Zlocin
DUŠKO JOVANOVIĆ UZALUD UPOZORAVAO NADLEŽNE DA MU PRIJETI LIKVIDACIJA
U Češkoj zbog prijetnji novinarima - zatvaraju, u Crnoj Gori novinare ubijaju
Ubistvu Duška Jovanovića, direktora i glavnog i odgovornog urednika lista "Dan" prethodili su brojni pritisci, prijeteća pisma, batinanja, paljenje štamparije, hapšenja i tužbe. Nadležni organi nijesu preduzeli ništa po pitanju njegove bezbjednosti što je rezultiralo njegovim ubistvom 27. maja, prošle godine. Za razliku od Crne Gore, zastrašivanje, a posebno ubijanje novinara, u pojedinim evropskim zemljama je jedno od najtežih krivičnih djela. Primjera radi, sud u Pragu ovih dana je odlučio da su prijetnje telefonom i SMS porukama krivično djelo za koje se izriče zatvorska kazna u trajanju od šest do sedam godina. Zbog suzbijanja zastrašivanja novinara koje je postala česta pojava u Češkoj, sud je odlučio u jednom slučaju da čovjeku koji je samo priprijetio reporteru tamošnje državne televizije izrekne kaznu od 12 mjeseci zatvora. Prelomna stvar za aktivniju i efikasniju zaštitu novinara bila je afera oko planiranog ubistva češke zvijezde istraživačkog novinarstva dnevnika "Mlada fronta dnes" Sabine Slonkove. Njeno ubistvo je 2002. godine naručio generalni sekretar u Ministarstvu inostranih poslova Karel Srba. Policija je Slonkovu krila desetak dana, a atentat je propao kada je izvršilac, sitni kriminalac priznao sve policiji. Srba je optužen na osam godina zatvora.
Duško Jovanović je uzalud nadležne organe obavještavao da mu se sprema likvidacija. Na njega su vršeni razni pritisci, od prebijanja preko prijetećih pisama, paljenje štamparije da bi na kraju na kukavički način bio ubijen ispred sjedišta svoje redakcija na pedesetak metara od zgrade MUP-a.
Sve je počelo batinanjem Jovanovića u ulazu njegove zgrade. Neposredno prije ponoći 25. oktobra 2000. godine ispred stana u podgoričkom naselju Zabjelo, Duško Jovanović, tadašnji poslanik SNP-a u republičkom parlamentu i direktor "Dana" i Radija "D", fizički je napadnut. Napala su ga trojica, a u organizaciji napada učestvovalo je više automobila. Pretpostavljalo se da su to uradile takozvane "crne trojke" iz specijalne antiterorističke jedinice MUP-a Crne Gore. Počinioci nikad nijesu pronađeni. Prilikom napada Jovanović je zadobio lakše tjelesne povrede, i oteta mu je torba sa skupštinskim materijalima, među kojima je bilo i pismo koje je iz zatvora u Spužu uputio Miodrag Tripković, bivši direktor HTP-a Boka, a čiju je sadržinu Jovanović samo djelimično objavio na skupštinskom zasjedanju. Sadržaj pokradenih dokumenata bio je i više nego optužujući za neke ljude bliske strukturama vlasti. Povodom tog događaja, Jovanović se obratio javnosti i kazao: "Napad se nije desio u milionskom San Francisku, već u Podgorici, gdje u tri sata svi znamo ko je šta ručao u jedan". Jovanović je tada rekao da sumnja u MUP.
- Ubijeđen sam da iza napada na mene stoji Služba državne bezbjednosti. Organizatori i oni koji su izvršili napad nalaze se u kasarni MUP-a na Zlatici. Tamo je stacionirana specijalna jedinica policije za ove namjene. Za napad na mene optužujem ministra unutrašnjih poslova Vukašina Maraša - kazao je tada Jovanović.
Sa batinama i pritiscima na Jovanovića i "Dan" nije se stalo. Naredna meta bila je štamparija preduzeća "Jumedia Mont", koja ni poslije pet godina nije priključena na elektromrežu. Naprotiv, zasmetao je čak i agregat, na čiji pogon radi štamparija, pa ga je osmog aprila 2003. godine neko zapalio. Požar je zahvatio i krov štamparije. Duško Jovanović je tada mislio da je požar podmetnut i, kako je tada izjavio, nije se nadao da će počinioci biti otkriveni. Njegove pretpostavke su se i obistinile.
Sa pritiscima se nastavlja istim intenzitetom. Direktor i glavni urednik "Dana" Duško Jovanović uhapšen je 17. septembra 2003. godine, po potjernici kragujevačkog opštinskog suda, u Ulcinju gdje se nalazio na odmoru, i deportovan u Srbiju. To je bio način na koji je crnogorska policija Jovanoviću "uručila" poziv za sud, pravdajući se činjenicom da ranije pozive koje je Jovanoviću slao kragujevački sud nije mogla uručiti jer ga, navodno, nije mogla pronaći, iako je, ako ne stan, a ono redakcija "Dana", u kojoj je Jovanović maltene boravio danonoćno, od zgrade Centra bezbjednosti udaljena svega stotinak metara.
Sudski dostavljači nikad ranije nijesu imali problema kada je u pitanju uručivanje tužbi i poziva Dušku Jovanoviću, koji se slobodno šetao i, ko god je htio, mogao ga je svakoga dana naći u njegovoj kancelariji u redakciji "Dana".
Kulminacija pritisaka na prvog čovjeka "Dana" bilo je njegovo ubistvo 27. maja prošle godine, kada je na njega pucano ispred redakcije najtiražnijeg crnogorskog lista, dok je ulazio u svoj automobil.
Ni nakon njegovog ubistva nije se stalo sa prijetnjama novinarima "Dana". Ovog puta na pragu redakcije ostavljena je "zolja" kao upozorenje. Direktor "Dana" Mladen Milutinović, pozvao je nadležne da u roku od 24 sata rasvijetle taj slučaj . On je tada saopštio da ukoliko se slučaj ne rasvijetli u pomenutom roku, za postavljanje zolje će biti odgovorna vlast. Do danas niko od nadležnih se nije obratio javnosti tim povodom.
"Zolja" koja je prije dvadesetak dana pronađena oko 22 sata i 29 minuta ispred redakcije "Dana", navodno je poslata na vještačenje u Beograd. Iz podgoričkog centra bezbjednosti saopštili su da će među nalazima u Beogradu biti rađen i uzorak DNK-a sa ove eksplozivne naprave, kako bi se utvrdio identitet osobe koja ju je ostavila ispred oglasnog odjeljenja "Dana". Zasad niko nije privođen na informativni razgovor i nema osumnjičenih, a nijesu poznati ni rezultati istrage.
Redakcija dnevnog lista "Dan" predala je policiji video zapise sa kamera koje su postavljene na zgradi, a koje su registrovale lice koje je postavilo "zolju" ispred redakcije "Dana". Iz policije su saopštili da će uz pomoć tih snimaka i rezultata koji stignu iz Beograda sa vještačenja "zolje" pokušati da identifikuju počinioca. To nije urađeno do danas. Na osnovu prvih analiza koje su izvršene u CB-u , kako nezvanično saznajemo, utvrđeno je da je ovaj minobacač bio napunjen, ali da, navodno, nije mogao eksplodirati jer je bio u takozvanom zatvorenom položaju.
Na trakama se jasno vidi jedno lice koje je došlo iz pravca Ulice 18. jula, sa kapuljačom preko glave, ostavilo "zolju" na prag redakcije i bez žurbe se vratilo istim putem. Ni to nije bilo dovoljno policiji.

M.V.R