Zlocin
ZAHTJEV ADVOKATA PORODICE JOVANOVIĆ
Bigovića ispitati o Mušinom skrovištu
Punomoćnici oštećene porodice, advokati Budimir Darmanović i Lidija Božović ponovili su da će zatražiti da se na glavnom pretresu ispitaju činjenice da će se Armin-Muša Osmanagić uskoro predati, a koje je nedavno iznio Baranin Ljubo Bigović, njegov zet. Prema tim navodima, ističu oni, Bigović je sigurno u kontaktu sa Osmanagićem i zna gdje se nalazi i krije. Policija bi, kažu oni, morala da ispita Bigovića na ove okolnosti koje su veoma bitne za istragu. Takođe, neophodno je da se ispita i čitulja koju su prije više od pola godine kao četvorogodišnji pomen jednom ubijenom mladiću iz Bara potpisali "njegovi drugovi Ljubo i Muša". Bigović je nakon Jovanovićevog ubistva privođen na informativni razgovor u policiju zbog svojih veza sa Osmanagićem, koji je policiji umakao pred samu raciju u Baru.
Čudi da niko od istražnih organa, kazali su advokati, nije ni pokušao da dođe do informacije ko je i na koji način dostavio pomenutu čitulju u ime Muše Osmanagića, i da li je to možda učinio on sam.
Ova činjenica, prema njihovim saznanjima, nije bila predmet policijskog ispitivanja, a ni tužilaštvo se nije njome bavilo.
Po mišljenju advokata Budimira Darmanovića, policija je bila u obavezi da ovaj slučaj ispita do tančina.
- Bigović je morao biti ispitan jer je očigledno da zna gdje se krije Osmanagić. Takođe, on ga je, najvjerovatnije, obavještavao o toku suđenja i dostavljao mu sve potrebne informacije. Ministar Dragan Đurović i njegov pomoćnik Mićo Orlandić moraće pred sudom da objasne da li su svi Bigovićevi navodi ispitani i koji su rezultati te interne istrage. Bojim se da na tom planu ništa nije preduzeto - kaže Darmanović.
Policija, po njegovom mišljenju, treba da provjeri da li su Ljubo Bigović i Armin-Muša Osmanagić stvarno dali pomenutu čitulju.
- Tim tragom bi policija morala da pođe ne bi li otkrila nešto više u vezi sa skrivanjem Muše Osmanagića. Međutim, s obzirom na to da se oni ne oglašavaju, pitanje je da li ga policija uopšte traži. Ako daje čitulje, a policija ne reaguje, onda ili Osmanagić nije interesantan za njih ili ga prikrivaju - tvrdi Darmanović.
On dodaje da se iz svega nameće zaključak da policiji nije u interesu da uhapsi Osmanagića.
- Ministarstvo unutrašnjih poslova, konačno, treba da se oglasi i kaže da li je zainteresovano za ovo lice čije se ime kroz medije stalno vezuje za učešće u atentatu na Duška Jovanovića. MUP je bio dužan da povodom ove čitulje preduzme sve potrebne radnje kako bi došli do što više podataka o Osmanagiću. Ovakvo ponašanje je samo još jedan dokaz da policija neozbiljno radi i da čeka da prođe što više vremena kako bi se sve zaboravilo. Ovakve njihove radnje ne čude, s obzirom na činjenicu u kakvom društvu živimo. Ovo ubistvo, koje je vjerovatno duže planirano i djelo je profesionalaca, zahtijeva kvalitetnu istragu - kažeDarmanović.
Mnogo je posla, navodi on, za ozbiljnu službu, ali je crnogorska policija daleko od toga i ne pokazuje nimalo volje da bar pokuša da riješi ovaj slučaj.
- Nadležni organi su morali da ispitaju ko je donio čitulju, jer je neophodno da se popuni upitnik prije nego što se ona objavi. Tim tragom treba krenuti i ispitati da li je lice koje je donijelo tu obavijest imalo ili još uvijek ima kontakt sa Mušom Osmanagićem. O svemu ovome treba obavijestiti državnog tužioca i istražnog sudiju jer je očigledno da oni nijesu reagovali - kazao je Darmanović.
On tvrdi da je kompletna istraga ubistva Duška Jovanovića obična farsa, koja navodi na zaključak da zločin neće biti rasvijetljen dok je, kako kaže, aktuelna politička garnitura na vlasti.
- U ovom slučaju je trebalo da reaguje i Služba državne bezbjednosti, koja inače drži pod kontrolom čitavu Crnu Goru, tako da za njih ne može biti enigma ko je predao čitulju. Međutim, kao da nijesmo daleko od činjenice da policiji nije u interesu da Osmanagića privede licu pravde - smatra Darmanović.
Od početka istrage, navodi on, tvrdili smo da je atentat organizovan uz pomoć nekih policijskih struktura.
-Ni nakon više od godinu dana nije se krenulo sa početka i onog što smo znali prvog dana ubistva. Jedno od osnovnih pitanja je kako je i po čijem nalogu odobreno puštanje Vulevića i Osmanagića iz zatvora gdje su izdržavali kazne. Kada je ta informacija objavljena, izrazili smo sumnju da je to urađeno po nalogu čelnih ljudi u crnogorskoj policiji i SDB-u - rekao je Darmanović.
Takođe, tužilaštvo i policija, kako kažu punomoćnici, nijesu se ni bavili činjenicom kako su Vuk Vulević i Armin-Muša Osmanagić pušteni sa izdržavanja zatvorske kazne prije nego što im je istekla. Sve to je, tvrde oni, bilo neophodno ispitati kako bi se na pravi način utvrdila istina o ubistvu Duška Jovanovića.
Baranina Armina-Mušu Osmanagića, za kojeg policija sumnja da je učestvovao u atentatu na Jovanovića, sa izdržavanja zatvorske kazne iz Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija u Spužu, koristeći svoje diskreciono pravo, a uz odobrenje Ministarstva pravde, na uslovni otpust pustio je bivši upravnik Željko Jočić. On je sada branilac Damira Mandića, zasad jedinog okrivljenog za ubistvo Duška Jovanovića.
Podsjetimo da je Jočić, o čemu je "Dan" ranije pisao, uslovno, prije isteka izrečene jedinstvene kazne zatvora u trajanju od dvadeset mjeseci, otpustio i Vuka Vulevića, za kojeg policija takođe sumnja da je učestvovao u atentatu na Jovanovića. Jočić je potvrdio da je Vulevića prijevremeno otpustio, ali, kako je rekao, "striktno po zakonu". On je tada tvrdio i da su Vulevića u ZIKS-u službeno posjećivali visoki funkcioneri Službe državne bezbjednosti.

D.Ž.-M.V.R.