Zlocin
SUDIJA ODLOŽIO SUĐENjE OPTUŽENOM ZA UBISTVO DUŠKA JOVANOVIĆA ZBOG INCIDENTA U ISTRAŽNOM ZATVORU
Mandić ponovo pred sudijama za osam dana
Suđenje Damiru Mandiću, optuženom za ubistvo Duška Jovanovića, odloženo je juče zbog incidenta koji se prethodne noći dogodio u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija u Spužu, gdje je smješten i okrivljeni. Sudija Radovan Mandić odložio je glavni pretres za 9. septembar, iz razloga, kako je naveo, što su "pripadnici specijalne jedinice crnogorske policije upali protivzakonito juče ujutro oko četri sata u prostorije Istražnog zatvora i prebili više zatvorenika, među kojima i Damira Mandića". On je rekao da ga je o tome obavijestio istražni sudija Višeg suda u Podgorici Hamid Ganjola, nakon čega je tražio pismenu potvrdu od upravnika zatvora, što je i dobio. Sudija Mandić je kazao da ne može da sudi u takvim uslovima i da se suđenje neće nastaviti dok se ne otkrije ko je to naručio. Na suđenju okrivljenom Mandiću juče je trebalo da budu saslušani svjedoci Marija Čelebić i inspektori podgoričkog centra bezbjednosti Željko Šćepanović, Miodrag Bulatović i Ranko Marinović. Njih su u svojstvu svjedoka predložili branioci optuženog, advokati Željko Jočić i Velibor Marković.
Čelebićeva je trebalo da svjedoči o alibiju optuženog, a Šćepanović o detaljima gdje su i kada pronašli limenku "red bula", na kojoj su, prema tvrdnji policije, pronađeni Mandićevi otisci i DNK.
Na Jovanovića je 27. maja 2004. godine u 23 sata i 50 minuta ispred Redakcije "Dana", iz "kalašnjikova" AK-47 (65), ispaljeno više hitaca dok je ulazio u svoj automobil. Nakon četvoročasovne borbe ljekarskog tima Kliničkog centra, Jovanović je podlegao povredama. Tek nakon što je urednik "Dana" podlegao povredama, pripadnici podgoričkog centra bezbjednosti su izvršili blokadu grada. Od momenta kada je pucano na Jovanovića, pa do tri sata i 50 minuta iza ponoći policija je blokirala samo Ulicu 13. jula, gdje Jovanović mučki ubijen.
Punomoćnici porodice Jovanović, advokati Budimir Darmanović i Lidija Božović, za ovaj propust optužili su crnogorski MUP, tvrdeći da su ubice vjerovatno imale logističku podršku od nekog iz policijskih struktura, te da je na ovaj način ubicama dato dovoljno vremena da umaknu.
Dva dana kasnije, u subotu, 29. maja, policija je na tridesetak metara od zgrade MUP-a pronašla vozilo "golf 3" PG 347-77, za koje se sumnja da je korišćen u atentatu. Vozilo je pronađeno u Ulici Svetozara Markovića, a pored njega pronađen je i ključ od "golfa", fantomka i jedna rukavica, sjemenke i limenka od "red bula", svezani u jednoj kesi na parkingu nedaleko od pomenutog vozila.
Na okolnosti pronalaženja ovog vozila kao i lemenke "red bula" treba da svjedoče Bulatović, Marinović i Šćepanović. Naime, na toj limenci su pronađeni otisci okrivljenog Mandića.
Ni poslije više od godinu dana otkako je ubijen Duško Jovanović crnogorski MUP nije zvanično saopštio da li su ispitani svi detalji vezani za "golf3", PG 347-77, iz kojeg je ubijen urednik "Dana", a koji je jedno vrijeme bio vlasništvo podgoričkog CB-a.
Punomoćnik porodice Jovanović, advokat Lidija Božović, smatra da je to vozilo jedna od glavnih karika u lancu preko koje bi se moglo doći do nalogodavaca Jovanovićevog ubistva.
- Da su ispitane sve činjenice vezane za "golf" ubice istraga bi dosad, ako ništa drugo, imala, osim okrivljenog Damira Mandića, pomagače i ljude koji su predstavljali logističku podršku izvršiocima tog zločina. S obzirom na to da je to vozilo neko vrijeme boravilo u policiji, jasno je da su ubice bile na vezi sa nekim iz policije, a preko njih bi se otkrili i naručioci. Neko iz čitave organizacije, spasavajući sopstvenu kožu, "propjevao" bi. Očigledno da to crnogorskoj policiji ne odgovara, tako da i ne zalazi puno u otkrivanje lanca korisnika tog automobila - tvrdi Božovićeva.
Ona je istakla da u prilog ovakvim njenim tvrdnjama ide i činjenica da istražni organi do danas nije saslušao bivšeg načelnika podgoričkog centra bezbjednosti Sretena Radonjića.
- Činjenica da je jedan od visokih inspektora CB-a Podgorica priznao da je vozilo jedno vrijeme koristila podgorička policija sasvim je bila dovoljna da se na te okolnosti saslušaju najviši policijski funkcioneri. Sudija Ivanović, očigledno, nije smio da ispita funkcionere MUP-a kako je moguće da policija, kako je to i sama saopštila, koristi jedno neregularno vozilo i kao takvo ga, navodno, odvede na Zetatransovo skladište za dalju prodaju - naglasila je Božovićeva.
Ona je dodala da, ukoliko je to vozilo prodato nekom licu, policija mora imati saznanja o kome se radi i ko je uzeo novac od te prodaje.
- Pošto takvih podataka nema, jasno je da sporni "golf" nije ni izlazio iz policijskog dvorišta osim u noći Jovanovićevog ubistva. Nažalost, u Crnoj Gori trenutno ne postoji ni jedan državni organ koji bi mogao provjeriti o čemu se, u stvari, radi, pa nam jedino ostaje da vjerujemo na "časnu" policijsku riječ. Previše se toga izdešavalo u toku ove istrage, posebno u predistražnom postupku, da bi im se moglo vjerovati, pa s toga na adresu MUP-a neprekidno stižu optužbe o njihovoj povezanosti sa ovim zločinom, i to da oni znaju ko su nalogodavci, organizatori i izvršioci ovog ubistva - rekla je Božovićeva.
Ona tvrdi da se istina o "golfu" ubici i svim drugim nerazjašnjenim detaljima Jovanovićevog ubistva može saznati jedino saslušavanjem velikog broja policijskih i državnih funkcionera.
- Koliko mi je poznato, dosad je na ove okolnosti saslušavan samo inspektor Ekan Jasavić, koji je kazao da je prije nekoliko godina koristio predmetno vozilo, što je bio još jedan od razloga da se detaljno ispita rodoslov tog automobila i istraga krene u pravom smjeru - smatra Božovićeva.
Nakon što je istražni sudija Radomir Ivanović u svojstvu svjedoka saslušao Ekana Jasavića, šefa odsjeka za suzbijanje krivičnih djela u podgoričkom centru bezbjednosti, nesporno su potvrđene višemjesečne spekulacije medija o tome da je "golf" ranije bio policijsko vlasništvo.
Mandiću se optužnicom stavlja na teret saučesništvo u teškom ubistvu, za pokušaj ubistva Jovanovićevog tjelohranitelja Milorada Mirovića, kao i za otmicu Midraga Nikolića. Za krivična djela koja mu se stavljaju na teret Mandić bi mogao biti osuđen na zatvorsku kaznu od 10 do 30 godina. On je na prvom ročištu negirao učešće u djelima koja mu se stavljaju na teret.

M.V.R.-D.Ž.