Zlocin
DANAS NASTAVAK SUĐENjA ZA UBISTVO DUŠKA JOVANOVIĆA
Pred sudom šest svjedoka
Pred krivičnim vijećem Višeg suda u Podgorici kojim predsjedava Radovan Mandić danas se nastavlja suđenje za ubistvo Duška Jovanovića. Kao jedan od svjedoka trebalo bi da se pojavi bivši ministar policije Dragan Đurović. Pored njega predviđeno je da svjedoče Veselin Čejović, Branko Čović, Božidar Zarubica i Saša Protić, a izdata je naredba za prinudno privođenje Mirka Nikolića.
Punomoćnici porodice Jovanović, advokati Budimir Darmanović i Lidija Božović izrazili su očekivanja da će nakon Đurovićevog ispitivanja mnoge stvari biti jasnije i da će se, pored okrivljenog, na optuženičkoj klupi naći još neka lica.
Na posljednjem glavnom pretresu, koji je održan 30. januara ove godine, svjedočili su Igor Radenović, Vladan Pavićević, Vinetu Strugar i Milorad Živaljević.
Iako su punomoćnici oštećene porodice ubijenog Duška Jovanovića uputili niz zahtjeva tužilaštvu i policiji da im se dostavi materijal preko koga bi se ovaj slučaj rasvijetlio, to dosad nije urađeno. Advokati Budimir Darmanović i Lidija Božović najavili su da će sve zahtjeve, na koje dosad nije bilo odgovora, ponoviti na glavnom pretresu. Punomoćnik oštećene porodice Jovanović, Budimir Darmanović, istakao je da je tužilaštvu upućeno puno zahtjeva od kad je počeo predistražni postupak.
- Sve što smo predložili bilo je u cilju da se pomogne rasvjetljavanju ovog gnusnog zločina. Kao opunomoćeni predstavnici oštećene porodice Jovanović, zatražili smo skicu lica mjesta, kako bi se provjerilo da li je sve uneseno. Kada smo je dobili, zatražili smo da se izvrši njena dopuna jer mnogo stvari nije bilo ucrtano - rekao je Darmanović.
Veoma je bitno, kaže on, da se uradi prava skica lica mjesta, jer bi ona mogla da pomogne u ovom slučaju.
- Mnogo je nedostataka bilo u prvobitnoj verziji skice. Predsjednik Višeg suda, Ivica Stanković, naložio je da se ponovo uradi. Međutim, nijesmo zadovoljni onim što je naknadno uneseno u skicu - istakao je Darmanović.
On dodaje da je jedan od prvih i ključnih zahtjeva i dokaza za ovu istragu koji su uputili državnom tužiocu Vesni Medenici otvaranje dosijea Duška Jovanovića kako bi se provjerilo da li je on praćen i u momentu kada je izvršen atentat.
- To saznanje bi i te kako moglo pomoći istrazi. Dobili smo odgovor da Jovanović nije imao dosije i da takav dokument ne postoji u Službi državne bezbjednosti. Između ostalog, tražili smo i da se provjeri dokumentacija koja je pronađena u Mandićevom vozilu. Interesovalo nas je, a to je moralo interesovati i tužilaštvo, odakle njemu taj zapisnik o saslušanju i kakve veze ima sa trojicom Hrvata koji su u Ljubuškom počinili ubistvo - naglasio je Darmanović.
Tražena je, pojašnjava on, provjera ovih lica, a tek nakon više od godinu dana stigla je informacija da je ispitan samo Dino Zekan.
- Tužiocu je podnijet predlog da se, između ostalog, utvrdi odakle u vozilu okrivljenog Damira Mandića zapisnik o saslušanju hrvatskih državljana Dina Zekana, Vinka Martinovića i Kreša Vlačića. Po logici stvari, tužilac je trebalo da kontaktira policiju i da se u tom pravcu preduzmu određene radnje. Zahtijevali smo da prisustvujemo saslušanju svjedoka koje je saslušavao istražni sudija Radomir Ivanović. Međutim, nije nam odobreno. Bilo je mnogo zahtjeva koji su odbijeni. Da smo kojim slučajem branioci optuženog, imam utisak, ne bismo bili toliko izolovani - dodaje Darmanović.
Advokat Lidija Božović kaže da im tužilaštvo i policija nijesu izašli u susret kada je traženo da se izvrši saslušanje i provjera svih lica koja su državni funkcioneri, a koji su na bilo koji način mogli da imaju veze sa ovim gnusnim zločinom.
- Među tim licima bilo je ljudi koji su tužili “DanĆ. Ima mnogo stvari koje nijesu urađene, a trebalo je da se sprovedu u samom startu - rekla je Božovićeva.
Ona kaže da je žalosno što je saradnja između advokata porodice Jovanović i istražnih organa na veoma niskom nivou.
- Da smo od početka uključeni u istragu, svojim dokazima mogli smo mnogo da doprinesemo. Da sugerišemo i aktivno učestvujemo u ispitivanju svjedoka. Prošlo je više od godinu i po dana od ubistva, a nema ništa konkretno što bi ukazivalo na nalogodavce. Nekad je moguće da iz nekog sporednog dokaza ispliva nešto što je značajno i što može biti od velike koristi - kazala je Božovićeva.
- Treba ispitati policijske funkcionere na okolnosti ko je bio “zaduženĆ za zakašnjelu blokadu grada, brisanje i prepravljanje video zapisa sa slovenačkog konzulata, skrivanje dosijea Duška Jovanovića i slično - navodi Božovićeva.
Svi zahtjevi, koji su predloženi od punomoćnika oštećene porodice, iako su prihvaćeni, tvrdi Božovićeva, nijesu razmatrani ili je to urađeno paušalno.
Podsjetimo, punomoćnicima porodice Jovanović nije dozvoljeno ni prisustvo prilikom Mandićevog saslušanja i ostalih svjedoka. Slično je bilo i kada su zatraženi video zapisi sa slovenačkog konzulata, jer su Slovenci, navodno, MUP-u dostavili pogrešnu traku, snimljenu dan nakon ubistva Jovanovića.

