada Mirovića, za kojeg su znali da obezbjeđuje Jovanovića - navodi se u optužnici.
Mandiću se optužnicom na teret stavlja i krivično djelo otmice, zbog toga što je krajem februara 2002. godine u Podgorici, u jutarnjim časovima, obmanom i prijetnjom zadržao Miodraga Nikolića, u namjeri da od njegovog strica Mirka Nikolića iznudi novac.