D.Ž.-M.V.R.

Snimci prepravljani

Advokat Lidija Božović je saopštila da se pouzdano zna da na snimcima sa slovenačkog konzulata iz noći ubistva fali puno stvari.
- Nedostaju snimci kamere koja snima konzulovu kancelariju i prati ulaz i izlaz iz nje. Iz priložene kasete ne vide se lica za koja se osnovano pretpostavlja da su se morala pojaviti na video zapisu, kao što su tri policajca koja su se pješke kretala od Osnovne škole “SutjeskaĆ prema Redakciji “DanaĆ. Znamo da su najmanje tri vozila prošla preko raskrsnice kod zgrade “ČelebićĆ, kao i jedan pješak, a nema ih na snimcima. Imamo podatke i o kojem je pješaku riječ, kao i o vlasnicima automobila koji su se kretali tom ulicom kritične večeri, a i oni su potvrdili da su prošli tuda. Ovih lica, međutim, na trakama nema što navodi na sumnju koju smo izrazili prilikom prvog uvida u video zapise da su oni prepravljani ili brisani - kazala je Božovićeva.

Đurović: Sve što znam saopštila je istraga

- U vezi pominjanja moga imena oko suđenja za ubistvo Duška Jovanovića, osjećajući odgovornost prema javnosti, želim da saopštim da nijesam dobijao poziv za svjedočenje za ročište zakazano za 28. decembar 2005. godine. Poštujući sud, ja sam reagovao na svaki poziv, a to ću raditi i ubuduće. Takođe, tvrdnja da dosta toga u ovom procesu zavisi od mojeg iskaza, dovodi u zabludu javnost koja prati ovo suđenje. Od mene ne zavisi ništa, jer ja nijesam ni svjedok ubistva, niti sam vodio istragu u ovom slučaju. Ja na sudu ne mogu saopštiti ni jednu novu činjenicu ili novi dokaz mimo onoga što je saopšteno u optužnici ili izjavama na sudu visokih policijskih službenika. Sve ono što je važno u ovom slučaju i što može poslužiti kao dokaz, Ministarstvo unutrašnjih poslova je saopštilo kroz istragu u pretkrivičnom postupku, koji je vođen zajedno sa tužiocem i istražnim sudijom. Moja saznanja su ona do kojih je došla istraga i koja su manje-više poznata javnosti. Mimo toga, ne postoji nijedna nepoznata okolnost, činjenica, odnosno dokaz koji bih ja mogao saopštiti - kazao je ranije potpredsjednik Vlade i doskorašnji ministar policije Dragan Đurović.